Myszart Tom 2 W Wenecji

Opis:

Michał Lipka

ART OF MYSZ

 

Pierwszy tom „Myszarta” wydawał się jednorazową wyprawą autorów w komiksowe regiony. Teraz jednak możemy przekonać się, że twórcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i… Właśnie, czy na ten komiks warto było czekać? Jeśli chodzi o ilustracje, absolutnie tak, bo pod tym względem album naprawdę urzeka. Jeśli zaś chodzi o fabułę, cóż, scenariusz tak tego, jak i poprzedniego tomu nie jest szczytem odkrywczości, ale wciąż to kawał sympatycznej rozrywki dla małych czytelników.

 

Myszart powraca! Po tym, jak dał popis swoich możliwości muzycznych, bierze udział w tournée i teraz czeka na niego piękna Wenecja. To ostatni przystanek na jego trasie, zanim wróci do domu. Od tego i ukochanej Konstancji dzieli go jedynie jeden koncert fortepianowy, ale czy tak będzie w rzeczywistości? Coś wydaje się być nie tak i wszystko może pójść absolutnie nie po myśli naszego mysiego pianisty. Ale jak będzie w rzeczywistości?

 

Thierry Joor, scenarzysta tego i poprzedniego tomu „Myszarta”, to belgijski redaktor i wydawca opowieści obrazkowych, który pewnego dnia postanowił samemu zająć się ich tworzeniem. Nie miał w tym większej wprawy, a jego opowieść okazała się powielaniem tradycyjnych familijnych schematów historii o antropomorficznych zwierzątkach. Co nie znaczy, że nie była udana, po prostu była jedną z kolejnych takich fabuł, których w popkulturze bynajmniej nigdy nie brakowało ani tym bardziej nie zabraknie.

 

Drugi tom nie wprowadził rewolucji na tym polu. Fabularnie „Myszart” jest poprawną opowieścią i to tyle. Lekką, prostą, zabawną i z odpowiednio wyeksponowanymi elementami dydaktycznymi. Na pewno czyta się to przyjemnie i bez dwóch zdań żadne z dzieci nie odbierze scenariusza w ten sposób. Ale prawdziwą gwiazdą albumu są ilustracje. Pięknie malowane grafiki Gradimira Smudji pełne są realizmu i urzekającego oddania detali. Nie brak w nich należytej prostoty, ale rysownik w wyśmienity sposób oddaje zarówno te nieskomplikowane drobiazgi, jak i niezbędny dla realiów przepych. Świetnie operuje przy tym światłocieniem i kolorami, a efekt finalny jest tak rewelacyjny, że nie sposób nie wracać do komiksu by jeszcze raz zobaczyć ilustracje.

 

I właśnie dlatego warto po „Myszarta” sięgnąć. Ale i jako całość, łącznie ze scenariuszem, jest to dobry komiks. Coś, do czego niejeden mały teraz czytelnik chętnie wróci po latach by dopiero wtedy odkryć pełnię piękna grafik Gradimira Smudji. A odkrywać jest co.

Uleczkaa38

"MYSZART W WENECJI" - pod tym tytułem kryje się najnowsza i zarazem druga już odsłona znakomitej, komiksowej opowieści o przygodach pewnej niezwykle sympatycznej i utalentowanej muzycznie, myszy. Jak wskazuje sam tytuł, tym razem jej artystyczne ścieżki zawiodą go do miasta kanałów i mostów, w którym przyjdzie mu przeżyć moc wielkich przygód. Komiks ten ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Egmont Polska.

 

Myszart stał się sławny, wobec czego przyszedł czas na jego wielkie, muzyczne tournée po Italii. Ostatnim przystankiem na tej drodze jest tytułowa Wenecja, gdzie to przybywa na zaproszenie pewnego wpływowego, bogatego i lubującego się w sztuce kota - pana Sassina. Czas jego pobytu w tym mieście wypełnia zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Wenecji, spotkania z przedstawicielami towarzyskiej śmietanki oraz przygotowania do koncertu. Jednak oto wydarza się coś, co każe się mieć Myszartowi na baczności, gdyż okazuje się, że pewna osoba ma bardzo niecne plany wobec mysiego wirtuoza...

 

Niniejszej dzieło Gradimira Smudji i Thierry'ego Joora kontynuuje sobą wspaniałą, bajkową i niezwykle emocjonującą opowieść o przygodach małej myszki, która kocha muzykę i potrafi pięknie grać na pianinie. Kontynuuje za sprawą ciekawej fabuły, spotkania z nietuzinkowymi, zantropomorfizowanymi bohaterami oraz pokaźnej porcji ciepłego humoru, który rozbawi sobą zarówno głównego adresata tej historii - dzieci, jak i też dorosłych miłośników bajkowego komiksu. Do tego mamy tu oczywiście przepiękne ilustracje, które zachwycają w każdym względzie!

 

Scenariusz tej opowieści przedstawia się bardzo ciekawie, skupiając na kolejnych losach i przygodach głównego bohatera. Losach, które obejmują jego przybycie do Wenecji, spotkania z gospodarzami, podziwianie tego miejsca oraz serię bardzo zagadkowych zdarzeń, które z każdą chwilą wydają się być coraz bardziej niebezpiecznymi dla Myszarta. Od tego momentu akcja nabiera tempa, wydarzenia zaskakują nas raz po raz, a zwieńczeniem ich jest piękny, nieprzewidywalny i opatrzony cenny morałem, finał. To intrygująca fabuła, której nie sposób nie docenić.

 

Wspaniale, bo nie można użyć tu innego słowa, przedstawia się ilustracyjne oblicze tej opowieści, za które odpowiada Gradimir Smudja. Otóż stworzył on tutaj bardzo plastyczne, malownicze, pociągnięte lekką kreską i zarazem niezwykle szczegółowe, rysunki. Tym, co zachwyca nas w nich w największym stopniu, to niezwykły klimat, dbałość o każdy detal na pierwszym i drugim planie, oraz nawiązanie do klasyki baśni. Oczywiście, jest to w dużej mierze zasługą przepięknej i niezwykle bogatej w swej różnorodności, palety barw. Do tego trzeba wyrazić tu także słowa uznania pod adresem wydawcy, który zadbał o bogate i efektowne wydanie tego komiksu.

 

Wiele dobrego możemy powiedzieć o postaci głównego bohatera - Myszarta, podobnie jak i oddanej tu w drobiazgowy sposób rzeczywistości quasi średniowiecznej Wenecji. Co do myszy, to jest on przesympatycznym, niezwykle wrażliwym, być może nieco nazbyt naiwnym, ale też i obdarzonym wielkim sercem, stworzeniem. Oczywiście, lubimy Myszarta, traktujemy jako bliską nam osobę i kibicujemy w tym, by wyszedł cało z każdej opresji. Jeśli chodzi zaś o komiksowy obraz Wenecji, to jest on przepiękny, niezwykle realistyczny na polu ukazania architektury miasta, ale też i bajkowy w tym, że żyją w nim obdarzone ludzkimi cechami charakteru, mówiące zwierzęta.

 

To komiksowa baśń i bajka, która z jednej strony bawi, niesie wielkie emocje i fundują znakomitą rozrywkę..., z drugiej zaś oferuje także cenną lekcję życia o tym, że zło, kłamstwo i niecne zamiary, nigdy nie popłacają. To niezwykle ważny aspekt wychowawczy tej opowieści, który powinni docenić przede wszystkim wszyscy rodzice, którzy zaoferują swoim dzieciom tę pozycję. Myślę, że warto zwrócić uwagę na ten fakt również z tej przyczyny, że dzisiejsze bajki coraz częściej tylko bawią, a nie koniecznie już wychowują dziecięcych czytelników.

 

Słowem podsumowania - komiksowa opowieść pt. "Myszart w Wenecji", to wspaniała, przezabawna i niezwykle ekscytująca baśń dla dzieci i dorosłych. Baśń, która oczarowuje nas swoim klimatem, zachwyca obrazem i oczarowuje przesłaniem, jakie płynie z tej historii. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, który ma sobą do zaoferowania tak wiele dobrego. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Drugi tom zabawnego i pełnego przygód komiksu dla dzieci o myszce, która jest genialnym muzykiem! Przed Myszartem, który po swoich poprzednich występach grzeje się już w blasku wielkiej sławy, ostatni etap artystycznego tournée – Wenecja! Jeszcze tylko zagra jeden koncert fortepianowy i może wracać do swojej ukochanej Konstancji. Na miejscu wita go uroczyście niejaki pan Lopard, który zgodnie z obietnicą daną osobistemu sekretarzowi wilka Salierego, ma się obchodzić z myszką „jak z jajkiem”. Czy rzeczywiście mu się to uda? Co kryje się pod tą wielce dwuznaczną deklaracją?

 

Scenariusz do Myszarta napisał Thierry Joor, belgijski redaktor i wydawca, a przepiękne rysunki stworzył urodzony w byłej Jugosławii, a mieszkający we Włoszech, malarz i karykaturzysta Gradimir Smudja, który zdobył uznanie komiksem o Van Goghu.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Myszart Tom 2 W Wenecji

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Thierry Joor
 • Rysunek: Gradimir Sumdja
 • Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 8/2020
 • Tytuł Oryginału: Mausart: Mausart À Venise
 • Tytuł Serii: Myszart
 • Wydawca Oryginalny: Delcourt
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 40
 • Format: 216x285 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328198050
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 34,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6 // 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial