Koniec Lipca

Opis:

Uleczkaa38

Upalne lato, wakacyjny czas, mała wieś na peryferiach naszego kraju... - tak przedstawia się krajobraz niezwykle interesującej opowieści komiksowej Marii Rostockiej pt. "Koniec lipca". Opowieści o wkraczaniu w dorosłość, próbie zrozumienia i zmierzenia się z kłopotami świata dorosłych oraz samotności, jaka wiąże się z brakiem zrozumienia i uwagi bliskich osób. Komiks ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu, zaś poniżej postaram się oddać emocje i wrażenia, jakie towarzyszyły mi podczas spotkania z tą pozycją.

 

Głównym bohaterem tej opowieści jest dwunastoletni Alek, który spędza wakacje u babci na wsi. Jego czas pobytu tam wypełniają wędrówki po okolicy, nieliczne spotkania z miejscowymi dziećmi, zabawa z poznanym kundlem, jak i też trudne rozmyślania o tym, co dzieje się w jego rodzinnym domu. A dzieje się tam nie najlepiej, gdy oto chłopiec wychowuje się bez swojego ojca u boku matki, która nie tylko go nie rozumie, ale też i nie próbuje poświęcić mu należytej uwagi. Tak też mijają kolejne dni, ostatnie chwile lipca, wraz którymi nachodzi nieubłaganie sierpień - miesiąc i czas, który przyniesie w życiu chłopca wiele ważnych zmian... Zmian, które wiążą się z wielką niewiadomą, do której to poznania Alek nie koniecznie pragnie się spieszyć...

 

Maria Rostocka zaoferowała nam tą pozycją niezwykle klimatyczną, emocjonalną i poruszającą opowieść o prozie ludzkiego życia, które potrafi w ciągu kilku dni zmienić się o trzysta sześćdziesiąt stopni. Relacja ta jest tym bardziej poruszającą, iż dotyczy dziecka, które pozostawione samo sobie stara się zrozumieć, przyswoić i pogodzić z decyzjami dorosłych, którzy nie liczą się z jego wolą. To również historia o naszej polskiej prowincji, sposobie myślenia jej mieszkańców i nostalgii związanej z nieubłaganie zbliżającym się końcem lata, który zawsze budzi w nas wszystkich niezwykłe emocje...

 

Fabularne oblicze niniejszego komiksu przyjmuje postać niespiesznej, spokojnej i bardzo symbolicznej relacja o kolejnych losach Alka, które wiążą się z jego samotnością, trudnymi rozmowami z babcią i spotkaniami z pewną dziewczynką, którą miał okazję poznać podczas tych wakacji. To także odniesienie do przeszłości chłopca, pozory i ukryte pomiędzy kadrami prawdy oraz przemyślenia dziecka, które wiążą się z tym, co go spotkało w ostatnim czasie i co jeszcze może go czekać. I mimo tego, że akcja tej historii nie pędzi z zawrotną prędkością, to nie możemy powiedzieć, by nie było ciekawie i intrygująco, gdyż z pewnością opowieść ta może nas zainteresować i zafascynować tym, jak wiele mówi sobą o prawdziwym życiu człowieka.

 

Bardzo ciekawie prezentuje się także szata ilustracyjna tego komiksu, stworzona również przez Marię Rostocką. To pociągnięte płynną kreską, akwarelowe, niezwykle obłe w swoim kształcie, rysunki. To, co zwraca naszą szczególną uwagę w ich obrazie, to swoista brzydota kształtów ludzkich twarzy i sylwetek, która uwidacznia się szczególnie w przypadku dorosłych bohaterów, a znacznie mniej w odniesieniu do dziecięcych postaci. Do tego mamy ciekawe, przyblakłe i nieco zamglone kolory z dominacją jaśniejszych barw oraz udane kadrowanie. Całościowo szata ta przedstawia się naprawdę niezwykle udanie i klimatycznie, co dla tego typu opowieści ma szczególnie duże znaczenie.

 

Wiele dobrego możemy powiedzieć też o bohaterach tej historii oraz ukazanym obrazie polskiej prowincji. Co do postaci, to największą uwagę przykuwa oczywiście osoba Alka - niezwykle wrażliwego, spokojnego, ale też i zagubionego w swoim młodym życiu, chłopca. Współczujemy mu, dzielimy z nim jego obawy i troski, jak i też obdarzamy wielką sympatią już od pierwszych chwil. Ciekawie jawią się też i inni bohaterowie, by wspomnieć o antypatycznej babci chłopca, tajemniczym ojcu Alka, czy też o jego koleżance, która z każdą chwilą staje się mu coraz bliższą osobą.

 

Co zaś do obrazu polskiej wsi, to ten oczarowuje nas zarówno malowniczymi kadrami natury i krajobrazów tego miejsca, jak i też znakomitym oddaniem klimatu i codzienności w nim życia. W największym stopniu widać to na przykładzie zachowań mieszkańców, ich stosunku do takich kwestii jak rodzina, czy też poświęcenie uwagi dziecku. Nie jest to być może najcieplejsze spojrzenie na polską prowincję, ale na pewno ze wszech miar szczerze i prawdziwe.

 

Komiksowa opowieść Marii Rostockiej pt. "Koniec lipca", to propozycja ciekawa, interesująca i niezwykle inteligentna w swym koncepcie, co z pewnością docenią wszyscy miłośnicy ambitnego komiksu w naszym kraju. Lektura tej pozycji gwarantuje nam wielkie emocje, wzruszenia, ale też i wielką porcję sentymentalnych wspomnień, które wiążą się z naszymi dziecięcymi i wakacyjnymi chwilami. To w mej ocenie znakomita propozycja, do poznania której gorąco was namawiam!

Opis Wydawcy

Mała podmiejska miejscowość. Lipiec się kończy, przeleciała już połowa lata.

 

Dwunastoletni Alek, wysłany przez matkę na wakacje do domu babci, stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie, by zabić nudę, ale także by odpędzić dręczącą myśl: „On tutaj jest. Tuż obok. Wystarczy przejść przez łąkę…".

 

Zaraz zacznie się sierpień. Jeszcze tylko piątek, sobota i niedziela, i już nic nie będzie takie samo.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Koniec Lipca

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Maria Rostocka
 • Rysunek: Maria Rostocka
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2020
 • Tytuł Oryginału: Koniec Lipca
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 128
 • Format: 165 × 225 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788366128477
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 59,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial