Folwark Zwierzęcy: Powieść Graficzna

Opis:

Rafał Pigoń

Książkę ,,Folwark zwierzęcy’’ każdy zna, albo, mniej optymistycznie, każdy ją znać, sądzę, powinien. A przynajmniej każdy, kto chce jako tako orientować się w naszym pięknym, życiodajnym, bożym świecie, no a chociażby w tego społecznym, ludzkim wydaniu.
Zatem recenzować tę książkę, to jak recenzować... choćby ,,Krzyżaków’’- nikt nie powinien takiej recenzji potrzebować, chyba że w jakichś magisterskich, nieżyciowych pracach, co absolutnie nie jest tożsame z jakże wymownie życiową treścią i tego, i innych dzieł Orwella.

 

Niemniej o tym wydaniu i tak można kilka niepisanych dotąd zdań jednak napisać, mając wzgląd na tego dość, być może, wieloznaczną specyfikę, do której bezpośrednio przejdę. Książka ta jest powieścią graficzną, co stanowi o jej głównej odmienności, a zatem tekst będzie tu przeplatany z wszelkiej maści obrazującymi go ilustracjami w wykonaniu brazylijskiego rysownika- Odyra. Dodać można, że przeplatane są niemal zawsze dość krótkie partie tekstu, co i sprawia, że sformułowanie ,,powieść graficzna’’ ma jeszcze więcej rzeczowego sensu, jako że z lekka, względem oryginału, uproszczony tekst (niemniej i tak zachowujący spójność, mało, zachowujący sens i tożsame z oryginałem przesłanie) wpasowuje się w morze grafik, stanowiąc z nim zwartą, przede wszystkim, co warto zaznaczyć, nieoderwaną od siebie kompozycję.
Co do samych rysunków zaś, tych, jak już pewnie wspomniałem, jest wiele, z pewnością nie są one komiksowe, ostre, a olejne, zatem z lekka niekiedy rozmyte, gładkie, niemniej ani razu przez myśl mi nie przeszło, by oskarżyć je o niedopasowanie do treści. Ani razu te też nie przeszkadzały, a może i pomagały w odbiorze tekstu, zwalniając w tej kwestii wyobraźnię, jednak do tego aspektu wrócę jeszcze na samym końcu.

 

I to w zasadzie tyle. Orwella nie wypada nawet oceniać, a jedynie z niego się uczyć, najlepiej obserwować, czy nasz świat nie staje się coraz bardziej tożsamy z treścią jego prozy. Pokrótce, książka natomiast, korzystając z alegorii, ukazuje świat, gdzie z czasem "równi stają się równiejsi", pomimo że po czasie nikt już nie potrafi tego może i nie tyle dostrzec, co zrozumieć, by po czasie i zanegować, mając w głowie wykutą wykreowaną niegdyś utopię, do której nieprzerwanie się po kres życia dąży, ślepnąc na wszystko, co się wokół, za tą złotą, utopijną wizją dzieje. Bohaterami są gospodarcze zwierzęta, natomiast, niejako jak w bajkach Krasickiego, te za zadanie mają ukazać prawdy ludzkie, prawdy dość uniwersalne, być może w jakiś sposób wynikające z naszej natury, zgodnie z którą dążyć będziemy przy pomocy "danych od bogów zabawek", choćby kosztem innych, do władzy, a co za tym i do własnego, przedkładanego nade wszystko dobrobytu.

 

Pozostaje pytanie, komu dedykowana jest ta oryginalna interpretacja utworu, a gdzieś w tle również, komu ta jest potrzebna... Przeciętny zjadacz książki zapewne, jeśli już, kupi zwykłe wydanie, kuszony również znacznie niższą ceną, zdając się też i na własną wyobraźnię. Być może pokusie zakupu ulegną niewymarli jak dotąd kolekcjonerzy tego, co nieoczywiste i na tych bym w głównej mierze osobiście "stawiał", choć być może skuszą się na nią jacyś rodzice, którzy nie mieli dotychczas po drodze z Orwellem, spodziewając się kolorowej książeczki z gatunku "wesoła farma".
Komu dedykowana by jednak nie była, Orwella, jak ,,Krzyżaków’’, znać trzeba. Czy w tym, czy w innym wydaniu, a może nawet znać trzeba go tym bardziej, ponieważ ten wciąż wraca, kusząc niekiedy, tak jak i nasza ludzka natura, o zgrozo, swą nieśmiertelną aktualnością.

 

Choć i tak przyznam, że być może ciekawsza, z pewnością silniej wymowna, a tym samym i bardziej interesująca byłaby graficzna próba przedstawienia takiego tytułu, zostając przy tym samym autorze, jak choćby ,,1984’’. Tutaj, chcąc nie chcąc, przez całą książkę przewijają się te same zwierzęta, co prawda w różnych konfiguracjach, za które, choć te ładne, mało, adekwatne do treści, przyjdzie nam, jak wspomniałem, sporo dopłacić, więc jeśli nie chcemy koniecznie specjalnie finansować tego typu sztuki..., czy na pewno warto?

Opis Wydawcy

Ponadczasowy tekst George’a Orwella, opublikowany w 1945. Na przykładzie sytuacji na farmie pana Jonesa obrazuje, w jaki sposób wypacza się i deformuje każda władza, która zapomni o zasadach demokracji i zechce działać samowolnie. Zwierzęta, które buntują się przeciwko traktowaniu ich przez farmera, zaprowadzają własne porządki. Początkowo wszystkie zwierzęta miały uzyskać równe prawa i równe traktowanie, po czasie okazało się, że są równe i równiejsze. I tak zamknęło się koło, doprowadzając do sytuacji wyjściowej.

 

Orwell, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, zagorzały krytyk ustrojów totalitarnych i zwolennik socjalizmu demokratycznego, uważał, że utrzymanie zasad demokracji wymaga silnej kontroli społeczeństwa, które musi trzymać w ryzach rządzących. Tę wizję – do czego doprowadzić może brak nadzoru nad władzą – zawarł w jednym ze swoich dwóch podstawowych (obok Roku 1984) dzieł.

 

Oto wersja nieznana dotąd czytelnikom, która w niczym nie ustępuje oryginałowi i nie gubi jego oryginalnego sensu. Odwrotnie, ujęta w ramy ilustrowanej opowieści, odsłania swoje dodatkowe oblicze.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Folwark Zwierzęcy: Powieść Graficzna

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: George OrwellOdyr
 • Rysunek: Odyr
 • Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
 • Wydawnictwo: Jaguar
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2020
 • Tytuł Oryginału: Animal Farm: The Graphic Novel
 • Gatunek: Powieść Graficzna, Komiks, Fantasy
 • Liczba Stron: 176
 • Format: 203x254 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788376868691
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 54,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial