Uniwersum DC według Mike'a Mignoli

Opis:

Michał Lipka

PIEKŁO NA ZIEMI DC

 

„Uniwersum DC według Mike`a Mignoli” to antologia zbierająca różne prace, jakie przez lata dla tego wydawnictwa zrobił ojciec „Hellboya” i „BBPO”. Antologia bardzo udana, zawierająca w sobie wiele kultowych opowieści, w tym te znane już na polskim rynku, jak np. „Batman: Sanctum” – i absolutnie warta poznania. Niestety pomijającą kilka istotnych powieści, na które liczyłem.

 

Co czeka na nas w tym albumie? Walka Phantom Strangera (Widmowego Przybysza) z siłami piekielnymi, chcącymi zniszczyć nasz świat to zaledwie początek. Potem powracamy na Krypton, kiedy ten jeszcze istniał i obserwujemy, jak wyglądał zanim nadszedł jego upadek. W końcu zaś na scenie pojawi się Batman, który ścigając przestępcę po cmentarzu, wkroczy w iście oniryczny koszmar. A to jedynie fragment tego, co dzieje się na stronach albumu…

 

Zacznijmy od tego, co znalazło się w tym zbiorze. Część tomu stanowią mniej znane czy mniej istotne opowieści z dorobku artysty, jak np. miniseria „Phantom Stranger” czy zeszyt przygód SwampThinga, co stanowi dobrą okazję do poznania w szczególność tego pierwszego z bohaterów, na polskim rynku niemal nieznanego. Ważniejsze stają się jednak kolejne komiksy. Dużą część albumu zajmują bowiem losy Supermana, a w szczególności napisana przez Johna Byrne’a (autora, który w roku 1986 na nowo opowiedział początki Człowieka ze Stali i wprowadził go w nową erę komiksu) opowieść „The World of Krypton”, stanowiącą prolog byrnowskiego „Człowieka ze Stali” i świetną historię o tym, jak wygadało życie na Kryptonie i wydarzenia, które zakończyły się wysłaniem Supermana na Ziemię. Obok tego mamy też m.in. jubileuszową fabułę, w której Superman odkrywa, że Krypton znów istnieje oraz wydany niegdyś w Polsce „Annual”, który w końcu dostajemy w pełnej wersji (sami wiecie, jak TM-Semic okrajało zeszyty, byle zmieściły w limicie stron).

 

Kolejnym ważnym elementem komiksu stają się opowieści o Batmanie. Tu najlepiej wypada mroczne, oniryczne „Sanctum”, wydane w naszym kraju po raz pierwszy w 1994 roku i uznane potem za jeden z najlepszych dziesięciu komiksów o Gacku, jakie TM-Semic opublikowało nad Wisłą. Uzupełniają go historia z „Batman Black and White” oraz opowieść z „Batman Villains: SecretFiles and Origins”. Wszystko to – zarówno mniej znane komiksy, jak i te najbardziej sztandarowe – czyta się bardzo dobrze. W tych najwcześniejszych oczywiście fabuły są raczej proste, niemniej każdy z nich wart jest uwagi, a już „The World of Krypton” i „Sanctum” w szczególności. Opowieści bywają typowe dla gatunku, bywają też nastrojowymi horrorami, wszystkie jednak niemal – poza „The Gasworks” – napisane zostały przez innych scenarzystów. Mignola jest tu rysownikiem, a my śledzimy, jak ewoluował jego styl, który na początku był, jak style wszystkich innych artystów z lat 80. XX wieku, by w końcu stać się tym niezapomnianym, mrocznym, cartoonowym odbiciem szalonej wyobraźni, któr pokochaliśmy w „Hellboyu”.

 

A czego w tym tomie brakuje? Przede wszystkim dwóch znanych po polsku miniserii „Zagłada Gotham” i „Batman w świetle lamp gazowych”. Miałem też nadzieję na „Cosmic Odyssey” i „Batman / Hellboy / Starman”, ale niestety nie ma ich tu. Szkoda, ale może kiedyś doczekamy się dodatkowego wydania zbierającego nie tylko te, ale też i inne komiksy Mignoli. W końcu stworzył wiele znakomitych dzieła dla Marvela czy Dark Horse Comics. Na razie jednak cieszmy się tym albumem, bo jest czym. Może i nie jest kompleksowy, może i nie trzyma równego poziomu, ale wciąż to bardzo dobry komiks i dla wymienionych już perełek wart przeczytania. A ile sentymenty budzi w tych, którzy wychowali się na komiksach od TM-Semic…

Opis Wydawcy

Niezwykły album zbierający historie stworzone dla wydawnictwa DC przez słynnego amerykańskiego mistrza komiksowego Mikeʼa Mignolę. Zbiór ten doskonale pokazuje różnorodne style stosowane przez Mignolę oraz ewolucję jego kreski na przestrzeni lat. Album rozpoczyna opowieść o tym, jak Widmowy Przybysz z pewnym śmiertelnikiem sprzeciwili się zakrojonej na ogromną skalę operacji sił piekielnych, mającej na celu zagładę świata. Kolejna historia przedstawia zaawansowaną technologicznie cywilizację Kryptona i jej ponure tajemnice, opowiada także o nieznanych przeżyciach jedynego ocalałego Kryptonijczyka – Supermana. W zbiorze nie mogło też zabraknąć opowieści o Batmanie – zarówno kryminalnych, jak i pełnych nadnaturalnej grozy czy parodystycznych.
Mike Mignola to jeden z najbardziej znanych na świecie twórców komiksowych, wielokrotny zdobywca najważniejszych amerykańskich nagród rynku komiksowego: Eisnera i Harveya. Stworzył postać Hellboya, a także innych bohaterów z Biura Badań Paranormalnych i Obrony.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Uniwersum DC według Mike'a Mignoli

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial