Judasz

Opis:

Uleczkaa38

Z pewnością nie łatwo jest opowiedzieć o postaci Judasza coś innego, odkrywczego i intrygującego, wobec tak wielu dzieł kultury, poświęconych tej historycznej postaci. Jednak nie oznacza to bynajmniej, że się nie da! Najlepszym potwierdzeniem tych słów może być znakomite, odważne i bardzo intrygujące, komiksowe dzieło Jeffa Lovenessa pt. "Judasz", które to ukazało się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu!

 

Jako słowo się rzekło, o osobie Judasza jest to opowieść. Judasza, którego poznajemy jednak nie tylko w okresie jego przedstawionego na kartach Pisma Świętego - życia, ale przede wszystkim na gruncie tego, co nastąpiło po jego samobójczej śmierci. To historia o podróży Judasza Iskarioty do piekielnych czeluści, spotkaniu z szatanem, jak i też niezwykle poruszającej rozmowie z Jezusem Chrystusem. Rozmowie, która przybiera tyleż zaskakujący, co i bardzo dramatyczny charakter...

 

Ten niezwykle popularny i doświadczony amerykański twórca komiksu, zaoferował nam tym swoim dziełem możliwość spotkania z bardzo kontrowersyjną, zaskakującą, ale też i wielce fascynującą opowieścią o fantastycznym, jak i też religijnym, charakterze. Za fantastykę odpowiada tu oczywiście autorska wizja losów Judasza i opis jego piekielnych przygód, zaś religijne oblicze tego komiksu wiąże się ze swoistą refleksją nad rolą, winą i karą dla tytułowego bohatera, który wszakże gdyby nie zdradził swojego nauczyciela, to ten nigdy nie dostąpił by zmartwychwstania. I choć połączenie przygodowej fantastyki spod znaku grozy z dziełem teologicznym jest bardzo ryzykowne, to w tym przypadku zabieg ten powiódł się w 100%.

 

Scenariusz tej opowieści wypada tu bardzo ciekawie. Wypełnia go relacja z pośmiertnej podróży Judasza do piekła i wydarzeń, jakich to staje się on tam udziałem. W międzyczasie mamy jednak także i retrospektywne podróże do przeszłości, ukazujące życie i losy, a po części także i motywy jego działania. I oto relacja ta przybiera ciekawy, dość mroczny i bardzo enigmatyczny charakter, którego kulminacyjnym punktem jest spotkanie z Chrystusem. Oczywiście, jest to najprostsza historia, a raczej przesycona metafizyką i symboliką, ale z pewnością potrafi nas ona sobą porwać od pierwszej, do ostatniej strony...

 

Jeszcze lepiej - przynajmniej w mojej ocenie, wypada tu szata ilustracyjna tej opowieści, za którą odpowiada Jakub Rebelka. Otóż zaserwował on nam tutaj bardzo malowniczą, niezwykle klimatyczną i dość mroczną w swojej odsłonie, porcję znakomitych pod kątem technicznym, rysunków. To bardzo wprawna kreska, niezwykle charakterystyczne cieniowanie, jak i też surowość rysów twarzy, która wydaje się być to niezwykle ważną. To także mroczne, w głównej mierze ciemne, choć i też czasami szokujące nas swoją jaskrawością, kolory. I trzeba przyznać, że oglądając te ilustracje czujemy, iż mamy do czynienia z wielkim artyzmem, którego nie sposób tu nie docenić...

 

Z pewnością niniejsza opowieść jest na swój sposób i dla wielu czytelników, wielce kontrowersyjną. Kontrowersyjną z uwagi na samą tematykę, ale też i odwagę scenariuszowej wizji tego, co mogło spotkań Judasza po śmierci. Co więcej, kontrowersje te wiążą się także z łatwo zauważalną tezą autora, że los Judasz był z góry przesądzony - także i za sprawą boskiego planu, który przypisał mu rolę zdrajcy. Niemniej, nie od dziś wiemy, że sztuka - także i ta komiksowa, nie może uznawać żadnych granic wolności i tematów tabu, dlatego też w mej ocenie dzieło to zasługuje na wielkie słowa uznania - tak pod kątem samego wykonania, jak i właśnie odwagi jego twórców.

 

Samo spotkanie z "Judaszem" gwarantuje nam wielkie emocje, zapewnia niezwykłe doznania, jak i wreszcie porusza swoją niezwykłą wymową i symboliką. I oczywiście, zapewnie dla niektórych czytelników będzie to tylko ciekawa, mroczna i dobrze zilustrowana opowieść spod znaku fantastyki, ale dla innych - w tym także i mojej osoby, jest to coś znacznie ważniejszego, głębszego i piękniejszego. Myślę - choć to kontrowersyjny pomysł, iż dobrze by się stało, gdyby komiks ten mogli poznać uczniowie na lekcjach religii, a następnie poddać jego wymowę i treść, klasowej dyskusji.

 

Reasumując - komiksowa opowieść pt. "Judasz", to pozycja ciekawa, intrygująca, w dużej mierze poruszająca, jak i też ze wszech miar warta poznania. Warta z uwagi na swoją odwagę, ale też i wysoki poziomi komiksowej sztuki, jaki możemy tu podziwiać. Dlatego też zachęcam was i polecam sięgnięcie po niniejsze dzieło Jeffa Lovenessa, które to po prostu poznać trzeba!

Opis Wydawcy

Judasz Iskariota - akolita, obłudnik, winowajca - jest jedną z najtragiczniejszych postaci w Biblii. Ale gdyby nie on, historia Jezusa - historia, której Judasz był niewolnikiem, jeszcze zanim się narodził - nie wybrzmiałaby z taką siłą. Religia oparta na odkupieniu i przebaczeniu wymagała poświęcenia jednego człowieka za wszystkich. I tym człowiekiem nie był Jezus.

 

Ta napisana przez Jeffa Lovenessa, nominowanego do Emmy i nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, i zilustrowana przez Jakuba Rebelkę (autora rysunków do m.in. „Miasta psów”) historia jest porywającą odyseją, w trakcie której Judasz wędruje przez bezmiar piekła, doświadczając zgryzot i usiłując odnaleźć swoje miejsce w „najwspanialszej historii, jaka kiedykolwiek została opowiedziana”.

 

Jakub Rebelka to szalony geniusz. W jego rysunkach dużo się dzieje, a zarazem każdy z nich jest na swój sposób kojący i urzeka pięknem. Jak on to, u diabła, robi?
Mike Mignola, twórca „Hellboya”

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Judasz

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jeff Loveness
 • Rysunek: Jakub Rebelka
 • Tłumaczenie: Jacek Żuławnik
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 3/2020
 • Tytuł Oryginału: Judas
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 112
 • Format: 168 x 258 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366128361
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 59,90 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial