Asteriks Tom 2 Złoty Sierp

Opis:

Michał Lipka

W POSZUKIWANIU SIERPA

 

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Asteriksie. Ten kultowy, obecny z nami od ponad pół wieku bohater doczekał się mnóstwa komiksów o swoich przygodach, filmów animowanych, czterech fabularnych obrazów kinowych i masy rzeczy, na których wymienianie nie ma miejsca i czasu. Liczy się tylko to, że przeniknął na stałe nie tyle do naszej popkultury, ile po prostu kultury i życia. I nie zrobił tego przypadkiem, a teraz powraca ze wznowieniami najsłynniejszych i najlepszych tomów swoich przygód. Jeśli więc jeszcze jakimś cudem nie czytaliście komiksów o przygodach dzielnych Galów, teraz macie znakomitą okazję zmienić ten ewidentny błąd.

 

W świecie podbitym przez Rzymian, jedynie wioska Asteriksa i Obeliksa opiera się najazdom wrogich wojsk. Wszystko dzięki magicznemu wywarowi, który daje im niezwykłą siłę. By go stworzyć, potrzeba niezwykłych zdolności druida Panoramiksa, a także znanych tylko jemu składników. Jednym z nich jest jemioła – najważniejszy element całości – a by ją ściąć, druid musi użyć złotego sierpa. I tu pojawia się problem, bo jego sierp się złamał! Co teraz? Trzeba zdobyć nowy, a by tego dokonać, Asteriks i Obeliks będą musieli udać się do Lutecji, gdzie wyrobem tego narzędzia zajmuje się kuzyn drugiego z nich, Ameriks. Proste? Nic bardziej mylnego! Ameriks został bowiem porwany i dopóki go nie ocalą, istnienie magicznego wywaru będzie zagrożone…

 

Jaki „Asteriks” jest wie chyba każdy. Bo, jak już zauważyłem na wstępie, trudno by ktoś nie zetknął się z postacią tak kultową. Tym bardziej, że filmy z jej przygodami zawsze były sporymi hitami – nieważne czy mowa o kolejnych animacjach, czy też adaptacjach fabularnych, wspartych całkiem niezłą obsadą zresztą („Złoty sierp” także pojawił się na ekranach w wersji animowanej). Co warto zauważyć, komiksowe przygody dzielnych Galów jak dotąd sprzedały się w liczbie 370 milionów egzemplarzy. Czy to dużo, czy mało, najlepiej pokazują listy komiksowych bestsellerów. Np. przygody takiego Supermana sprzedały się łącznie w 600 milionach egzemplarza, z tym, że „Asteriksa” jest tylko nieco ponad czterdzieści tomów, natomiast w przypadku Człowieka ze Stali pod uwagę wzięto wszystkie serie, a to dało łącznie 14 tysięcy zeszytów. Coś takiego potrafi zaimponować – i całkiem słusznie.

 

Ale nie ma się co dziwić. Seria traktująca o dzielnych Galach jest lekka, zabawna, wciągająca i przede wszystkim inteligentna. Jej niepowtarzalny humor będący wynikiem świetnych scenariuszy René Goscinnego, kupił serca milionów czytelników na całym świecie i w każdym wieku. I kupuje je nieprzerwanie od 1959 roku, chociaż twórców pierwowzoru nie ma już z nami na tym świecie. Tomy kontynuatorów też radzą sobie nieźle, ale to właśnie klasyka jest najlepsza, a „Złoty sierp” to zdecydowane jeden z najbardziej klasycznych i rozpoznawalnych reprezentantów serii.

 

Świetnie napisany, doskonale zilustrowany, nie przypadkiem stanowi także jedno z najlepszych dzieł w bogatym dorobku Goscinnego. Tu autor wspinał się na wyżyny pomysłowości i humoru, a Uderzo zilustrował to wszystko w genialny w swej prostocie sposób. I czy trzeba dodawać coś jeszcze? Takie komiksy chce się czytać, dobrze więc, że wśród nowości pojawiły się reedycje tylu tomów serii. Ja ze swej strony polecam gorąco.

Opis Wydawcy

Spokojne życie mieszkańców galijskiej wioski zakłóciło niecodzienne wydarzenie. Panoramiks złamał złoty sierp, którego używał do ścinania jemioły - najważniejszego składnika magicznego wywaru. A bez wywaru Galowie stracą swą nadludzką siłę. Asteriks i Obeliks postanawiają pomóc druidowi i udają się w podróż do odległej Lutecji, w której wyrobem najlepszych złotych sierpów zajmuje się Ameriks - daleki kuzyn Obeliksa. Kiedy wreszcie po długiej wędrówce docierają na miejsce, okazuje się, że Ameriksa porwali barbarzyńcy. Dzielni Galowie muszą go odnaleźć.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Asteriks Tom 2 Złoty Sierp

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Rene Goscinny
 • Rysunek: Albert Uderzo
 • Tłumaczenie: Jarosław Kilian
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 1962
 • Tytuł Oryginału: Astérix 2 La Serpe D'or
 • Tytuł Serii: Asteriks
 • Wydawca Oryginalny: Dargaud
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 215 x 290 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328158696
 • Wydanie: III
 • Cena Z Okładki: 22,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial