Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Kapitan Szpic Tom 4 Kapitan Szpic I Tajemnica Starej Naczepy

Opis:

Michał Lipka

PUŁKOWNIK CZEKOLADKA I WOJENNE TAJEMNICE

 

Kapitan Szpic powraca z nowym zeszytem swoich przygód. Jeśli czytaliście poprzednie części serii, wiecie czego i na jakim poziomie się spodziewać. Jeśli nie, cóż, musicie wiedzieć właściwie jedno: dzieło duetu Ruducha / Koziarski to pozbawiona sensu i logiki, ale za to ujmująca swoim humorem satyra na klasykę peerelowskiego komiksu dla młodzieży, która aż ocieka sentymentem, ale i oferuje też coś dla czytelników, nieobeznanych z materiałem źródłowym.

 

Witajcie we wsi Nudziny Wielkie, gdzieś pod Warszawą. To tu zaczyna się nasza opowieść, tuż po wydarzeniach poprzedniego zeszytu przygód Kapitana. Gdzieś wśród drzew, tuż obok śmietnika historii i reCYClingu idei, w miejscy gdzie słychać bzykanie owadów, znajduje się tajemnicza stara przyczepa. To właśnie w niej mieści się zarówno Muzeum Histeryczne Pułkownika Czekoladki, jak i melina, w której Szpic zapija smutki po tym, jak został znieważony przez majora Wagę i wykorzystany przez kapitana Michała. I to właśnie w niej zacznie się pewna niezwykła opowieść.

 

Gdy wódka sodowa sączy się niemrawo z saturadenaturatora (z dodatkowym sokiem jagodowym czy bez?), w Muzeum nieopacznie zjawiają się niejaki Kamil i jego bracia, którzy zwiedzali okolicę po przeprowadzce z Pomorza. Korzystają z okazji pułkownik Czekoladka decyduje się opowiedzieć im pewną historię z czasów wojny. Historię pełną przygód, nudy, zagrożeń i nudy. Gotowi ją poznać?

 

Polski komiks nigdy nie stronił od parodiowania innych dzieł. „Kapitan Szpic” wpisuje się w tę długą tradycję, jednocześnie z sentymentem wracając do motywów i postaci z kultowych dzieł peerelowskich. Dzieł wówczas propagandowych, ale na tyle udanych, że po dziś dzień są popularne i uwielbiane nie tylko przez czytelników, którzy na nich się wychowali. Ruducha i Koziarski w niezłym stylu grają na tych emocjonalnych strunach, bawiąc się głównie słownym humorem („Działa nawalony”, „Refluks – Gazyn opowieści żołądkowych”), ale nie tylko. „Kapitan Szpic” to komedia pełną gęba, nie ma większego fabularnego sensu – i mieć go nie miała – ale śmieszy i dostarcza dobrej rozrywki.

 

Także tym, którzy nie są zbytnio obeznani ani z „Kapitanem Żbikiem”, ani nawet nie zaznajomili się jakoś szczególnie z wytworami światowej popkultury, na których wychowali się twórcy. „Kapitan Szpic” to bowiem po prostu kawał szalonej, zabawnej rozrywki, w której klimaty policyjne spotykają się z obowiązkowymi młodzieżowymi elementami, a także – w tym konkretnym przypadku – wojennymi scenami. Bardzo sympatycznie przy tym zilustrowana, bawi się również bardziej współczesnymi odniesieniami, splatając to wszystko w naprawdę smakowity kąsek.

 

A zatem wgryźcie się w niego, jeśli macie ochotę niezobowiązująco się pośmiać. Tym bardziej, gdy czytaliście choć trochę przygód kapitana Żbika czy dzieła Tadeusza Baranowskiego. A ja już czekam na ciąg dalszy, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że to jeszcze nie koniec „Szpica”. I dobrze.

Opis Wydawcy

Wbrew krążącym plotkom, kapitan Szpic wcale nie udał się na tyleż niedobrowolny co zasłużony odpoczynek, odnajdując się tym razem w naczepie swojego dawnego przełożonego – pułkownika Czekoladki.

 

Przy sączącym się wolno płynie z saturdenaturatora rozpoczyna się mrożąca krew w żylakach opowieść Czekoladki z czasów drugiej wojny światowej – pełna egzotycznych przygód, niebezpiecznych misji i szalonych pościgów.

 

“Kapitan Szpic i tajemnica starej naczepy” to czwarty zeszyt z serii „Kapitan Szpic”, w którym autorski duet Ruducha & Koziarski z przymrużeniem oka odwołuje się do komiksowych sentymentów czytelników, ale też nie stroni od bardziej współczesnych nawiązań.

 

Dajcie się porwać tej historii – zupełnie jak słuchacze opowieści Czekoladki przetrzymywani wbrew swojej woli w naczepie!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kapitan Szpic Tom 4 Kapitan Szpic I Tajemnica Starej Naczepy

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Artur RuduchaDaniel Koziarski
 • Rysunek: Artur Ruducha
 • Wydawnictwo: Ongrys
 • Rok Wydania Polskiego: 8/2020
 • Tytuł Serii: Kapitan Szpic
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 32
 • Format: 165x235 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788365803665
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 19,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 3.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial