Flashpoint. Punkt Krytyczny

Opis:

Michał Lipka

FLASH WORLD

 

Barry Allen. Flash. Pewnego dnia widzi, że zmieniło się jego życie. Matka, która nie żyje od lat, nagle staje się codziennością, ukochana tkwi w objęciach innego. Świat pogrążony jest w chaosie, gdy Amazonki walczą z mieszkańcami Atlantydy, niszcząc Europę. Bohaterów, których Barry znał, nie ma – tylko Batman pozostał, ale nie dość, że jest brutalny, to za maską skrywa się Thomas Wayne, który w ten sposób mści się za śmierć syna. Próbując zrozumieć co się dzieje, Barry odkrywa, że otaczający go świat wcale nie jest alternatywną rzeczywistością, ani niczym w tym stylu. Zaczyna się walka o przetrwanie i odzyskanie tego, co uważa za własne życie…

 

Ta historia miała na nowo przedefiniować bohaterów. Zmienić ich status quo i wywrócić do góry nogami całe DC. A wszystko to opierając się nie na postaci Batmana, Supermena czy innych flagowych bohaterów wydawnictwa, a na drugorzędnym przecież Flashu. Zabieg nietypowy, ale ciekawy. I, co najważniejsze, mocno zakorzeniony w akcji i umotywowaniu całości. Kiedy jednak zacząłem czytać tę historię, poczułem rozczarowanie. Znów dostałem coś na kształt „Kryzysu na nieskończonych Ziemiach” czy „NieskończonegoKryzysu”. Dzieł kultowych, ale nie do końca spełnionych. Poza tym przecież to wszystko już było, prawda? Na szczęście cała reszta rzeczywiście wprowadziła, jeśli nie rewolucję, to przynajmniej niemałe zaskoczenie a podejście do bohaterów (Superman jako wynędzniały tchórz, który zamknięty po katastrofie nigdy nie widział nawet człowieka, Batman gorszy od swych wrogów, Element Woman jako upośledzona psychicznie dziewczyna, Wonder Woman szaloną psychopatką etc.) naprawdę okazało się pomysłowe i znakomite.

 

Oczywiście całość trudno porównać do rewolucjonistów gatunku, czyli dokonań Franka Millera i Alana Moore’a z lat 80., ale nadal trzeba docenić, że jak na obecne realia mainstreamu, całość broni się znakomicie. Świetna jest też kreska Kuberta i kolor. Całość ma swój klimat komiksów, na jakich się wychowywałem, choć w nowoczesnej przecież manierze. Do tego dochodzi motyw samograj, czyli zabawa alternatywnymi wersjami postaci, puszczanie oka do obeznanych z uniwersum czytelników, a dla nowych odbiorców, uczynienie z fabuły rzecz atrakcyjną dla tych, którzy chcieliby po prostu przeczytać dobre, spektakularny komiks. Nie za długi, nie za krótki, pozbawiony nudy za to z ciekawymi perspektywami na przyszłość. Przyszłość, która pokazała, jak wiele kryło się za tymi wydarzeniami (patrz. „Uniwersum DC: Odrodzenie”, „DoomsdayClock”), choć ciężko powiedzieć czy scenarzysta GeoffJohns już wtedy to planował.

 

Na koniec jeszcze słowo odnośnie zakończenia. Zakończenia, którego zdradzać nie zamierzam, ale które wymaga wspomnienia. Finał jest bowiem zarazem klasyczny, jak i na wskroś niejednoznaczny. Jak w antycznej tragedii, tak i tu nie ma dobrego wyjścia, niezależnie od decyzji bohaterów. A zarazem happy end nastąpić musi i nastąpi także niezależnie od dokonanych wyborów. Niosąc przy okazji sporo emocji i wzruszeń. Niby nic to wybitnego, ale jednak pozostawia po sobie przyjemne wrażenia. A jeśli byłoby Wam mało, sięgnijcie po album „Batman: Rozbite miasto i inne opowieści”, gdzie znajdziecie trzyczęściowego „Rycerza zemsty”, tie-in do tej opowieści ukazujący losy Thomasa „Batmana” Waune’a. Tie-in jakże udany i wart poznania.

Opis Wydawcy

Flashpoint – Punkt krytyczny,opowieść o Flashu, najszybszym człowieku na świecie, zapoczątkowała nowy etap popularności tego nieco zapomnianego superbohatera.

 

Młodzieniec Barry Allen ma dziwne wspomnienia – zdaje mu się, że był Flashem, ale nikt z jego otoczenia nie kojarzy takiej postaci. Co więcej, jego ukochana żona okazuje się narzeczoną kogoś innego, a matka wciąż żyje, choć przecież umarła wiele lat temu. Z kolei superłotr Mister Freeze jest ulubieńcem ludzi, którzy z szacunkiem nazywają go Obywatelem Chłodem. No i nie istnieje Superman... Barry czuje się jak we śnie, bo niby żyje w świecie, który pamięta, ale jest to świat zupełnie inny. Postanawia dociec prawdy, a ma nadzieję, że pomoże mu w tym jedyny człowiek, który ostał się z dawnej rzeczywistości – Batman. Tyle że nawet Batman okazuje się jakiś dziwny... Tak rozpoczyna się historia poszukiwania przez Allena własnej tożsamości i prawdy o świecie. Śledztwo doprowadzi go do niezwykłych i bolesnych wniosków. Kto tak naprawdę jest winien przemianie rzeczywistości?

 

Opowieść została napisana przez uznanego scenarzystę komiksowego i filmowego Geoffa Johnsa (m.in. Batman, Superman, Green Lantern), a narysowana przez członka słynnego komiksowego klanu Kubertów, Andy’ego (Batman, Iron Man, Origin, JLA).

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Skomentuj - Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Flashpoint. Punkt Krytyczny

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Geoff Johns
 • Rysunek: Andy Kubert
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2016
 • Rok Wydania Oryginału: 2011
 • Tytuł Oryginału: Flashpoint
 • Wydawca Oryginalny: DC Comics
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 180
 • Format: 180x275 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328116948
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 79,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto