Ptyś I Bill Tom 7 Pamiętnik Billa

Opis:

Michał Lipka

PSOTNI PRZYJACIELE

 

„Ptyś i Bill” powracają właśnie z kolejnym tomem swoich przygód pisanych i rysowanych przez twórcę serii, Jeana Robę. I fakt ten cieszy, bo chociaż tomy tworzone przez kontynuatorów serii były udane, to właśnie oryginalne prace autora należą do najlepszych. I świetny jest też niniejszy album, zbierający trzy znakomite klasyczne tomy: „Czarujący spaniel”, „Pamiętniki Billa” i „Nieznośny Bill”.

 

Tytułowi Ptyś i Bill to dwaj przyjaciele. Ten pierwszy jest chłopcem, którego ciągnie do figli i psot. Obowiązki? Jak każde dziecko unika ich, jak może, do pracy nie rwie się zbyt szczególnie, jednak do zabawy i szaleństw, jak najbardziej. Bill jest jego psem, a jak wiadomo, zwierzęta i ludzie, jakże często są do siebie podobne. I tak jest właśnie w tym przypadku, psiak jest leniwy, łobuzerski, ale jednak na tyle uroczy, że potrafi urzec. I wie, co to dobra zabawa (oraz jak dobrze zjeść). Do tego dochodzi Piotrek, kolega Ptysia, i żółwica Karolina. Razem przeżywają wiele przygód i dokładnie to robią także w tym tomie. W krótkich historyjkach poznajemy najróżniejsze ich (i nie tylko) przygody. Zabawy w Indian i tropienie bandytów to jedno, ale na bohaterów czekają tu tak niezwykłe wydrążenia, jak obserwowanie spadających gwiazd! A to przecież jedynie fragment tego, co się będzie działo. Jesteście gotowi odkryć to wszystko?

 

Jean Roba, chociaż nie zdobył aż tak wielkiej sławy, jak inni mu podobni artyści – Goscinny, Morris, Uderzo czy Peyo – jednak w historii komiksu europejskiego zapisał się na stałe dzięki przygodom Sprycjana i Fantazjusza. Nie znaczy to oczywiście, że inne jego dzieło, „Ptyś i Bill” jest mniej warte uwagi od nich i od dokonań wspomnianych powyżej twórców. Wręcz przeciwnie, bo znajdziecie tu wszystko to, czego od europejskich opowieści graficznych dla całej rodziny wymagamy: sympatycznych, nietuzinkowych bohaterów, bardzo przy tym wyrazistych i posiadających cechy, z którymi możemy się identyfikować, lekkość, humor i dużo przygód. To, co różni tę serię od większości klasyki, to fakt, że każdy album jest zbiorem krótkich, jednostronicowych historyjek, co jest domeną wydawanych obecnie serii takich, jak „Sisters”, „Kamila i konie” czy „Kasia i jej kot”.

 

Jeśli czytaliście wymienione powyżej tytuły, wiecie czego się spodziewać. Jeśli nie, cóż, całość jest po prostu lekka, wciągająca i niegłupia. Wszystkie historie czyta się z dużą przyjemnością, mają też swój klimat i charakter. I wszystkie także są znakomicie zilustrowane. Kreska Roby to typowa dla humorystycznego europejskiego komiksu środka robota. Cartoonowe rysunki, prostota, sporo detali i na dodatek urocze, dodatkowe kolorowane pastelami plansze, które wpadają w oko.

 

Do tego dochodzi świetne wydanie (w znakomitej cenie mamy trzy oryginalne albumy w jednym) i sam fakt, że możemy cieszyć się przygodami Ptysia i Billa. Bo to po prostu bardzo dobra seria, która może spodobać się i małym i dużym czytelnikom. Nic dziwnego, że spośród wszystkich opowieści wydawanych w ramach linii „Komiksy są super” to właśnie to dzieło doczekało się największej ilości tomów.

Uleczkaa38

Piękne, wspaniałe i szczęśliwe dzieciństwo, to dzieciństwo w otoczeniu domowych zwierząt - wiemy o tym wszyscy, prawda? A jeśli nawet ktoś nie wydaje się być przekonanym do tej tezy, to myślę że zmieni on zdanie po lekturze najnowszej odsłony komiksowego cyklu dla dzieci pt. "Ptyś i Bill". Oto bowiem właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont siódma już odsłona tej serii - komiks pt. "Pamiętniki Billa", którą miałam przyjemność dla was zrecenzować!

 

Oto oni - chłopiec o przezwisku Ptyś i jego wierny towarzysz zabaw, pies rasy spaniel o imieniu Bill! Ta dwójka stara się ze wszystkich sił być grzeczną, tyle że nie zawsze im to wychodzi. Bo jakże być tu grzecznych chłopcem i psem, gdy dookoła czeka na nich tak wiele niezwykłych przygód...? Ot, wystarczy wspomnieć chociażby o organizacji domowego balu dla dzieci, wyprawie na miejski basen, pomyśle na szaloną zabawę z katapultą w roli głównej, pomocy przy naprawie auta, czy też chociażby zabawie w Indian w przydomowym ogródku... Oczywiście, przebieg każdej z tych scen potoczy się zupełnie inaczej, niż każdy mógłby tylko zakładać...

 

Jean Roba - autor tej opowieści i zarazem pomysłodawca całego cyklu, oferuje nam kwintesencję tej serii, czyli komediową ucztę dla dziecięcego miłośnika komiksu! Ucztę w postaci kilkudziesięciu mini historyjek o przygodach Billa, Ptysia i ich przyjaciół, które cechuje słowny i sytuacyjny humor, ale też i niezwykle ciepłe emocje o bardzo familijnym charakterze. To w pełni bezpieczna, przyjazna dziecku i bardzo pomysłowa seria gagów i żartów, które potrafią nas sobą zauroczyć, rozbawić i sprawić, że zapominamy o całym wielkim świecie i jego problemach.

 

Wielkie wrażenie wywiera na nas fabularna strona tej pozycji, czyli jej niezwykła pomysłowość na kolejne, nie powtarzające się i potrafiące nas zaciekawić, sceny z życiu bohaterów tego komiksu. Domowe zabawy, wyprawy na miasto, żarty sprawiane rodzicom chłopca, czy też niefortunne próby niesienie pomocy w domu - m.in. przy grabieniu liści, sprzątaniu, czy też zmywaniu naczyń, które zawsze kończą się - mniejszą lub większą, katastrofą. Niezwykłe jest to, że te krótkie sceny naprawdę nas bawią, skłaniają do uśmiechu i nie nudzą się nam po przeczytaniu kolejnych kilkunastu lub kilkudziesięciu stron. By było jeszcze ciekawiej, ów żarty niosą w sobie także pewien morał i pierwiastek wychowawczy, który mówi o tym, co jest w życiu najważniejsze.

 

Wspaniali są główni bohaterowie w osobach rezolutnego, ciekawego świata i mającego sto pomysłów na minutę Ptysia, jak i też nieco leniwego, uwielbiającego wylegiwanie i dobre jedzenie, a do tego też i obdarzonego mową - psiaka Billa! Ich przygody, zabawy i wspólne spędzanie czasu stanowi absolutny czas rozrywkowego szaleństwa, w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu tego słowa. I nie muszę tym samym nikogo przekonywać, że każdy dziecięcy czytelnik z miejsca pokocha i obdarzy przyjaźnią tych dwoje bohaterów, których po prostu nie sposób nie polubić za ich fantazję, sposób bycia i dobre serca...

 

Na duże słowa uznania zasługuje także szata ilustracyjna tego komiksu, za którą odpowiada również Jean Roba. Zaoferował nam on tutaj bardzo klimatyczne, bajkowe, pociągnięte lekką i płyną kreską, cartoonowe rysunki. Rysunki, które urzekają nas swoim zabawnym humorem, karykaturalnym charakterem i pięknymi kolorami, które idealnie oddają lekki i komediowy klimat tej opowieści. I choć być może nie ma artyzmu na tym polu, to jednak solidność i familijny anturaż tych ilustracji w zupełności nam tutaj wystarcza. Pewnym jest tym samym to, że każde dziecko będzie oczarowane tymi grafikami.

 

Jeśli macie ochotę na zabawną komedię przygodową dla dzieci, ale też i dla dorosłych, którzy uwielbiają takie klimaty, to niniejszy komiks będzie dla was idealnym wyborem. Idealnym z uwagi na ogromną porcją naprawdę udanego humoru, ciekawy scenariusz oraz emocje, których z pewnością tu nie brakuje. Na osobne słowa uznania zasługuje wspaniała szata ilustracyjna tej pozycji i jej efektowne wydanie, któremu nie możemy nic zarzucić. Tym samym też nie pozostaje mi już nic innego, aniżeli zachęcić was gorąco do sięgnięcia po komiks "Ptyś i Bill. Pamiętniki Billa", który ma sobą bardzo wiele dobrego do zaoferowania. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Wesołe przygody chłopca Ptysia i jego narwanego psa Billa. Bill i Pyś starają się być grzeczni, ale nie zawsze im wychodzi. Czy można spokojnie wysiedzieć w domu, gdy przyjemniej jest bawić się w Indian albo w tropienie bandytów? Czy lepiej grzecznie iść spać, czy nocami obserwować spadające gwiazdy? Ale z drugiej strony w domu też nie brakuje okazji do robienia psikusów, szczególnie zapracowanemu tacie... Nawet jednak wtedy, kiedy bohaterowie starają się słuchać dorosłych, może się to skończyć wytłuczeniem talerzy, zalaniem podłogi czy zniszczeniem świeżo posadzonych roślin. Nikt nie jest idealny, a już na pewno nie kilkuletni chłopiec z głową pełną szalonych pomysłów ani spaniel, który uwielbia chować swoje drogocenne kości w najdziwniejszych miejscach!

 

Pomysłodawcą serii był legendarny belgijski autor Jean Roba (1930–2006; m. in. „Sprycjan i Fantazjusz„), który tworzył ją od 1959 do 2001 roku. W 2003 roku cykl przejął francuski rysownik Laurent Verron („Le Maltais”, „Odilon Verjus”, „Fugitifs”), a po nim scenarzysta Christophe Cazenove („Sisters”, „Kasia i jej kot”) i grafik Jean Bastide („Sherlock Holmes Society”, „Wojna Sambre’ów”). Album zbiorczy zawiera trzy tomy oryginalne: „Czarujący spaniel”, „Pamiętniki Billa” i „Nieznośny Bill”.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Ptyś I Bill Tom 7 Pamiętnik Billa

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jean Roba
 • Rysunek: Jean Roba
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2020
 • Tytuł Oryginału: Boule Et Bill 7
 • Tytuł Serii: Ptyś I Bill
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 144
 • Format: 167x255 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328196469
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6 // 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial