Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Usagi Yojimbo: Początek. Księga 2

Opis:

Michał Lipka

KONIEC POCZĄTKÓW USAGIEGO

 

W końcu polscy czytelnicy się doczekali! Jakiś czas temu wydawnictwo Egmont zaczęło wydawać zbiorcze edycje „Usagi Yojimbo Saga”. Rzecz w tym, że choć świetne, był to tomy zbierające albumy wydawane przez Dark Horse Comics czyli od 8 wzwyż. Potem jednak wydawca zaczął uzupełniać całość o części opublikowane przed laty przez Fantagraphics (a w Polsce przez Mandragorę) i wreszcie dostajemy drugi i ostatni tom z tymi właśnie historiami. I jest to po prostu kolejny świetny tom przygód uszatego samuraja, a co ważne znajdziecie w nim część zatytułowaną „Kręgi”, umieszczoną przez magazyn „Wizard” na 44. miejscy listy 100 najlepszych powieści graficznych wszech czasów.

 

Akcja serii dzieje się w siedemnastym wieku. Miyamoto Usagi to samuraj, który w jednej z bitew wojen domowych, jakie rozdarły Japonię, utracił swojego pana. Od tamtej pory przemierza kraj walcząc ze złymi ludźmi, starając się doskonalić swoje zdolności i imając wszelkich zajęć. Gdzie teraz rzuci go los? Usagi wraca w końcu do rodzinnej wioski, by przekonać się na własnej skórze, że to już nie to samo miejsce, które niegdyś znał. Na jego drodze pojawia się złodziejka Kitusne, która doskonale potrafi wykorzystać swój urok, a on sam ma w końcu okazję poznać przeszłość Gena. To oczywiście tylko część tego, co na niego czeka. Na swej drodze spotyka ducha samuraja, który popełnił seppuku, bierze udział w święcie latawców, znów natrafia na demona, którego włócznia odbiera dusze, poznaje los swojej ukochanej z dzieciństwa, odkrywa że sam ma potomka i… wiele, wiele więcej.

 

Pierwszy tom cyklu „Usagi Yojimbo: Początek” zawierał komiksy, w których styl Stana Sakaia nie był jeszcze w pełni ukształtowany. Autor szukał, eksperymentował, doskonalił się i to było widać, chociaż jednocześnie poziom jego historii był równie wysoki, co w późniejszych zeszytach. W tomie drugim kreska artysty okrzepła, fabuły stały się bardziej spójne, a jednocześnie widać tu wiele zabawy także konwencją (już tytuł jednego z albumów – „Samotny Kozioł i koziołek” - nawiązuje do serii „Samotny wilki szczenię”, jednej z najważniejszych mang wydanych na amerykańskim rynku, na której w swoich pracach wzorował się chociażby Frank Miller, wielki propagator azjatyckich klimatów w komiksach, który potem stworzył okładki do amerykańskiej edycji tej mangi).

 

Jednocześnie dostajemy tu po prostu kawał sympatycznego komiksu samurajskiego, pełnego przygód, humoru, akcji i ciekawostek historycznych. Azjatyckie legendy spotykają się tu z typowo mangową opowieścią, w której nie brak miłości, dziwnych istot i zagrożeń. A wszystko to bardzo przyjemnie zilustrowane, w sposób prosty, cartoonowa, czarnobiały, ale miły dla oka. Owszem, „Usagi Yojimbo” nie jest serią tak wybitną, jak można by się spodziewać po uznaniu, jakim się cieszy – przynajmniej nie z perspektywy czytelnika przywykłego do mangi (Japończycy takie rzeczy robią lepiej, ale że „Usagi” to dzieło Amerykanina japońskiego pochodzenia, na rynku USA stanowi swoisty ewenement i to zapewne przesądziło), niemniej komiksy o uszatym samuraju warte są poznania. To w końcu kawał przyzwoitej opowieści przygodowo-fantastycznej, konsekwentnie snutej na przestrzeni niezliczonych zeszytów, gdzie postacie i wątki przenikają się niejednokrotnie, ale jednocześnie na tyle samodzielnej, by każdy mógł sięgnąć po dowolny tom i dobrze się bawić. Dlatego zachęcam Was do poszukania tego tomu wśród nowości. A jak będzie Wam mało, zbiorcza edycja liczy już sześć części, jeszcze więcej mamy wcześniejszego albumowego wydania, a przed nami już kolejne, na pewno więc lektur Wam nie zabraknie.

Opis Wydawcy

„Usagi Yojimbo: Początek” to dwuczęściowa seria zawierająca pierwsze tomy przygód królika ronina, poprzedzające historie zebrane w serii „Usagi Yojimbo Saga”. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie. Usagi wraca do rodzinnej wioski i ze zdziwieniem odkrywa, jak wiele się w niej zmieniło. Ronin znów spotka czarującą złodziejkę Kitsune, która bez skrupułów potrafi wykorzystać swój urok, żeby zdobyć kolejną sakiewkę, a także pozna przeszłość Gena – łowcy nagród o zaskakująco wrażliwym sercu. Będzie miał również okazję uczestniczyć w barwnym święcie latawców oraz pomóc duchowi bohaterskiego generała w zakończeniu rytuału seppuku.

 

„Usagi Yojimbo: Początek” to mistrzowska komiksowa adaptacja samurajskich legend, wydawana od ponad trzydziestu lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Księga druga zawiera materiały opublikowane w tomach: „Samotny kozioł i koziołek” „Kręgi” i „Gen”. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Usagi Yojimbo: Początek. Księga 2

Additional Info:

 • Scenariusz: Stan Sakai
 • Rysunek: Stan Sakai
 • Tłumaczenie: Witold Nowakowski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 7/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 1992 / 1996 / 1996
 • Tytuł Oryginału: Usagi Yojimbo Vol. 5: Lone Goat and Kid; Usagi Yojimbo Vol. 6: Circles; Usagi Yojimbo Vol. 7: Gen's Story
 • Tytuł Serii: Usagi Yojimbo
 • Wydawca Oryginalny: Fantagraphics
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Fantastyka
 • Liczba Stron: 480
 • Format: 145x205mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328198821
 • Cena Z Okładki: 89,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial