Skóra Z Tysiąca Bestii

Opis:

Uleczkaa38

Baśnie braci Grimm stanowią nieodmiennie bardzo łakomy kąsek dla twórców współczesnej kultury, o czym przekonują nas dzieła na polu kina, telewizji, literatury..., jak i też komiksu. Oto bowiem właśnie dziś mamy przyjemność poznać niezwykle intrygującą komiksową opowieść pt. "Skóra z tysiąca bestii", opartą na jednej z baśni niemieckich mistrzów pióra - "Wieloskórce". Autorem tej pozycji jest Stéphane Fert, zaś ukazała się ona w Polsce nakładem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy!

 

Główną bohaterką tej komiksowej opowieści jest księżniczka - Jeżynka. Oto jej życie zamienia się w koszmar wraz z pewną decyzją ojca - króla i złego czarownika w jednym, który po śmierci swojej żony i zarazem matką dziewczynki, skazuje ją na wygnanie z pałacu. Ta, m.in., za sprawą zaklęcia ojca, staje się swoistą królową lasu i żyjących tam potworów. Po wielu latach jednak oto ponownie pojawia się w jej życiu wyrodny ojciec, który tym razem... pragnie poślubić Jeżynkę. Oczywiście, ta mu odmawia, za co spotyka ją niezwykle surowa kara... By było jeszcze ciekawiej, w Jeżynce zakochuje się pewien młody książę...

 

Stéphane Fert - autor tej komiksowej opowieści, dokonał tu rzeczy niełatwej, ale też i wielce odważnej. Otóż najogólniej rzecz ujmując, wziął on na warsztat klasyczną baśń dla dzieci, a następnie przeobraził ją na potrzebę komiksowej, zaskakującej i w dużej mierze karykaturalnej, relacji. Relacji, w której jest magia, wielka przygoda i miłość, ale też i ciekawe, bo dość prześmiewcze, spojrzenie na główne cechy literackiej baśni, gdzie to dobro zawsze zwycięża zło, a główni bohaterowie są piękni, prawi i szlachetni do bólu. W tym przypadku na pewno tak nie jest, dzięki czemu też i cała ta opowieść okazuje się o wiele bardziej interesującą, jak i też absolutnie nieprzewidywalną...

 

Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia z ciekawą, na początku nieco chaotyczną, ale z każdą stroną coraz bardziej porywającą, relacją o losach Jeżynki i pewnego księcia. Co ważne, mamy tu zabieg "opowieści zawartej w innej opowieści", który to siłą rzeczy sprawia, że cała ta historia nabiera większej głębi i atrakcyjności. I tak oto mamy tu wędrówkę i poszukiwania ukochanej przez księcia, poruszającą relacją o losach Jeżynki, a i do tego także fascynującą historią o pewnej potwornej wiedźmie... Dzieje się tu bardzo wiele, co chwilę nas coś zaskakuje, zaś całość wieńczy finał, którego to chyba nie spodziewałby się nikt z nas...

 

Znakomicie przedstawia się również szata ilustracyjna tego komiksu, która przyjmuje postać plastycznych, olejnych i niezwykle płynnych w swojej formie, obrazów. Obrazów, które cechuje niepowtarzalny klimat, niedbałość o proporcje (ma to swój urok), czy też wreszcie zabawa formą, gdzie to mamy zarówno klasyczne spojrzenie na daną scenę, ale też i np. w postaci pomniejszonego planu. Całości efektu dopełniają zaś ciemne, mroczne i niepokojące, kolory. I nie sposób nie odnieść wrażenia, że mamy tu do czynienia z najprawdziwszą sztuką komiksowego rysunku...

 

Czy opowieść ta jest wciąż propozycją dla dzieci...? To trudne pytanie..., ale w mej ocenie jednak już nie. Wydaje mi się bowiem, że francuski autor przekroczył tu tak wiele granic - w mej ocenie na korzyść, na polu literackiej baśni, iż jest to pozycja raczej dla dorosłego odbiorcy. Mam tu na myśli chociażby mroczny charakter tej historii, liczne nawiązania do współczesnych problemów nas wszystkich, czy też np. wątek chęci poślubienia córki przez ojca. Naturalnie, to wszystko nie czyni tego komiksu gorszym, a wręcz przeciwnie - nadaje mu niezwykłego wymiaru, klimatu i wyrazistości, jakiej to przyznam szczerze, dawno już nie spotkałam na polu komiksowej baśni dla dorosłych.

 

Samo spotkanie z tą opowieścią zapewnia nam sobą bardzo ciekawie spędzony czas, pokaźną porcję uśmiechu - bo tak, jest tu się z czego pośmiać, jak i też naprawdę wielkie emocje, jakie to udzielają się nam podczas odkrywania losów głównych bohaterów. To także przyjemność podziwiania pięknej szaty ilustracyjnej oraz kontaktu z bardzo efektownym wydaniem (duży format, twarda okładka, doskonała jakość papieru i farby drukarskiej), za co należą się duże słowa uznania pod adresem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

 

Reasumując - komiks Stéphane'a Ferta pt. "Skóra z tysiąca bestii", to intrygująca, oparta na bardzo ciekawym pomyśle i świetnie skonstruowana - tak na polu fabuły, jak i ilustracji, pozycja. Myślę, że każdy miłośnik odważnego i ambitnego komiksu spod znaku fantastyki, baśni i grozy, będzie z pewnością w pełni usatysfakcjonowany spotkanie z tym tytułem, do którego to poznania gorąco was zachęcam!

Opis Wydawcy

Stéphane Fert brawurowo interpretuje stare baśnie. Tym razem wziął na warsztat baśnie braci Grimm, a właściwie jedną z nich - Wieloskórkę. Zinterpretował ją po swojemu, i dostarczył w nasze ręce przecudną opowieść o silnych kobietach i mężczyznach gnanych żądzami.
Zły król-czarownik, po śmierci swojej pięknej żony, postanawia poślubić swoją córkę. Gdy zostaje odrzucony, skazuję ją na ból i cierpienie. Tak zaczyna się opowieść pełna zwrotów i dwuznacznych postaci. Warto sprawdzić co się stanie jeśli książę jest delikatny i zafascynowanych florą, a księżniczka jest uroczą ogrzycą. Dobra wróżka ma aparycję czarownicy. Daj się przenieś w świat baśni, który wyemancypował się i znów stał się tajemniczy.
Skóra z tysiąca baśni to mroczna i piękna opowieść. Okrutna i delikatna. Dramatyczna i zabawna.

 

Stéphane Fert należy do nowej generacji autorów, którzy szybko zdobywają francuski rynek. Mieszka w Pyrénées-Atlantiques. Ukończył studia artystyczne i animację, a od kilku lat para się komiksem i ilustracją. W jego stylu widoczne są wpływy rysunkowe Mary Blair, Mike'a Mignoli, Lorenzo Mattottiego, Alberto Breccii, Frederika Peetersa, Arta Spiegelmana, Cyrila Pedrosy i Taiyô Matsumoto. Malarstwo zajmuje także bardzo ważne miejsce w jego inspiracjach, choćby: Gauguin, Matisse czy Cézanne.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Skóra Z Tysiąca Bestii

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Stéphane Fert
 • Rysunek: Stéphane Fert
 • Tłumaczenie: Ada Wapniarska
 • Wydawnictwo: Timof I Cisi Wspólnicy
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2020
 • Rok Wydania Oryginału: 2019
 • Tytuł Oryginału: Peau De Mille Bêtes
 • Wydawca Oryginalny: Delcourt
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 120
 • Format: 190x250mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366347199
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 69,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto