Binio Bill... I Szalony Heronimo

Opis:

Uleczkaa38

Cudze chwalicie, swego nie znacie - chciałoby się rzec w kontekście spojrzenia na znakomity, komiksowy cykl "Binio Bill". Otóż wszyscy znamy Lucky Luke'a i jego westernowe przygody..., zapominając niesłusznie o naszym rodzimym jego odpowiedniku - Biniu Billu! Okazją ku zmianie tego stanu rzeczy niechaj stanie się spotkanie z najnowszą odsłonę ten znakomitej serii Jerzego Wróblewskiego - komiksu pt. "Binio Bill... i szalony Heronimo", którego to nowe, efektowne wydanie ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu!

 

Fabuła opowieści raz jeszcze przenosi nas swoimi stronami wprost na skąpaną w słońcu prerię, gdzie to przyjdzie spotkać się nam kolejny raz z Binio Billem (polskim emigrantem w osobie Zbyszka Bieleckiego). Tym razem stanie on przed misją odnalezienia zaginionego ojca pięknej Katherine Górski, który to przepadł bez śladu po swoim przybyciu na Dziki Zachód. Binio podejmuje się tej misji.., ale jednocześnie też i zajmuje znacznie trudniejszą sprawą, jaką to jest pościg za zbiegłym, indiańskim wodzem - Szalonym Heronimo, który grozi wybuchem indiańskiego powstania. I choć nie będzie prosto, dzielny Binio Bill zrobi wszystko, by doprowadzić obie sprawy do szczęśliwego końca...

 

Niniejsza odsłona legendarnego już cyklu Jerzego Wróblewskiego, stanowi sobą zarazem jego finalną część. Część, która po wielu latach doczekała się należnego jej, kolorowego wydania, co już samo w sobie czyni ten tytuł wyjątkom i niezwykłym. Oczywiście, nie mniejszy udział w wielkości tego dzieła ma także jego intrygująca fabuła, perfekcyjne połączenie komediowej historii dla dzieci z wielką, westernową przygodą, jak i też piękna wymowa wychowawcza, która wskazuje na to, że zło w życiu nie popłaca, a dobro, sprawiedliwość i niesiona innym pomoc, jak najbardziej tak! I choć smuci nas fakt, że to już koniec tego cyklu..., to raduje sposób i forma owego pożegnania z Binio Billem...

 

Fabułę komiksu wypełnia wielka przygoda, potężna dawka wartkiej akcji i nie mniejsza porcja humoru - tak słownego, jak i obrazkowego. A wszystko to wiąże się z trudną misją Binia i jego wiernych druhów, gdy udają się oni w pościć za zbiegłym przywódcą Indian, a przy okazji i wpadają na trop zaginionego ojca Katherine Górski. I tak też nie zabrakło tu scen pościgów, walki z bronią w ręku, konfrontacji z Indianami oraz pięknej relacji o naturze Dzikiego Zachodu, z którą zresztą przyjdzie się również zmierzyć tym bohaterom. I naprawdę jest tu bardzo ciekawie, ekscytująco i przezabawnie do ostatniej strony, którą to zresztą wypełnia piękny i spektakularny finał!

 

Wspaniale przedstawia się ilustracyjna strona tego komiksu, którą tworzą niezwykle malownicze, bajkowe, pociągnięte płynną kreską i świetnie skadrowane rysunki Jerzego Wróblewskiego, jak i też wypełniające je kolory, dobrane w perfekcyjny sposób przez Tomasza Kaczkowskiego. To właśnie połączenie klasycznego i charakterystycznego rysunku twórcy tego cyklu z pięknymi, efektownymi i bogatymi w swej ofercie, kolorami, czyni tę komiksową opowieść istnym spektaklem dla naszych oczu. I mogę w tym miejscu wyrazić pewność co do tego, że każdy dziecięcy, ale też i starszy czytelnik, będzie oczarowany ową ilustracyjną warstwą.

 

Słowa komplementów cisną się na usta także pod względem kreacji bohaterów i miejsca akcji tego komiksu. Co do postaci, co oczywiście zachwyca nas kolejny raz osoba Binio Billa - prawego, niezwykle sympatycznego i nieco nazbyt naiwnego, ale za to też wielce odważnego szeryfa, którego nie sposób nie polubić. Inne postacie również wnoszą wiele dobrego do tej opowieści, by wspomnieć choćby o pięknej i tajemniczej Katherine, czy też przebiegłym i naprawdę szalonym indiańskim wodzu - Heronimo. Natomiast nawiązując do kreacji tej komiksowej i westernowej rzeczywistości, możemy powiedzieć że oczarowują nas tu piękne opisy i kadry prerii, oddanie codzienności życia jej mieszkańców oraz ten niezwykły klimat, który kojarzy nam się z legendarnymi, filmowymi westernami...

 

Rzecz całą podsumowując - spotkanie z komiksem "Binio Bill... i szalony Heronimo" zapewnia nam wspaniałą rozrywkę, gwarantuje przednią zabawę i rozśmiesza do łez, gdyż opowieść ta należy przede wszystkim do nurtu komedii. Oczywiście, to również wielce sentymentalna lektura, która stanowi pożegnanie z tą znakomitą serią... I choć ciśnie się łza do oczu, to jednak fakt ten rekompensuje nam jakość tej opowieści, którą oceniam jak najwyżej. Polecam - to komiks, który powinien poznać każdy wierny fan tego cyklu i twórczości Jerzego Wróblewskiego.

Opis Wydawcy

„Szeryfie, zmierza tu jakaś niezwykle urocza niewiasta!” - tymi słowami zaczyna się album „Binio Bill i Szalony Heronimo”, piąty już tom odrestaurowanych przygód kowboja stworzonego przez Jerzego Wróblewskiego.

 

Niewiastą okazuje się Katherine Górski, która szuka zaginionego na Dzikim Zachodzie ojca. Binio Bill najchętniej od razu zabrałby się do pomocy, ale na przeszkodzie staje pilna depesza - Szalony Heronimo z uciekł z rezerwatu i zbiera wojowników z plemienia Apaczy!

 

„Binio Bill i Szalony Heronimo” to ciąg dalszy westernowych przygód bohatera znanego z komiksów drukowanych w "Świecie Młodych" oraz albumu „Skarb Pajutów”. Powstał w 1991 roku, ale niestety już się wtedy nie ukazał. Wkrótce po ukończeniu prac nad rysunkami, ale przed położeniem kolorów, Jerzy Wróblewski zmarł.

 

W 2009 roku, dzięki staraniom rodziny autora, ostatnia przygoda Binio Billa opuściła szuflady i ukazała się w wersji czarno-białej. Teraz po raz pierwszy do rąk czytelników trafia ten album w wersji kolorowej. Tomasz Kaczkowski dołożył wszelkich starań, by zachować wierność kolorystycznej palecie Jerzego Wróblewskiego.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Binio Bill... I Szalony Heronimo

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jerzy Wróblewski
 • Rysunek: Jerzy Wróblewski
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2020
 • Tytuł Oryginału: Binio Bill... I Szalony Heronimo
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 210 x 297 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788366128439
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial