Przyjaciele

Opis:

Uleczkaa38

Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych rzeczy na tym świecie... To zaufanie, pewność liczenia na drugą osobą, bezinteresowna pomoc i najtrwalsza więź, jaka może połączyć dwoje niespokrewnionych osób. I właśnie o przyjaźni i potędze jej siły opowiada znakomity komiks pt. "Przyjaciele", którego autorami są Janek Koza i autor kryjący się pod pseudonimem "Mykupyku". Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu.

 

Opowieść ta przedstawia niezwykłe wydarzenia z życia trzech wiernych przyjaciół - Świnki, Słonika i Żyrafy. Otóż pewnego dnia ich kolorowa, komiksowa rzeczywistość zamienia się w białą, kartkową codzienność, co już samo w sobie jest dla nich wielkim szokiem. Co więcej, Słonik budzi się po drugiej stronie komiksowej karty, gdy Świnka i Żyrafa pozostają na przeciwnej. Ci robią więc wszystko, by dotrzeć do Słonika, gdyż jak wiadomo, nawet największe kłopoty są prostsze, gdy jest się razem. Jak się okazuje, za tym wszystkim stoi autor komiksu, który wprowadził w życie trojga przyjaciół naprawdę wielkie zamieszanie...

 

Ta komiksowa pozycja wpisuje się w swoim charakterem w nurt bajkowej, ale i zarazem dość abstrakcyjnej, opowieści dla dzieci. Opowieści, która przedstawia nam ciekawą, pomysłową i zaskakującą na polu swojego konceptu połączenia fabuły z obecnością w niej autora, historię z humorem, ale też i wielkimi emocjami, w tle. Co ważne, obok samej rozrywki, zabawy i dowcipu, strony tego komiksy wypełnia również piękna i ważna nauka życia, której przewodnim motywem jest pochwała przyjaźni w życiu każdej istoty - czy to zwierzątek, czy też ludzi...

 

Scenariusz niniejszej opowieści wprowadza nas najpierw w szczęśliwą rzeczywistość jej bohaterów, by po chwili postawić ich w obliczu wielkiej katastrofy, jaką to jest przeobrażenie ich świata w białą, czystą kartkę papieru. Od tej chwili też obserwujemy wydarzenia z ich udziałem na dwóch odrębnych planach - losy wystraszonego Słonika, jak i też próby dotarcia do niego przez Świnkę i Żyrafę, którzy starają się uczynić to za sprawą najrozmaitszych i najczyściej przezabawnych, kroków. I tak też docieramy do pięknego, zaskakującego, ale też i niosącego w sobie mądry morał, finału. Innymi słowy rzecz ujmując, to bardzo ciekawa, barwna i emocjonują historia, której autorem jest "Mykupyku".

 

Postacie i miejsce akcji tej opowieści - zachwycają! Zachwycają nas ci zabawni, zwierzęcy bohaterowie w osobach lękliwego Słonika, naiwnej i nieco zagubionej Żyrafy oraz "w gorącej wodzie kąpanej" Świnki, która ma 100 pomysłów na minutę. To przesympatyczne, obdarzone ludzkimi cechami i naprawdę mające wiele do zaoferowania, postacie. Co zaś do miejsca akcji tej opowieści, to są nią strony komiksu - najpierw kolorowe i piękne, a następnie białe, puste i bardzo tajemnicze. W pomyśle tym zachwyca nas jego prostota i odwaga zarazem, by to właśnie strony komiksu, stały się miejsce akcji dla fabuły - komiksu!

 

Na duże słowa uznania zasługuje także szata ilustracyjna tego komiksu, którą to stworzył dla nas Janek Koza. To właśnie ten ceniony i lubiany autor zaoferował nam bardzo specyficzne w swej lekkiej, karykaturalnej i nieco surowej kresce, rysunki, które oddają w idealny sposób klimat, charakter i niezwykłą wymowę tej opowieści. To, co czyni je jeszcze ciekawszymi i intrygującymi, to także odważne i perfekcyjne kadrowanie oraz specyficzne kolorowanie, które przypomina dokonania dzieci za pomocą kredek. Efektem są piękne, niezwykle ciepłe w swym emocjonalnym przekazie i bardzo udane na polu techniki i rzemiosła, ilustracje.

 

Lektura tego komiksu niesie nam wielkie emocje, wspaniałą zabawę i humor, któremu nie oprą się tak dzieci, jak i dorośli. Przede wszystkim jednak opowieść ta oferuje sobą cenną lekcję życia z pochwałą i docenieniem wartości przyjaźni, na czele. To, jak komiksowi bohaterowie dbają o siebie, starają się sobie wzajemnie pomagać i wspierać w trudnym czasie, może nas dogłębnie wzruszyć. I to jest właśnie piękne przesłanie tej pozycji, o którym warto mówić, pamiętać i je doceniać.

 

Reasumując - komiks Janka Kozy i "Mykupyku" pt. "Przyjaciele", to wspaniała, pomysłowa i znakomicie wykonana opowieść dla dzieci. Opowieść, która bawi i uczy życia, a dokładnej tego, co winno być w nim najważniejsze. Myślę, że jest to jeden z najciekawszych tytułów tego roku, na polu dziecięcego komiksu w naszym rodzimym wydaniu. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po tę pozycję - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Słonik, Świnka i Żyrafa – tytułowi przyjaciele – całe dnie spędzają na szalonych wspólnych zabawach, które niestrudzenie wymyślają. Radości i śmiechu jest co nie miara! Koniec psotom przynieść może tylko zbliżająca się noc i przykra konieczność położenia się do łóżek.

 

A kiedy pewnego poranka nasi przyjaciele się budzą okazuje się, że wszystko się zmieniło! Nie tylko ich świat wygląda zupełnie inaczej, ale też rozdzieliła ich jakaś tajemnicza siła. Słonik znalazł się sam w pustej przestrzeni, gdzie słyszy głosy Świnki i Żyrafy, ale nie wie skąd dobiegają. Przyjaciele zrobią wszystko, by ponownie być razem!

 

„Przyjaciele” narysowani przez Janka Kozę, a wymyśleni i napisani przez mykupyku to wyjątkowy komiks dla dzieci i młodych dorosłych. Oryginalna forma spotyka się tu z niebanalną treścią, autorzy bawią się nie tylko z oczekiwaniami czytelników, ale również z samym komiksem. Rzecz inspirowana dziełami takich klasyków, jak Bohdan Butenko, Tadeusz Baranowski, Papcio Chmiel czy Grażyna Dłużniewska.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Przyjaciele

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Mykupyku
 • Rysunek: Janek Koza
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 8/2020
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 64
 • Format: 165 × 235 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366128460
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial