Asteriks Tom 10 Asteriks Legionista

Opis:

Michał Lipka

ASTERIKS W WOJSKU

 

Na fali wznowień przygód Asteriksa wśród nowości na rynku znów pojawił się także tom „Asteriks Legionista”. Dziesiąta część tego kultowego cyklu, jubileuszowa można by rzec. Czy przez to szczególnie wybitna? Nie, bo trzyma ten sam poziom, do jakiego przyzwyczaiły nas pozostałe odsłony, ale w skrócie oznacza to po prostu kawał rewelacyjnej zabawy dla dużych i małych. Zabawy ponadczasowej, wciągającej, śmieszącej, a przy tym mądrej i aktualnej.

 

Każdy wie, jak to jest. Kiedy pojawia się kobieta, może pojawić się miłość, kiedy pojawia się miłość, może być ona niespełniona, a kiedy pojawia się owo niespełnienie…. Cóż, armia pełna jest mężczyzn, którzy swoje rozgoryczenie i smutki, zamiast w alkoholu postanowili utopić w wojnie.

 

Coś podobnego staje się udziałem naszych bohaterów, gdy do wioski wraca Falbala. Kiedy ją opuszczała, by pobierać nauki w Condate, była dzieckiem, teraz stała się piękną kobietą, a jej uroda sprawia, że zakochuje się w niej Obeliks. Problem w tym, że urodziwe dziewczę już ma narzeczonego imieniem Tragikomiks. Kiedy jednak okazuje się, że Rzymianie wcielili go siłą do wojska i wysłali na podbój Afryki, Asteriks i Obeliks decydują się wyruszyć mu z pomocą! Co czeka ich w trakcie podróży? I czym się ona zakończy?

 

To tyle, jeśli chodzi o fabułę, a co z jej przebiegiem? Jak zawsze w takich przypadkach, także i tu łatwo jest się domyślić rozwoju wypadków i zakończenia. Ale przecież o to zawsze chodziło w tego typu dziełach. Każdy tom „Lucky Luke’a” musiał kończyć się pokonaniem zła i odjazdem naszego bohatera w kierunku zachodzącego słońca. Każdy tom „Asteriksa” też kończy się zwycięstwem naszych bohaterów, po którym następuje zwyczajowa uczta przy ognisku, na tle zachodzącego słońca. Liczy się więc nie finalne zaskoczenie, a zabawa, jaka następuje przed. Przygodowa komedia pomyłek, pełna akcji i humoru, nie wolna od satyry i przesłania, ale przesłania podanego w sposób nienachalny i absolutnie trafiony.

 

I taki właśnie jest „Asteriks Legionista”. Tom dziesiąty, jubileuszowy, może poziomem nie wyróżniający się na tle całej serii, ale na pewno bardzo ciekawy pomysłem, który Goscinny rewelacyjnie wykorzystał. Potem liczni twórcy filmowych adaptacji przygód dzielnych Galów korzystali z niego wielokrotnie, a to w animacji „Asteriks kontra Cezar”, to znów w fabularnym hicie o tym samym tytule z 1999 roku, gdzie pomieszano wątki z wielu różnych komiksów serii. Nic jednak nie zastąpi pierwowzoru, który autentycznie urzeka i zachwyca.

 

Także jeśli chodzi o szatę graficzną. komiksy, do których scenariusze pisał Goscinny, zawsze były znakomicie ilustrowane, „Asteriks” jednak to rzecz narysowana najlepiej z nich wszystkich. Cartoonowa prostota łączy się z solidną dawką detali, dzięki czemu w ręce czytelników trafia rzecz wpadająca w oko. Co ważniejsze album ten, jak i pozostałe z serii, zachwycają właściwie na każdym polu, dlatego polecam je gorąco Waszej uwadze. To świetne, ponadczasowe opowieści dla całej rodziny, do których chce się wracać.

Opis Wydawcy

Serce Obeliksa zabiło mocniej, gdy do wioski Galów po długiej nieobecności, podczas której pobierała nauki w Condate, powróciła Falbala - już jako dorosła, piękna kobieta. Niestety, uczucie niezdarnego Gala pozostaje nieodwzajemnione - dziewczyna obiecała już swoją rękę Tragikomiksowi. Jej ukochany zostaje jednak wcielony siłą do legionów rzymskich, z którymi wyrusza statkiem do Afryki. Tom "Asteriks legionista" przedstawia historię wyprawy ratunkowej, na którą wyruszają Asteriks, Obeliks i dzielny Idefiks. Aby uwolnić narzeczonego Falbali, dzielni Galowie będą musieli uczynić rzecz niebywałą: wstąpią do rzymskich legionów!

 

Klasyczny francuski komiks autorstwa René Goscinny'ego i Alberta Uderzo, który doczekał się wielu ekranizacji i milionów fanów na całym świecie, to żelazna pozycja na półce każdego fana opowieści rysunkowych. Skrząca się inteligentnym humorem opowieść o małej galijskiej osadzie od lat przyciąga wiernych czytelników, bez względu na wiek. Przygody dzielnych Galów były wielokrotnie ekranizowane. Pierwsza animacja została zrealizowana w 1967 r., a pierwszy film aktorski, poprzedzony we Francji wielką ogólnonarodową dyskusją na temat obsady, trafił na ekrany kin w 1999 r.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Asteriks Tom 10 Asteriks Legionista

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: René Goscinny
 • Rysunek: Albert Uderzo
 • Tłumaczenie: Jarosław Kilian
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 1967
 • Tytuł Oryginału: Astérix 10 Astérix Légionnaire
 • Tytuł Serii: Asteriks
 • Wydawca Oryginalny: Dargaud
 • Gatunek: komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 215 x 290 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328158245
 • Wydanie: III
 • Cena Z Okładki: 22,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial