Pamiętniki Wisienki Tom 2 Księga Hektora

Opis:

Michał Lipka

NA TROPIE MIŁOŚNICZKI KSIĄŻEK

 

Nadeszła pora na drugi tom „Pamiętników Wisienki”, część pierwsza, która służyła mi jako zastępstwo w miejsce zakończonej serii „Lou”, okazała się bardzo przyjemną opowieścią dla dzieci. Może nie wybitną, ale mającą swój urok i sympatyczną szatę graficzną. I dokładnie taki też jest ciąg dalszy, który okazał się na tyle udany, że na festiwalu w Angoulême, jednym z najważniejszych europejskich festiwali komiksowych,zdobył Nagrodę Młodzieży.

 

Główną bohaterką całości jest jedenastoletnia dziewczynka Wisienka, która wraz z mamą żyje w niewielkim miasteczku. Co lubi robić? Po pierwsze czytać: książki, komiksy, nawet naukowe pisma! Sama zresztą chciałaby zostać pisarką, dlatego też prowadzi pamiętnik, w którym opisuje… Właśnie, co? Ludzi, ich życie, co robią – bo właśnie obserwowanie innych to kolejna z jej pasji. Obserwowanie i chęć odkrycia ich tajemnic. W szczególności gdy chodzi o tajemnice ludzi dorosłych, którzy mają ich aż tyle…

 

Poprzednim razem, śledząc tajemniczego mężczyzną z farbami, nie tylko odkryła jego sekret, ale i pomogła spełnić jego nietypowe marzenie, dając radość nie tylko jemu, teraz, w trakcie wakacji, zaczyna interesować się pewną starszą kobietą. Kobieta bowiem jest stałą bywalczynią lokalnej biblioteki, a na dodatek co tydzień wypożycza tę samą książkę. Dlaczego to robi? Kim jest? I jakie tajemnice skrywa jej przeszłość? Tego będzie musiała dowidzieć się nasza bohaterka i znów jednocześnie czegoś się przy tym nauczy…

 

„Lou”, mimo niepowalających na kolana rysunków, była jedną z moich ulubionych serii z linii „Komiksy są super”, dlatego odczułem niestety jej brak. „Pamiętniki Wisienki” miały stanowić jej substytut, jak już wspominałem, i w pewnym sensie stanowią (są tu nawet wyimki z dziennika bohaterki, uzupełniające akcję), choć fabularnie są o wiele prostsze, bardziej naiwne i skierowane stricte dla dzieci. Pozostają jednak przy tym urocze, ujmujące, nastrojowe i bardzo sympatyczne, a to chyba wypada docenić.

 

Poza tym to miła, pouczająca lektura, dzieciom niosąca konkretne przesłanie i wartości, dorosłym zaś serwująca porcję sentymentów. Każdy z nas był dzieckiem, każdy z nas ciekaw był dorosłych sekretów i większość z nas z nostalgią wspomina tamte dni. Zresztą sam pamiętam, jak za szczenięcych lat chciałem być detektywem, pod wpływem „Kaczora Donalda” i detektywistycznych akcji i gier publikowanych w tym magazynie, więc to do mnie trafia. Ale dość już tej prywaty.

 

Wracając do komiksu, przede wszystkim trzeba docenić znakomitą szatę graficzną. prosta,. Cartoonowa kreska spotyka się tu z nastrojowym kolorem, dodającym jej realizmu. Wszystko zaś wieńczy świetne wydanie w twardej oprawie, na papierze kredowym i o dużym formacie. „Pamiętniki Wisienki” to po prostu dobry komiks dla dzieci.

Joanna Kietlińska

CIEKAWOŚĆ ŚWIATA I LUDZI

 

Wisienka ma w sobie sporą ciekawość świata! Ta cecha sprawia, że kiedy dziewczynka zauważa coś "innego" od razu chciałaby dziwne zjawisko wyjaśnić... Wisienka ma 11 lat, ale jak na swój wiek jest dojrzała i świadoma. Lubi zagadki, potrafi też współodczuwać, do tego jest wrażliwa i inteligentna!

 

Pamiętniki Wisienki autorstwa JorisaChamblaina z ilustracjami Aurelie Neyret wydane przez Wydawnictwo Egmont, to seria komiksowych pozycji, pięknie wydanych i zilustrowanych zatytułowana "Pamiętniki Wisienki". Po raz pierwszy ukazały się one we Francji w 2012 roku i odniosły ogromny sukces! W Polsce pierwsza część wydana została w tym roku, do księgarni trafiła w styczniu ("Skamieniałe ZOO"), natomiast tom drugi zatytułowany "Księga Hektora" miał swoją premierę pod koniec kwietnia!

 

"KSIĘGA HEKTORA"

 

Cała seria opowiada o dziewczynce, której marzeniem jest zostać prawdziwą PISARKĄ. Wisienka zdecydowanie ma do tego predyspozycje, ponieważ z ogromnym zaangażowaniem obserwuje wszystko to, co dzieje się obok niej! Patrzy uważnie na świat dookoła, ale przede wszystkim obserwuje ludzi! Drugi tom serii to kolejna przygoda Wisienki, tym razem dziewczynka stara się poznać tajemnicę pewnej starszej Pani...

 

Wisienka ma dwie bliskie koleżanki, Linę i nieco marudną i "czepialską" Erikę. Ta ostatnia często ma pretensje do swojej przyjaciółki, że zajmuje się nie swoimi sprawami i zaniedbuje przez to ich przyjaźń. I choć jest w tym trochę prawdy, gdyż Wisience rzeczywiście trudno oprzeć się wszelkim tajemnicom, to dziewczynki od dzieciństwa bardzo się lubią! Mimo chwilowych zawirowań i nieporozumień, zawsze mogą na siebie liczyć!

 

W 2 tomie "Pamiętników Wisienki" główna bohaterka pewnego dnia spotyka starszą, smutną panią. Pani Ronsin raz w tygodniu jeździ do pobliskiej biblioteki i zawsze wychodzi z niej z tą samą książką... Smutne oczy starszej kobiety sprawiają, że dziewczynka jest zaintrygowana i postanawia odkryć dokładny powód wizyt w bibliotece i tajemnicę lektury, którą w dłoniach zawsze trzyma kobieta... Wkrótce Wisienka wpada na trop! Okazuje się, iż książka napisana została przez Hektora Bertelona, zmarłego męża Pani Ronsin. Mężczyzna pracował kiedyś właśnie w bibliotece, jednak nigdy nie mówił swojej żonie otwarcie o uczuciach... Pani Ronsin była zawsze cierpliwa i wyrozumiała, pogodziła się z tą sytuacją, niestety po śmierci męża to, co jej zostało, to właśnie tylko ta tajemnicza książka... Wisienka jest inteligentną dziewczynką, postara się odkryć tajemnicę, a kiedy już jej się to uda... Czytelnik będzie niezwykle wzruszony...

 

KOMIKS

 

Komiks jest zdecydowanie jednym z ciekawszych sposobów na dotarcie do współczesnego młodego czytelnika, który nie zawsze ma ochotę sięgać po klasyczną książkę. Jestem pewna, że "Pamiętniki Wisienki" dzięki ilustracjom, ale i odpowiedniej dawce tekstu, zainteresują niejednego, stroniącego od literatury, odbiorcę. "Księga Hektora" nie jest nieprzemyślaną lekturę, nie! Ma bardzo rozbudowaną fabułę, a do tego niesie ze sobą ciekawą naukę. Jest tutaj bowiem sporo o przyjaźni, wybaczaniu sobie, wyrozumiałości i cierpliwości, a także o relacjach pomiędzy matką a córką... Ale również o tym, czym jest kłamstwo, jaki wpływ na młodego człowieka (ale i na dorosłego), może mieć ukrywanie swoich prawdziwych uczuć! Często zwykła rozmowa, chwila refleksji i działanie, może zmienić bardzo wiele. Czasem wystarczy szczera rozmowa, przyznanie się do błędu i... miła kolacja!

 

Seria warta uwagi! Bardzo polecam!

Opis Wydawcy

Wisienka ma jedenaście lat i pragnie zostać pisarką, zaczęła nawet pisać pamiętnik! Jej ulubiony temat to ludzie, zwłaszcza dorośli. Są tak skomplikowani, że chciałaby ich lepiej zrozumieć. Uwielbia ich obserwować, próbując odgadnąć, jakie tajemnice w sobie kryją. Tym razem Wisienka swoją uwagę i detektywistyczne zacięcie poświęca starszej pani, która jest częstym gościem w pobliskiej bibliotece. A wolny czas wakacji sprzyja refleksjom i poszukiwaniom rozwiązań zagadek, które nurtują dziewczynkę. Dlaczego kobieta wypożycza co tydzień tę samą książkę? Czym zajmuje się na co dzień? A co robiła w przeszłości? I dlaczego nigdy nie warto rezygnować z lojalności wobec bliskich?...

 

Pamiętniki Wisienki to pięciotomowa seria stworzona przez francuskich twórców: rysowniczkę Aurélie Neyret oraz scenarzystę i autora powieści francuskich dla dzieci i młodzieży Jorisa Chamblaina. Seria odniosła wielki sukces we Francji i zdobyła Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême w 2014 r.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Pamiętniki Wisienki Tom 2 Księga Hektora

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Joris Chamblain
 • Rysunek: Aurélie Neyret
 • Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2020
 • Tytuł Oryginału: Les Carnets De Cerise 2 Le Livre D'hector
 • Tytuł Serii: Pamiętniki Wisienki (Tom 2)
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 80
 • Format: 216x285 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328197602
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6 // 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial