Hej, Jędrek! Tom 7 Znowu Pod Górkę?

Opis:

Michał Lipka

HEJ, JĘDREK, WAKACJE!

 

Wakacje bez wakacyjnej lektury? Są ludzie, którzy wyobrażają sobie coś takiego, ale ja do nich nie należę. Oczywiście każdy ma inne wyobrażenie tego, co do tej kategorii powinni być zaliczone, ja sam w letnie dni równie chętnie czytałem horrory, co amerykańskie zeszytów ki superhero i mangi. Są jednak lektury, które aż biją po oczach swoją wakacyjnością, wśród nich nie brak klasyki rodzimych dzieł, że wspomnę chociażby książki Niziurskiego, Nienackiego, Bahdaja czy Makuszyńskiego. Ale i współcześnie są książki idealne na ten okres roku, a jedną z nich jest wydany właśnie najnowszy, siódmy tom przygód Jędrka. Tom dziejący się, oczywiście, w wakacje i doskonale spełniający oczekiwania współczesnego odbiorcy.

 

Na co czeka cały rok każdy uczeń? Oczywiście na lato, koniec nauki i dwa miesiące wolne od szkoły. W skrócie: wakacje. Bo to nie tylko czas wypoczynku, ale też i najlepsza pora na przygody. Wiedzą o tym doskonale Jędrek, Witek, Gruby i Karola i na to właśnie liczą. Nie spodziewają się, że coś może pójść nie tak, chociaż znają już życie i mają wielki talent do pakowania się we wszelkiej maści tarapaty. Niestety, to co miało być świetnym obozem karate, okazuje się być porażką, kiedy bohaterowie odkrywają, że obiecany hotel to nic innego, jak stodoła, a sensei jest tak wielkim mistrzem w swym fachu, że na dzień dobry łamie nogę. Do tego dochodzą neandertalczycy, a to przecież zaledwie początek kłopotów. Jak wybrną z nich Jędrek i jego przyjaciele?

 

Serię „Hej, Jędrek” stworzyli Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak, duet, który przez lata swojej twórczej działalności zaserwował nam takie komiksy, jak „Jeż Jerzy” czy „Tymek i Mistrz”. W książkach jednak nie porzucili swojej pasji do opowieści obrazkowych, bo proza i komiksowa forma splatają się tu w nierozerwalną całość. I to jak udaną! Fabuła tego tomu, jak każdego z poprzednich jest ciekawa, pełna przygód, akcji i intrygujących postaci, a humor aż wylewa się ze stron. Sam Jędrek natomiast rozbraja – podejściem do siebie i świata, problemów, ludzi… Świetnie oddane zostały także wakacyjne klimaty, a także tematy uwielbiane przez dzieci – przyjaźń, szkolne życie, chęć doświadczenia czegoś niezwykłego.

 

Wszystko to tradycyjnie uzupełniają znakomite ilustracje. Leśniak udowadnia, że jest jednym z najlepszych polskich autorów rysujących w stylistyce odpowiedniej dla dzieci. Obła, prosta, cartoonowa kreska, rewelacyjna mimika i znakomite oddanie nastroju opowieści doskonale uzupełniają treść.I tak oto w ręce młodych odbiorców – choć i dorośli zdecydowanie znajdą tu coś dla siebie – trafia znakomita opowieść. Jedna z najlepszych rodzimych skierowanych do dzieci i młodzieży. Lekka, wciągająca, skutecznie poprawiająca humor i pozostawiająca uczucie niedosytu. Na wakacje jak znalazł. I śmiało możecie przeczytać ten tom, nawet jeśli nie znacie poprzednich części.

Opis Wydawcy

Wakacje to najlepszy czas na przygodę! Przynajmniej według Jędrka i jego paczki: Witka, Grubego i Karoli. A ponieważ z podziwu godną łatwością pakują się w kłopoty, na brak atrakcji nikt nie może narzekać.

 

Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Stodoła zamiast hotelu na obozie karate to tylko pozornie największy wakacyjny problem. Jeśli do tego sensei już pierwszego dnia łamie nogę, a neandertalczyków można spotkać pod każdą szerokością geograficzną, to... i tak nie wszystko, co może człowiekowi popsuć lato.
Czy Jędrek i jego ekipa wyjdą zwycięsko z kolejnych tarapatów?

 

"Hej, Jędrek!" to seria dla czytelników szukających wciągającej akcji, nieszablonowych bohaterów i szalonego humoru!

Jarosław Drożdżewski

„Hej Jędrek! Znowu pod górkę” – to już kolejna odsłona serii książek dla młodszych czytelników, którą współtworzy duet Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak. Ten pierwszy z wymienionych odpowiada za warstwę fabularną publikacji, a ten drugi za jej oprawę graficzną. I jeśli można napisać, że w polskim środowisku komiksowym znajduje się duet idealny, to można to napisać właśnie o tych dwóch gościach. To jak są idealnie zgrani widać właśnie na przykładzie tej publikacji książkowej.

 

O środowisku tworzącym historie obrazkowe wspomniałem nieprzypadkowo, gdyż ci dwaj Panowie właśnie z takiego się wywodzą, a taki ich Jeż Jerzy czy Tymek i Mistrz są, jeśli nie kultowi to przynajmniej powszechnie rozpoznawalni w Polsce. Panowie poszli jakiś czas temu o krok dalej i postanowili spróbować swoich sił w literaturze, przemycając jednak do niej to, co kochają, czyli ilustracje. Wyszło im to wręcz niesamowicie, dlatego tak wielką przyjemność sprawia dorosłemu facetowi czytanie książki dla dzieci. Zdradziłem już więc niemalże na wstępie czy po ten komiks warto sięgnąć, czas więc przejść do tego momentu, w którym należy przybliżyć, z czym czytelnik ma do czynienia i co przemawia za tak wysoką oceną tej publikacji.

 

Seria „Hej Jędrek!” opowiada o przygodach tytułowego młodego chłopaka, niezwykle rezolutnego, pełnego werwy i radości z życia, który jednak lubi się pakować w kłopoty. A, że ma grono oddanych i równie pozytywnych, jak on przyjaciół, to na przestrzeni wszystkich dotychczasowych części dzieje się naprawdę dużo. A to trzeba rozwikłać problemy sercowe, a to należy udać się do dentysty, a to w końcu należałoby pomyśleć o wakacjach i wkręcić na obóz sportowy przyjaciela, który ze sportem nie ma nic do czynienia, bo gotowanie i jedzenie za takowy trudno uznać. Przygody są różne, każda z nich tak samo wiejąca optymistyczną atmosferą i dowcipna. W najnowszej odsłonie Jędrek i jego ferajna spotykają się na wakacyjnym obozie judo. Ma być łatwo, lekko i przyjemnie, a tymczasem wszystko szybko się komplikuje i zamiast spa jest orka. Nic to dla naszych wesołych judoków, natomiast co was czeka dalej, zdradzać nie będę, aby nie psuć wam zabawy. Przekonajcie się sami.

 

Już kilkukrotnie wspomniałem o tym, że jest to publikacja pełna optymizmu i uczyniłem to nieprzypadkowo. „Hej Jędrek!” to naprawdę pozytywna rozrywka, pełna pasji, radości z życia, wesołego do niego nastawienia i przede wszystkim lekkiego, łatwego w odbiorze i inteligentnego humoru. Powiedzieć, że ta książka to idealna lektura na wakacje byłoby prawdą, ale tylko w połowie. Ta książka doskonale się sprawdzi nie tylko podczas wakacyjnych chwil beztroski, gdy czerpiemy największą radość z życia. Ta publikacja jest też niesamowitym remedium na wszelkie troski i jesienną słotę. Taka dawka pozytywnych emocji, jaka przez nią przemawia, doskonale wpływa na emocje naszych młodych czytelników. Imponujące jest to, jak Skarżycki lekko potrafi opowiadać tego typu przygody. Każda kolejną stronę chłonie się wręcz i połyka, jednocześnie czerpiąc z niej ogromną przyjemność. Przygody są oryginalnie przedstawione czytelnikowi, a całość jest niezwykle wciągająca. Autor w sposób nienachalny nie tylko bawi czytelnika, ale też pokazuje mu dobre i godne naśladowania wzorce jak choćby siłę przyjaźni. Wszystko to sprawia, że książka jest nie tylko doskonałą przygodą, która potrafi (jestem o tym święcie przekonany) odciągnąć, choć na chwilę od komputera, ale też w naturalny sposób może czegoś młodego czytelnika nauczyć.

 

Ta lekkość pióra autora, która sprawia, że od książki ciężko się oderwać doskonale komponuje się z ilustracjami Leśniaka. Nieprzypadkowo wspomniałem o tym, że mamy tu do czynienia z duetem idealnym. Docenią go szczególnie Ci z czytelników, którzy obcują też z komiksami. „Hej Jędrek!” to bowiem taka publikacja łącząca w sobie obydwa te gatunki. Ilustracje Leśniaka mają w tej książce do odegrania konkretną rolę. Nie jest to tylko ozdoba tego, co napisał Leśniak. To idealnie skomponowany dialog, w którym rysunki są przedłużeniem i kontynuacją tekstu, bez którego to te właśnie dialogi w książce byłyby niepełne. To jak świetnie w tej materii rozumieją się autorzy i jak wykorzystują wzajemnie swoje umiejętności, jest godne podziwu. Co to jednak oznacza dla „przeciętnego” czytelnika? Ano to, że akcja jest niezwykle dynamiczna i jeszcze łatwiejsza w przyswojeniu. Jednocześnie też fani komiksu docenią, wykorzystane charakterystyczne dla tego gatunku motywy (kadrowanie, dynamika, planowanie kadrów) w ilustracjach Leśniaka. Ta lekka, „cartoonowa” kreska, jaką prezentuje, dodaje dodatkowej lekkości całej tej i tak wybornej publikacji.

 

Wiele padło słów zachwytu nad tą książką w powyższym tekście. W mojej skromnej opinii jest to jednak książka niemalże idealna, książka, która jest doskonałym przykładem publikacji dla młodszych, która swoją dynamiką, akcją i oprawą graficzną ma szansę skłonić ich do czytania. W starszych wywołuje pozytywne emocje i pozwala wrócić na chwilę do lat dzieciństwa, a w młodszych myślę, że może rozpalić miłość do literatur. Kupujcie najmłodszym bez zastanowienia.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Hej, Jędrek! Tom 7 Znowu Pod Górkę?

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Rafał Skarżycki
 • Rysunek: Tomasz Lew Leśniak
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2020
 • Tytuł Oryginału: Hej, Jędrek! Tom 7 Znowu Pod Górkę?
 • Tytuł Serii: Hej, Jędrek!
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 224
 • Format: 140x200 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788310134417
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 26,90 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 4/6 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial