Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Asteriks Tom 4 Wyprawa Dookoła Galii

Opis:

Michał Lipka

TOUR DE GAULE

 

Po pewnej przerwie od kolejnych „Asteriksów” dziś powracam do Was z recenzją klasycznego, piątego tomu cyklu. „Wyprawa dookoła Galii”, otrzymana przeze mnie z księgarni TaniaKsiazka.pl, bo o nim mowa, to po raz kolejny kawał świetnej rozrywki dla czytelników w każdym wieku. Rozrywki satyrycznej, pełnej akcji, humoru, ponadczasowych prawd i równie ponadczasowej jakości.

 

Rzymianie nie raz chcieli już się pozbyć naszych bohaterów na różne sposoby. Teraz znajdują jednak pomysł, który wydaje się idealny do ich pokonania – wybudowana dookoła wioski palisada ma odciąć naszych bohaterów od reszty świata. Bez szans na wydostanie się za nią, będą musieli poddać się cesarstwu Rzymskiemu. Prawda? Niekoniecznie. Asteriks jest bowiem przekonany, że bez trudu mimo to zdoła wydostać się, zwiedzić całą Galię i nawet z każdego miejsca przywieść coś na dowód. Zakłada się o to z Rzymianami i… Właśnie, czy zdoła wygrać?

 

Na pomysł tego wydanego pierwotnie w 1963 (w formie odcinkowej – w formie albumu zaś dwa lata późnej) tomu René Goscinny wpadł pod wpływem wyścigu Tour de France. Tak prostą ideę przekuł jednak w jeden z najlepszych komiksów serii, który w bezlitosny, ale jednak łagodny i zabawny sposób obnaża i obśmiewa wszelkiej maści francuskie stereotypy. Bo nie ma się co oszukiwać, najlepiej w tej serii Goscinnemu od zawsze wychodziło żonglowanie humorem opartym na stereotypach właśnie, a także zabaw historycznymi odniesieniami. A tych drugich – jak zawsze zresztą – jest w „Wyprawie dookoła Galii” dużo.

 

Oczywiście nie jest to humor, który mógłby kogokolwiek obrazić, pod warunkiem, że czytający ma dystans do siebie. Polaków to nie dotyczy, fabuła skupia się w końcu na terenach obecnej Francji, ale myślę, że niejedną przywarę odnieść można nie tylko do tego regionu. Przede wszystkim jednak ten tom „Asteriksa”, jak wszystkie pozostałe zresztą, to bardzo dobra, dynamiczna historia przygodowa, w której dzieje się wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Na dzieci czeka tu porzucająca historia o przyjaźni i zmaganiach z przeciwnościami losu, na dorosłych zaś satyryczna opowieść o życiu i ludzkich trudach, ukazanych w krzywym zwierciadle.

 

Wszystko to zaś tradycyjnie wieńczy urzekająca szata graficzna. Przepiękna w swej prostocie i cartoonowści kreska Uderzo, w której nie brak zarówno uroku, jak i bogactwa detali, uzupełniona została o znakomity, prosty, ale jednak nie przesadnie uproszczony kolor, a wszystko to uzupełnia nieodzownie bardzo dobre wydanie. Nic więcej chyba dodawać nie trzeba.

 

Chcecie dobrego komiksu dla całej rodziny? Czegoś, co każdemu zapewni rozrywkę na poziomie i jednocześnie rzeczy, do której będziecie wracać? Sięgnijcie w ciemno po ten, jak i pozostałe albumy, których wznowienie wciąż dostępne są wśród wydawniczych nowości. Nie zawiedziecie się na pewno.

Opis Wydawcy

Rzymianie wpadają na doskonały pomysł pokonania niezwyciężonych Galów. Postanawiają wybudować wokół wioski palisadę odcinającą jej mieszkańców od świata zewnętrznego i w ten sposób zmusić ich do kapitulacji. Asteriks zakłada się z Rzymianami, że mimo przeszkody uda mu się zwiedzić całą Galię i z każdego miejsca przywieźć jakiś specjał. I rzeczywiście bez wielkich przeszkód Asteriks razem z Obeliksem wyruszają w niezwykłą podróż. Jedynym utrudnieniem w czasie drogi są rzymskie patrole, które próbują pokrzyżować im plany.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Asteriks Tom 4 Wyprawa Dookoła Galii

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: René Goscinny
 • Rysunek: Albert Uderzo
 • Tłumaczenie: Jarosław Kilian
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2011
 • Tytuł Oryginału: Le Tour De Gaule d'Astérix
 • Tytuł Serii: Asteriks
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 215 x 290 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788323746799
 • Wydanie: IV
 • Cena Z Okładki: 19,99 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial