Kaczogród Tom 9 Tajemnica Starego Zamczyska I Inne Historie Z Lat 1947-1948

Opis:

Michał Lipka

KACZKI DOSKONAŁE

 

Po wydaniu ośmiu tomów z najlepszych lat twórczości Carla Barksa, Egmont na życzenie fanów postanowił wypuścić na rynek album z wcześniejszymi przygodami naszych bohaterów. I nikt nie zaprzeczy, że są lepsze tomy, niż „Tajemnica starego zamczyska”, ale na pewno nie ma tomu ważniejszego. Jeśli więc mielibyście w życiu poznać tylko jedną część tego cyklu, bezwzględnie powinien nim być ten właśnie komiks.

 

Zanim jednak wyjaśnię dokładnie co jest takiego niezwykłego w „Starym zamczysku”, kilka słów o fabule tego tomu. Chociaż właściwie trudno tu mówić o jednej konkretnej treści, bo jak zawsze mamy tu kilkanaście różnych krótkich opowieści.

 

Tytułowa, traktująca o duchu w szkockim zamku należącym do rodu Sknerusa, to jedna z najsłynniejszych i najlepszych historii nie tylko Barksa, ale i całego disnejowskiego uniwersum. Poza tym mamy tu historię o tym, jak Donald postanowił zapolować na motyle, potem Donald i Goguś pewnej strasznie mroźnej zimy zaczną realizować zakład, który przyjęli, a w końcu pewien profesor zacznie uczyć Donalda, jak wychowywać siostrzeńców. To oczywiście nie koniec, bo nasz pechowy kaczor zanurzy się w świat muzyki, zostanie stróżem nocnym w porcie, uwikła się w golfowe rozgrywki, nadejdą Święta, zostanie wysłany na Księżyc i wiele, wiele więcej…

 

Co jest w tym tomie takiego ważnego? Czemu wyróżnia się on na tle innych z kolekcji? Przecież nie jest ani pierwszym, nie zbiera debiutanckich komiksów, najlepszym też nie jest, bo szczytowe osiągnięcia Barksa zebrano w innych albumach, wydanych już na polskim rynku. Czyżby więc wyjątkowe było to, że zadziwiająco tu mało Sknerusa, czołowego bohatera wykreowanego przez autora? Bynajmniej.

 

Istotą „Tajemnicy starego zamczyska” jest to, że znajdziecie w niej zarówno komiks „Wielka niedźwiedzica” z 1947 roku, w którym Sknerus zadebiutował, jak i wszystkie najważniejsze historie z początków przygód tej postaci. Historie, które budowały mitologię Sknerusa, a potem posłużyły Donowi Rosie, jako inspiracja do stworzenia genialnego dzieła, jakim były „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” (które już niedługo zostanie wznowione w dwóch tomach kolekcji „Wujek Sknerus i Kaczor Donald”) i nie tylko one zresztą.

 

Wszystko więc, co dotyczy najbogatszej kaczki świata, swój początek bierze właśnie w tym tomie. Tomie wprost rewelacyjnym, pełnym ponadczasowych opowieści z morałem, często – co Barksowi trzeba oddać – nieoczywistym i satyrycznym, świetnie napisanych, zabawnych, wciągających i niepozwalających się nudzić czytelnikom w każdym wieku. Do tego dochodzą znakomite ilustracje i doskonałe wydanie. W skrócie: komiks, który znać trzeba i wypada. Wielkie dzieło, które pokazuje, że komiksy dla najmłodszych w owym okresie były dojrzalsze, niż jakże popularne wtedy, acz infantylne superhero i znakomicie wykonane, i absolutne musisz-to-mieć dla fanów disnejowskich kaczek.

Uleczkaa 38

CARL BARKS - to nazwisko legendarnego już twórcy na polu komiksu dla dzieci, który stworzył dla nas m.in. całe Uniwersum "Kaczogrodu" ze świata Walta Disney'a, w którym żyją tak znane nam dziś wszystkim postacie, jak Kaczor Donald i jego siostrzeńcy, Sknerus McKwacz, Diodak, Bracia Be... Dziś mamy przyjemność poznać zbiorcze wydanie jego krótszych i dłuższych historii o przygodach kaczych bohaterów, które w większości nigdy nie ukazały się dotąd w naszym kraju. Komiks ten nosi tytuł "Kaczogród. Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948", i ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Egmont.

 

Pokaźną liczbę 224 stron niniejszej pozycji wypełnia zestaw kilkunastu odrębnych mini opowieści o niezwykłych przygodach kaczych bohaterów. I tak oto mamy tu tytułową i zarazem najobszerniejszą historię o wyprawie do starego, szkockiego zamku przodków Sknerusa McKwacza, w którym straszy...; kolejno relację o próbie uczynienia z siostrzeńców Kaczora Donalda wirtuozów muzyki; następnie historię o przedziwnej i katastrofalnej karierze Donalda w zawodzie strażaka; dalej opowieść o wyprawie Donalda i jego siostrzeńców do Afryki celem złapania rzadkiego gatunku motyla; czy też choćby historię o szalonej wyprawie na Księżyc i odkrywaniu jego tajemnic. Oczywiście, to tylko kropla z morza "kaczych opowieści"...

 

Niniejsza pozycja stanowi sobą niezwykle atrakcyjną gratkę dla wszystkich miłośników Kaczora Donalda, jego trzech rezolutnych siostrzeńców, Sknerusa McKwacza i reszty bohaterów tego Uniwersum. To właśnie oni będą bowiem bawić się świetnie przy lekturze dłuższych i krótszych opowieści, jakie wypełniają strony tego pięknie wydanego komiksu. Najciekawsze wydaje się w tym względzie to, że co najmniej większość z nich jest nam nie znana, a tym samym i emocje związane z ich odkrywaniem, są przeogromne! Poza tym jest to kolejna wyprawa do niezwykłego świata tego cyklu, który wypełnia przygoda, humor i pozytywne emocje...

 

Jak już wspomniałam na wstępie, album ten wypełnia kilkanaście bardziej lub mniej rozbudowach opowieści o przygodach kaczych bohaterów. Oczywiście, największe wrażenie wywierają na nas te najdłuższe, czyli m.in. o wyprawie do szkockiego zamku, podróży do Afryki, konfrontacji Donalda i siostrzeńców z Wielką Niedźwiedzicą, czy też pewnej nauce wychowania młodych kaczek wg. wskazówek dżentelmena z wyższych sfer... Nie oznacza to bynajmniej, że nie bawią nas i nie ekscytują tu również krótsze historie, które wypełnia dowcip, pokaźna porcja absurdu i szalone przygody. I cóż tu dużo mówić... - to kwintesencja tego cyklu, którą docenią tak dziecięcy, jak i dorośli jego fani!

 

Bardzo okazale jawi się także szata ilustracyjne tego komiksu, za którą odpowiada również sam Carl Barks. To znane nam wszystkim, jakże charakterystyczne dla bajek o Donaldzie, cartoonowe i pociągnięte niezwykle lekką oraz płynną kreską, rysunki. To także perfekcyjne kadrowanie, znakomicie uchwycony sytuacyjny humor oraz piękne, niezwykle bogate w swej zróżnicowanej ofercie, kolory. I tu znów mogę powiedzieć, że szata ta reprezentuje sobą kwintesencję komiksowej ilustracji cyklu o Kaczogrodzie, oferując nam wielką przyjemność, radość i chwile nostalgii, których uświadczą zwłaszcza starsi czytelnicy...

 

Kiedyś bajki dla dzieci były inne..., i to właśnie ten album jest tego najlepszym potwierdzeniem. Zawarte tu opowieści bazują bowiem na przygodzie, wartkiej akcji, humorze i pięknych, familijnych emocjach, w których nie ma miejsca choćby na najdrobniejszy przejaw przemocy czy też niestosownego żartu, co w dzisiejszych kreskówkach - zwłaszcza filmowych, jest na porządku dziennym. I to też wydaje się być wielką siłą tej pozycji, która niesie dzieciom rozrywkę w jak najbardziej bezpiecznej dla nich postaci, co z pewnością ucieszy nas - rodziców.

 

Przyjemność, radość, wielkie emocje i nutka nostalgii - to wszystkie niesie nam sobą spotkanie z tym komiksowym albumem, który w mej ocenie stanowi najlepszą i zarazem najważniejszą odsłonę całego cyklu. To właśnie tu znajdziemy bowiem początki komiksowych przygód Kaczora Donalda, które posłużyły później za wzór dla wielu innych twórców marki Walta Disney'a. I w tym względzie jest to album wyjątkowy, piękny i obowiązkowy dla wszystkich miłośników "kaczych opowieści".

 

Album pt. "Kaczogród. Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948", to znakomita, intrygująca i przezabawna porcja opowieści o zwariowanych przygodach Kaczora Donalda i jego bliskich. Porcja, która nas bawi, sprawia wielką przyjemność i uświadamia raz jeszcze wielkość dzieła tego legendarnego już autora - Carla Barksa. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli gorąco was zachęcić do sięgnięcia po ten komiks, co też i niniejszym czynię. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Carl Barks (1901–2000) jest powszechnie uważany za najwybitniejszego twórcę komiksów osadzonych w uniwersum Walta Disneya, a także za legendę całego komiksowego medium. To mistrz fabuły i komiksowej narracji. Wymyślił wiele postaci z Kaczogrodu, w tym Sknerusa McKwacza, Diodaka, Braci Be, Gogusia, Granita Forsanta i Johna Kwakerfellera, jak również liczne elementy tego świata – miasto Kaczogród czy skarbiec Sknerusa. Do inspiracji twórczością Barksa z dumą przyznaje się wielu komiksowych twórców – za swój wzorzec uważa go na przykład Jeff Smith, autor kultowego „Gnata”, a Will Eisner nazwał go „Andersenem komiksów”.

 

„Kaczogród” Carla Barksa to wyczekiwana przez polskich fanów edycja disnejowskich komiksów tego autora, od jednostronicowych gagów po długie fabuły, nieraz nawiązujących do historii i mitologii. Każdy tom zawiera ponad dwieście stron historii obrazkowych, w większości niewydanych dotychczas w naszym kraju, a także towarzyszące im teksty objaśniające.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kaczogród Tom 9 Tajemnica Starego Zamczyska I Inne Historie Z Lat 1947-1948

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Carl Barks
 • Rysunek: Carl Barks
 • Tłumaczenie: Jacek DrewnowskiMarcin Mortka
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2020
 • Tytuł Serii: Kaczogród
 • Rodzaj: Kaczogród, Carl Barks
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 224
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328198623
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 69,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6 // 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial