Fistaszki Zebrane 1993-1994

Opis:

Michał Lipka

KOMIKSOWY EWENEMENT

 

Mój ulubiony obok „Garfielda” komiks prasowy powraca z nowym zbiorczym tomem. Aż trudno uwierzyć, że za nami już ponad dwadzieścia części i to wciąż jeszcze nie koniec. Ale to dobrze. „Fistaszki” to ewidentnie jedno z arcydzieł komiksu, rzecz, którą poznać powinien absolutnie każdy, która potrafi śmieszyć zarówno tych czytelników oczekujących tylko rozrywki, jak i tych, którzy od lektury oczekują głębi, piękna i ponadczasowości, satyrycznego zacięcia i trafności. A wszystko to w krótkich historyjkach, jakie pochłania się tak łapczywie, że nim odbiorca się obejrzy, już jest po tomie i zostaje jedynie czekanie na kolejny.

 

Baseball. Szkoła. Baseball. Gra na pianinie. Baseball. Pisarskie próby. Baseball. Życie Fistaszków, jak zawsze toczy się swoim rytmem, ale nie brak w nim zaskoczeń. Charlie Brown zdobywa zwycięski punkt w meczu. Scoopy, z pomocą Linusa, ma zająć miejsce w Sądzie Najwyższym. A jakby tego było mało Woodstock znajduje dziennik swojego dziadka i poznaje opowieść o ciężkim życiu w niewoli…

 

„Fistaszki” to ewenement na światową skalę. Ile znacie komiksów prasowych? Długo można by wymieniać, „Garfield”, „Mafalda”, „Calvin i Hobbs”… A ile znacie takich, które ukazywały się nieprzerwanie przez pięćdziesiąt lat? Właśnie. A „Fistaszki” gościły w gazetach dzień w dzień przez pół wieku aż Schulz zmarł, zostawiwszy po sobie tylko jeden jedyny pasek ze Snoopym, który miał być jego pożegnaniem, zanim przejdzie na emeryturę. Chociaż I chociaż autor pracował nad wszystkimi sam i momentami widać zmęczenie materią i postaciami, za każdym razem dawał z siebie wszystko. Zrodziło się z tego absolutne arcydzieło, które uznawane jest za największe dokonanie w historii komiksu prasowego. A przecież nie było niczym odkrywczym. Paski komiksowe pojawiły się już w XIX wieku i nawet, kiedy komiks jako taki nie miał się najlepiej, one zawsze miały wzięcie. A jednak Schulz zdołał wynieść podobne historie na zupełnie nowe wyżyny.

 

Jak mu się to udało? Przede wszystkim dzięki przenikliwości. Autor był genialnym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, a jednocześnie równie genialnie potrafił przenieść to na papier i skomentować, odbijając w krzywym zwierciadle satyry. I to mając do dyspozycji najczęściej tylko cztery kadry, bo w takiej długości mieszczą się codzienne paski komiksowe – niedzielne są wydłużone, zajmując jakieś trzy razy tyle miejsca. Wydaje się to być sporym ograniczeniem, ale najwięksi mistrzowie, a on się do nich zaliczał, potrafią przekuć je w zalety. I tak oto w ręce czytelników trafiają humoreski mocno podszyte depresją. Bohaterom nie udaje się praktycznie nic, śmiejemy się z tego, ale szybko okazuje się, że zaczynamy zastanawiać się nad tym wszystkim. Bo „Fistaszki” to nie bezrefleksyjna lektura, a autentycznie głębokie dzieło, nawet jeśli potraf bawić czytelników, którym z ambicjami nie po drodze.

 

Wszystko to wieńczy oczywiście rewelacyjna w swej prostocie, cartoonowa szata graficzna i doskonałe wydanie. Każdy tom zbiera po dwa lata wydawania pasków, uzupełniony o wstępy znanych osób i zamknięty w twardej oprawie, zarówno z zewnątrz, jak i w środku robi duże wrażenie. Aż szkoda, że kolejne części ukazują się tylko dwa razy do roku. Z drugiej strony trzeba się cieszyć, że dane jest nam czytać „Fistaszki” w tak kompleksowej edycji na polskim rynku. Ja ze swej strony polecam bardzo, bardzo gorąco.

Opis Wydawcy

W 22. tomie „Fistaszków zebranych” widzimy, jak cała ferajna czeka… i czeka… i czeka na autobus, który nigdy nie przyjeżdża. Poza tym Charlie Brown w końcu zdobywa zwycięski punkt w meczu baseballu, pokonując wnuczkę samego Roya Hobbsa! Linus lobbuje w Białym Domu, by nominować Snoopy’ego na wolne miejsce w Sądzie Najwyższym (niestety, ostatecznie trafia się ono Ruth Bader Ginsburg), Woodstock odkrywa zaś dziennik swego zaginionego dziadka, opisującego ze szczegółami ciężkie życie w niewoli (czyli w klatce dla ptaków).

 

Charles M. Schulz – grafik amerykański, znany na całym świecie dzięki komiksowi „Fistaszki”. Urodził się w Minneapolis w Minnesocie. Walczył w Europie podczas II wojny światowej. Po powrocie do USA został nauczycielem sztuki. Rysunki Schulza były publikowane w prasie od 1947 roku; spośród nich największą sławę zdobyły „Fistaszki”.

 

Popularność Schulza jest ogromna – wyróżniono go licznymi nagrodami, gwiazda z jego nazwiskiem znajduje się w hollywoodzkiej alei Gwiazd, zorganizowano poświęcone mu muzeum, nazwano jego imieniem lotnisko w USA. W 2001 roku otrzymał pośmiertnie Złoty Medal Kongresu, najwyższe odznaczenie, jakie może uzyskać cywilny obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Fistaszki Zebrane 1993-1994

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Charles M. Schulz
 • Rysunek: Charles M. Schulz
 • Tłumaczenie: Michał Rusinek
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2020
 • Tytuł Oryginału: The Complete Peanuts Vol. 22: 1993–1994
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 344
 • Format: 210 x 165mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788310135131
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 69,90 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 5.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial