Asteriks Tom 3 Asteriks Gladiator

Opis:

Michał Lipka

NA RATUNEK PRZYJACIELOWI

 

Asteriks i Obeliks to jedni z najsłynniejszych bohaterów, jakich stworzyli twórcy komiksowi, a komiksy o ich przygodach to jeden z największych hitów w dziejach tego medium. Przez dekady ich istnienia na ich przygodach wychowało się niejedno pokolenie czytelników, a rzesza fanów w najróżniejszym wieku, od dzieci, przez nastolatków po dorosłych i starców, nie maleje. Nic więc dziwnego, że co jakiś czas poszczególne tomy są wznawiane przez wydawcę i tak właśnie stało się teraz. I dobrze, tym bardziej, że dostajemy nowe edycje jednych z najlepszych przygód z początków „Asteriksa”, kiedy to autorzy mieli najlepsze pomysły i do nich właśnie należy „Asteriks Gladiator”.

 

A to się porobiło! Kakofoniks, (nie)sławny galijski bard, trafia przed oblicze Juliusza Cezara, pewien że czekają go występy. Problem w tym, że w rzeczywistości nasz Gal jest podarkiem od jednego z dowódców. Gdy jednak okazuje się, że Cezara jego „talent” nie obchodzi, pojawia się problem, co dalej. Na gladiatora się nie nadaje, ale ponieważ niedługo będą Igrzyska, Kakofoniks nieźle sprawdzi się jako pokarm dla lwów. Czy czeka go śmierć? Nie, bo oto Asteriks i Obeliks ruszają mu z pomocą. Rzecz w tym, że by dostać się do Koloseum, będą musieli zostać gladiatorami….

 

Asteriksa i Obeliksa chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Dzielni Galowie od lat podbijają cały świat, najpierw komiksami, potem filmami – w tym fabularnymi, w końcu wszelkiej maści gadżetami i naśladownictwami. Bo czymże innym, jak nie swojską kopią ich przygód jest seria „Kajko i Kokosz”? Co prawda Christę można jeszcze bronić, przypominając, że pierwsza wersja tych postaci czyli Kajtek i Koko powstała wcześniej, ale… Właśnie. Asteriks i reszta Galów debiutowali w roku 1959, Christa swoją serię tworzył od roku 1958, ale były to solowe przygody Kajtka. W 1960 roku wymyślił postać niejakiego Franka, pierwowzór Koka, który wraz z Kajtkiem pojawił się w dwóch tylko dowcipach. Jako Koko debiutował dopiero ponad rok później, a do powstania Kajka i Kokosza była jeszcze długa droga. Co prawda zarówno „Asteriks”, jak i „Kajko i Kokosz” skonstruowani zostali na podstawie klasycznego kontrastu znanego z Flipa i Flapa, ale w świecie komiksu to dzielni Galowie byli pierwsi i o tym trzeba pamiętać.

 

Po tej krótkiej lekcji historii, przejdźmy do konkretów. Asteriks i Obeliks byli pierwsi, ale najważniejsze pozostaje to, że byli, są i pewnie już pozostaną najlepsi w swojej kategorii. Zawdzięczamy to geniuszowi scenariuszy Goscinnego, jego niepowtarzalnemu poczuciu humoru i umiejętnie konstruowanym fabułom, w których spotykają się najróżniejsze typy dowcipów. Do tego dochodzi akcja, niezapomniane postacie, świetne pomysły i niesamowita szata graficzna w wykonaniu Uderzo, który po mistrzowsku oddaje wszystko to, co Goscinny napisał.

 

Jeśli więc cenicie dobre komiksy familijne, koniecznie powinniście poznać „Asteriksa” – oczywiście, jeśli jeszcze jakimś cudem nie czytaliście jego przygód. Teraz, gdy wśród nowości pojawiły się reedycje klasycznych tomów, jest do tego znakomita okazja. „Asteriks Gladiator” zaś to równie znakomity album, jak wszystkie inne. A potem obejrzyjcie animowany film „Asteriks kontra Cezar”, gdzie czeka na Was część wątków z komiksu przeniesionych na taśmę filmową.

Opis Wydawcy

Juliusz Cezar otrzymuje od jednego z dowódców niezwykły podarunek - Kakofoniksa - słynnego galijskiego barda. Nieświadomy sytuacji bohater jest przekonany, że czekają go występy. Jednak Cezar nie okazuje zainteresowania muzycznym talentem Kakofoniksa i po stwierdzeniu, że ten nie nadaje się na gladiatora, postanawia rzucić go lwom na pożarcie w trakcie zbliżających się Igrzysk. Na ratunek spieszą mu Asteriks i Obeliks i, by dostać się do Koloseum, w którym ma być stracony ich towarzysz, postanawiają zostać gladiatorami.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Asteriks Tom 3 Asteriks Gladiator

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: René Goscinny
 • Rysunek: Albert Uderzo
 • Tłumaczenie: Jarosław Kilian
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 1964
 • Tytuł Oryginału: Astérix 3 Astérix Et Les Goths
 • Tytuł Serii: Asteriks
 • Wydawca Oryginalny: Dargaud
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 215 x 285 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328158221
 • Wydanie: IV
 • Cena Z Okładki: 19,90 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial