Usagi Yojimbo: Początek. Księga 1

Opis:

Michał Lipka

POCZĄTEK DROGI DŁUGOUCHEGO RONINA

 

Po wydaniu czterech zbiorczych tomów „Usagi Yojimbo: Saga” wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić początki przygód uszatego samuraja. I dobrze, bo nie dość, że to kawał dobrego komiksu – może nie tak dobrego, jak mangi, z których Stan Sakai, jego twórca, czerpał pełnymi garściami, jednak wciąż udanego – to jeszcze pierwsze tomy mają w sobie sporo świeżości. A że komiksy z szóstego albumu, który pojawi się w kolejnym tomie zostały uznane nie tylko za najlepsze w serii, ale też umieszczone na liście 100 najlepszych komiksów w historii według magazynu „Wizard” (i to na 44 miejscu!), będzie na co czekać.

 

Szesnastowieczna Japonia to miejsce niespokojne i rozdarte przez domowe wojny. Właśnie w takim świecie przyszło żyć Miyamoto Usagiemu, królikowi samurajowi, który w jednej z bitew traci swego suwerena, Mifune. Bez niego staje się ronienm i wyrusza w podróż po kraju, szukając swojego miejsca, wewnętrznego spokoju i niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. A tych, podobnie jak wszelkiej maści zagrożeń, nigdy nie brakuje…
Co czeka nas w tym tomie? Sam początek, ujawniający nam zarówno przebieg bitwy pod Adachi, jak i pierwsze spotkanie z łowcą nagród Genem. A to tylko fragment tego, co czeka na nas na niemal sześciuset stronach komiksu.

 

„Usagi Yojimbo” w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 2001, na łamach magazynu „Świat komiksu”. Regularnie natomiast zaczęła był publikowana od roku 2002, kiedy to Egmont wydał tomik „Cienie śmierci” – ósmy w kolejności chronologicznej. Dwa lata później oficyna Mandragora zaczęła wydawać pierwsze części serii i zanim zniknęła z rynku, zdołała wydać wszystkie siedem tomów z początkami „Usagiego”. W roku 2012 Egmont zaczął je wznawiać, by uzupełnić serię, ale poprzestał na dwóch częściach, a teraz wraca w zbiorczych tomach. Łącznie będą dwa, pierwszy więc daje nam zaledwie połowę całej opowieści znanej jako „Początek”, ale jest to połowa bardzo udana i nawet jeśli mielibyście dalej nie czytać przygód długouchego ronina, warto po ten tom sięgnąć i przekonać się co ma do zaoferowania.

 

A jest tego sporo. Owszem, dotychczas wydane cztery części „Usagi Yojimbo: Saga” też nadawały się na początek przygody z serią, ale zawierały wiele odniesień do wcześniejszych wydarzeń. Tu nie ma na to miejsca. Wszystko dostajemy od początku, krok po kroku odkrywając świat Usagiego. Świat zaludniony przez gadające zwierzęta, ale jak najbardziej doskonały dla dorosłych czytelników. Świat magii, niezwykłych stworzeń, samurajskiego kodeksu, walki dobra ze złem i bogactwa ciekawostek i legend z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wciąż jeszcze Sakai wprawia się tu w operowaniu wątkami, ale i tak jest to komiks całkiem spełniony. Nie tak, jak podobne mu mangi, których jakość stoi jednak wyżej, ale jak na amerykańskie dzieło, okazuje się bardzo udany i wciągający.

 

Do tego dochodzą sympatyczne ilustracje, nieco prostsze niż w późniejszych odsłonach, niemniej udane i świetne wydanie. W skrócie: kawał dobrej opowieści graficznej dla dużych i małych, za którą warto rozejrzeć się wśród nowości. Tym bardziej, że prawie 600 stron dostajemy w naprawdę niezłej cenie i dobrym przekładzie Jarosława „Orkanaugorze” Rybskiego, człowieka który tłumaczył komiksu dla Mandragory. I tylko przekład niektórych onomatopei można było sobie darować.

Opis Wydawcy

„Usagi Yojimbo: Początek” to dwuczęściowa seria zawierająca pierwsze tomy przygód królika ronina, poprzedzające historie zebrane w serii „Usagi Yojimbo Saga”. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego suwerena, pana Mifune. Od tego dnia samotny ronin przemierza kraj, poszukując spokoju ducha, walcząc o sprawiedliwość i doskonaląc umiejętności samurajskie. W tym tomie poznajemy Usagiego, a także jego mistrza Katsuichiego, który z młodego i niedoświadczonego adepta miecza uczynił prawdziwego wojownika. Dowiadujemy się, co wydarzyło się podczas bitwy na równinie Adachi. Usagi spotyka także łowcę nagród Gena, z którym jego droga jeszcze wiele razy się przetnie, oraz Zato-Ino – niewidomego mistrza miecza, którego wyróżnia doskonały węch.

 

„Usagi Yojimbo: Początek” to mistrzowska komiksowa adaptacja samurajskich legend, wydawana od ponad trzydziestu lat i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Księga pierwsza zawiera materiały opublikowane w tomach: „Ronin”, „Samuraj”, „Droga wędrowca”, „Spisek ryczącego smoka”. Autorem scenariusza i rysunków jest Stan Sakai.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Usagi Yojimbo: Początek. Księga 1

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Stan Sakai
 • Rysunek: Stan Sakai
 • Tłumaczenie: Jarosław Rybski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 3/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 1987 / 1989 / 1989 / 1997
 • Tytuł Oryginału: Usagi Yojimbo: Vol. 1: The Ronin; Vol. 2: Samurai; Vol. 3: The Wanderer's Road; Vol. 4: The Dragon Bellow Conspiracy
 • Tytuł Serii: Usagi Yojimbo
 • Wydawca Oryginalny: Fantagraphics
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Fantastyka
 • Liczba Stron: 576
 • Format: 145x205 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328198494
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 89,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial