Kryzys Bohaterów

Opis:

Michał Lipka

BOHATEROWIE Z ZESPOŁEM STRESU POURAZOWEGO

 

Tom King powraca z nowym komiksem. Po zaserwowaniu nam rewelacyjnych albumów „Vision” i „Mister Miracle”, a także regularnie pisanego, całkiem udanego „Batmana”, tym razem oferuje nam event o nazwie „Kryzys bohaterów”. I jaki jest to event? Udany, nie wybitny, jak najlepsze prace Kinga, ale bardzo, bardzo dobry, przypominający nieco wcześniejsze podobne opowieści, jak „Kryzys tożsamości” czy niewydane w Polsce zeszyty o Projekcie OMAC, jaki stworzył Batman i naprawdę wart poznania, jeśli lubicie konkretne superhero.

 

Mierzyli się z najróżniejszymi problemami. Ich tożsamość przeżywała kryzys. Jak poradzą sobie z Zespołem Stresu Pourazowego?

 

Witajcie w Sanktuarium tajnej placówce, w której superbohaterowie mają szansę poradzić sobie z przeżytymi traumami, jakich nie brakuje, kiedy codziennie walczy się ze złem. Jak jednak poradzą sobie z masowym mordem, który burzy spokój panujący w tym miejscu? Superman, Batman i Wonder Woaman zaczynają poszukiwania sprawcy. Wszystko wskazuje na to, że winni są Harley Quinn i Booster Gold, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Czas ucieka, a zagrożeni stają się wszyscy, którzy korzystali z Sanktuarium. Czy bohaterom uda się zażegnać ten kryzys? A jeśli tak, jak połamani wyjdą z tego starcia?

 

Świat eventów DC, to świat tak zwanych „Kryzysów”. Tak nazywała się pierwsza opowieść tego typu, „Kryzys na Ziemi Jeden” (wydana w Polsce w jednym z tomów „WKKDC”), tak potem określono także pierwszy event w dziejach – „Kryzys na nieskończonych Ziemiach” – a potem coraz wracano z kolejnymi, aż w „Ostatnim kryzysie” zakończono temat. Przynajmniej pozornie. Oczywiście poza opowieściami z „Kryzysem” w tytule, istnieją też inne eventy od DC, czego najlepszym przykładem są zarówno „Flashpoint”, jak i „Metal”, a i nie wszystkie „Kryzysy” zaliczane są do głównych wydarzeń tego wydawnictwa. „Kryzys bohaterów”, podobnie jak „Kryzys tożsamości” uważa się za eventy poboczne, co nie zmienia faktu, że są równie dobre, a właściwie często i lepsze, od tych głównych.

 

Dziewięcioczęściowa seria Toma Kinga też jest lepsza od większości z nich. To bowiem kawał dobrego thrillera superhero, chociaż scenarzysta ten akurat w superbohaterskich komiksach nie czuje się najlepiej. To, co zrobił dla „Visiona” czy „Mister Miracle’a” było tak genialne dlatego, że stanowiło przede wszystkim komiks obyczajowy, życiowy, pełen psychologicznie frapujących, krwistych bohaterów i wydarzeń, jakie mogłyby stać się w pewnym stopniu udziałem każdego z nas. Typowe komiksy o herosach zmagających ze złem wychodzą mu średnio, czego dowodem są niektóre zeszyty „Batmana” (na szczęcie tam też zdołał wycisnąć coś więcej), dlatego w „Kryzysie bohaterów” postawił na zagadkę i zmienił całość w dobry, rasowy thriller. To, że mamy tu bohaterów w trykotach i pelerynach nie zmienia faktu.

 

Wyszła mu z tego znakomita opowieść, gdzie akcja i tajemnice łączą się z bardziej przyziemnymi elementami. Znakomicie zilustrowana przez stale współpracujących z nim rysowników takich, jak Clay Mann, Travis Moore, Lee Weeks czy Mitch Gerads, warta jest poznania, jeśli lubicie po prostu dobre komiksu superbohaterskie, albo opowieści akcji na granicy dreszczowca. King to w końcu jeden z najciekawszych i najlepszych scenarzystów pracujących obecnie w DC i nawet, kiedy tworzy bardziej typową opowieść, robi to z wyczuciem, smakiem i przede wszystkim w satysfakcjonujący sposób.

Uleczkaa38

Jeśli zapytalibyśmy wiernych czytelników komiksowego Uniwersum DC o najbardziej kontrowersyjną i budzącą największe emocję odsłonę tego cyklu, to z pewnością wielu wskazałoby na opowieść pt. "Kryzys bohaterów". I nie powinno nas to dziwić, gdyż to właśnie ten komiks odsłania tę bardziej ludzką, mroczną i niepokojącą naturę superbohaterów, jakiej dotąd nie znaliśmy. Znamienitą okazją ku skonfrontowaniu naszych ocen i wniosków z powyższą myślą, jest premiera niniejszego komiksu w efektownym, zbiorczym wydaniu, które ukazało się właśnie w Polsce nakładem Wydawnictwa Egmont!

 

Oto ono - Sanktuarium, czyli stworzone przez Batmana, Supermana i Wonder Women, miejsce spokoju, wytchnienia i pomocy dla superbohaterów, którzy zmagają się z traumą swoich przygód, działań i walki ze złem. Tajny ośrodek stanowi dla nich bezpieczną przystań... - do czasu, gdy nagle ktoś dokonuje w nim masowego morderstwa! Pierwsze podejrzenia padają na Harley Quinn i Boostera Golda - z wielu wiadomych względów..., ale kolejne kroki śledztwa trójcy założycieli ośrodka, wydają się przeczyć tym wnioskom. Co więcej, zagrożenie z rąk tajemniczego mordercy wydaje się być coraz większe, a na domiar złego tajemnica istnienia Sanktuarium dociera do opinii społecznej...

 

Tom King - scenarzysta niniejszej opowieści, oferuje nam tu rzecz niezwykle ciekawą, intrygującą i inną od wszystkiego, co dotąd mogliśmy poznać. Inną pod tym względem, że oprócz wielkiej przygody, walki, fantastycznych technologii i kryminalnego śledztwa, komiks ten odkrywa przed nami nieznaną dotąd bliżej twarz superherosow, którzy niczym ludzcy żołnierze, zmagają się z czymś na wzór PTSD - Zespół Stresu Pourazowego. Już sam ten koncept wydaje się fascynującym i niezwykle odważnym, co sprawia, że komiks ten wydaje się być pozycją konieczną do poznania. Do tego mamy tu oczywiście również wspaniałe ilustracje, niepowtarzalny klimat i wielkie emocje, wobec których to naprawdę nie można przejść obojętnym...

 

Sama fabuła tej opowieści przedstawia się udanie, choć też nie można powiedzieć, że rewelacyjnie. Na plus zasługuje sam koncept i początek tej historii, czyli ukazanie Sanktuarium, jego funkcjonowania oraz terapii bohaterów, które jawią się naprawdę niezwykle smakowicie. Dobrze jest także na polu tajemniczego, zbiorowego morderstwa, które przybiera tu naprawdę mocny obraz. Niestety, najmniej okazale wypada samo śledztwo trójki głównych bohaterów, które poza kilkoma wyjątkami, przybiera tu dość przewidywalną postać. Oczywiście, nie jest nudno, gdyż naprawdę kolejne elementy tej scenariuszowej układanki potrafią nas zaskoczyć i zaintrygować - m.in. efektowymi scenami walki, aczkolwiek zabrakło tu tego nienazywalnego "wow", które wcisnęłoby nas w fotel i nie pozwoliło dojść do siebie przez długie godziny. Innymi słowy jest dobrze, klimatycznie i barwnie, ale nie porywająco...

 

Zdecydowanie większe wrażenie wywiera na nas szata ilustracyjna tej pozycji, którą to stworzył szereg rysowników - z Clay'em Mannem, Lee Weeksem i Mitchem Geradsem, na czele. To właśnie ci twórcy oddali w nasze ręce piękne, okazałe pod kątem swojej wyrazistości, poprowadzone wprawną i płynną kreską, jak i też perfekcyjnie skadrowane, rysunki. Mamy tu wszystko - od wielkiej szczegółowości, poprzez świetne cieniowanie, a kończąc na znakomitym różnicowaniu scen z udziałem poszczególnych bohaterów. Oczywiście, całości dopełnia bogata i znakomicie dobrana paleta najrozmaitszych kolorów, która stawia przysłowiową "kropkę nad i" w tej ilustracyjnej, karcie dań... Ps. Panów zaintrygujE z pewnością także duża wymowność na polu ukazywania kobiecych kształtów bohaterek tego tytułu...

 

Akcja, przygoda, ilustracje i wielkie emocje - to wszystko wypełnia sobą strony tego komiksu, ale w mej ocenie najważniejsze i najciekawsze jest tu psychologiczne spojrzenie na superbohaterów, jakie pojawia się w tej opowieści. Pojawia za sprawą arcy ciekawych rozmów/terapii z tymi herosami, jakie to odbywa z nimi zaawansowana technologia, ale też i np. Batman. To niezwykle intrygujące, głębokie i odważne fragmenty, który w jakimś sensie obdzierają te postacie z ich "pomnikowości", co automatycznie czyni ich bardziej ludzkimi. I jest to też niezaprzeczalnie najbardziej porywająca część tej opowieści, jakiej to nie uświadczymy w żadnej innej odsłonie tego Uniwersum.

 

Komiksowa opowieść pt. "Kryzys bohaterów", zapewnia nam sobą wspaniałą rozrywkę, gwarantuje przednią zabawę, jak i wreszcie niesie wielkie emocje, które w dużej mierze stanowią o jakości tej pozycji. I choć można mieć pewne uwagi względem samego przebiegu fabuły, to jednak właśnie owa psychologiczna warstwa oraz przepiękna i jakże efektowana szata ilustracyjna - sprawiają, że oceniam ten komiks naprawdę wysoko. I zgodzę się też z zawartym na wstępie stwierdzeniem, że jest to jedna z najbardziej interesujących i odważnych odsłon Uniwersum DC, co już samo w sobie zachęca do tego, by sięgnąć po ten tytuł. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

„Kryzys bohaterów” to 9-zeszytowa miniseria ze scenariuszem wielokrotnego zdobywcy Nagrody Eisnera Toma Kinga („Mister Miracle”, „Vision”) oraz rysunkami tak znakomitych twórców jak: Clay Mann („Batman”), Lee Weeks („Batman”) i Mitch Gerads („Mister Miracle”). Bezprecedensowe wydarzenie komiksowe rzucające światło na najciemniejsze zakamarki psychiki bohaterów uniwersum DC Comics. Sanktuarium to placówka zbudowana w tajemnicy przed światem przez Supermana, Batmana i Wonder Woman. Tutaj superbohaterowie, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej sztucznej inteligencji, mają szansę poradzić sobie z przeżytymi traumami i koniecznością powrotu do niekończącej się bitwy ze złem. Spokój panujący w Sanktuarium zostaje naruszony, gdy dochodzi do masowego morderstwa. Główni podejrzani?

 

Harley Quinn i podróżnik w czasie znany jako Booster Gold. Teraz Człowiek ze Stali, Mroczny Rycerz i niesamowita Amazonka muszą doprowadzić do wykrycia sprawcy tej strasznej zbrodni. Sprawa jest poważniejsza, niż podejrzewają. Jeśli zabójca nie zostanie ujęty, niebezpieczeństwo może grozić wszystkim superbohaterom kiedykolwiek korzystającym z usług Sanktuarium...

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kryzys Bohaterów

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Tom King
 • Rysunek: Lee WeeksMitch GeradsClay MannTravis MooreJorge Fornes
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 3/2020
 • Tytuł Oryginału: Heroes In Crisis
 • Tytuł Serii: Uniwersum DC
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Superbohaterowie, Fantastyka
 • Liczba Stron: 240
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328196100
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 79,99 zł
 • Papier: Zwykły
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4.5/6 // 5,5/6
 • Tusz: Danny Miki, Butch Guice, Kurt Schaffenberger, Kevin Nowlan, Scott Williams

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial