Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

30 Dni Nocy Tom 2 (Wydanie Zbiorcze)

Opis:

Michał Lipka

550 STRON MROKU

 

Egmont powraca z drugim i docelowo ostatnim tomem serii „30 dni nocy”. Czy to już koniec klimatycznej opowieści o wampirach? Nie, seria liczy zdecydowanie więcej zeszytów, w tym ciepło przyjętej miniserię „The X-Files/30 Days of Night”, ale wszystko co najważniejsze znajdziecie w tym i poprzednim albumie. A chociaż nie jest wymagająca ani ambitna seria, miłośnicy wampirzych horrorów będą bardzo zadowoleni.

 

Co znajdziecie w tym tomie? W „Opowieściach krwiopijcy” poznacie losy zamienionego w wampira Billy’ego, którego porywa ogarnięty obsesją na punkcie wampirów naukowiec, a także śledztwo w sprawie zniknięcia czterystu dziewcząt z Juarez. W mini serii „Eben i Stella” natomiast dowiadujemy się, co działo się z tymi bohaterami między „Mrocznymi dniami”, a „Powrotem do Barrow”.

 

Potem na czytelników czeka „Czerwony śnieg”, gdzie przenosimy się do czasów drugiej wojny światowej by obserwować wydarzenia, jakie rozegrały się wówczas w Związku Radzickim. Z kolei w „Poza Barrow” przekonujemy się, jak radzą sobie mieszkańcy okolicy przeklętego miasta. Bo Barrow co prawda znalazło już sposoby radzenia sobie z wampirami, ale co z sąsiadami? Tom wieńczy na nowo opowiedziana wersja „30 dni nocy”.

 

Co można powiedzieć o tym cyklu, jak nie to, że dla komiksów o wampirach jest tym, czym seria „The Walking Dead: Żywe trupy” dla opowieści o zombie. Co prawda dzieło Nilesa (w tym tomie jego udział w roli scenarzysty ograniczył się do niezbędnego minimum) nie wywołało takiej mody na te stwory, jak twór Kirkmana, ale prezentuje podobny poziom. A co to właściwie oznacza dla tych, którzy nie znają „Trupów”?

 

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że komiksy z serii „30 dni nocy” to nieskomplikowane, raczej pretekstowe i dość szybko poprowadzone fabuły. W tym tomie treść nie jest tak pospiesznie serwowana, jak poprzednio, głównie dzięki temu, że Niles stworzył niewiele z zawartych tu zeszytów, wciąż jednak jest dynamiczna, nieźle pomyślana i klimatyczna. Właściwie drugi tom serii jest lepszy od poprzednika, bardziej zróżnicowany i pokazujący potencjał cyklu.

 

Także pod względem rysunkowym. Ben Templesmith poprawił swoje grafiki tak, że ogląda się je z przyjemnością. Całe show kradnie jednak Bill Sienkiewicz, który serwuje nam prostsze prace, niż w komiksach o Daredevilu i Elektrze współtworzonych z Frankiem Millerem, ale jego styl i brud znakomicie pasują do całości. Najsłabiej wypada co prawda nasz rodak, Piotr Kowalski, jednak i on prezentuje się całkiem przyjemnie, a przy okazji dla Polaków jego prace stanowią miły akcent.

 

Reasumując: jeśli lubicie wampiry, warto. Może nie jest to wybitny cykl, jednak oferuje klimatyczną, mocną zabawę dla dorosłych. I kto wie, może w końcu doczekamy się wśród nowości kolejnych historii z tymi bohaterami? W końcu lata czekaliśmy, żeby na polskim rynku pojawiły się dalsze części „30 dni nocy”, przerwane kiedyś po dwóch pierwszych miniseriach. A na razie cieszmy się tym, co mamy.

Opis Wydawcy

Drugi i ostatni tom wydania zbiorczego obejmującego historie będące kontynuacją głośnego komiksu Steva’a Nielsa i Bena Templesmitha. Za „30 dni nocy – Powrót do Barrow” zostali oni nominowaniu do Nagrody Eisnera aż w trzech kategoriach. W tomie drugim znalazły się „Opowieści krwiopijcy” zawierające dwie krótkie historie: „Juárez” Matta Fractiona oraz „Umarł Billy, umarł”. „Eben i Stella” autorstwa Steve'a Nilesa i Justina Randalla przybliżające losy przeklętej pary. „Czerwony śnieg” Bena Templesmitha opisujący wypadki rozgrywające się w ZSRR podczas II wojny światowej. Wreszcie w narysowanym przez Billa Sienkiewicza „Poza Barrow” wracamy do miasta, w którym wszystko się zaczęło.

 

Do zbioru dołączono także remake głównej historii „30 dni nocy” autorstwa Steva’a Nilesa i polskiego rysownika Piotra Kowalskiego. Przenikliwe zimno, nieskończenie długa noc i wygłodniałe cienie. Nowa, na wskroś współczesna odsłona historii, która nadała nowe oblicze klasycznym opowieściom o wampirach.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

30 Dni Nocy Tom 2 (Wydanie Zbiorcze)

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial