Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Orwell

Image Gallery:

Opis:

Michał Lipka

ORWELL ILUSTROWANY

 

George Orwell, któż z nas go nie zna, prawda? Nawet jeśli nie z nazwiska, nawet jeśli nie czytał żadnego z jego dzieł, takie tytuły, jak „Rok 1984” czy „Folwark zwierzęcy” kojarzą chyba wszyscy. Jeszcze więcej osób kojarzy wymyślonego przez niego Wielkiego Barta (jeśli jednak w Waszych umysłach wiąże się on jedynie z reality show, to bardzo mi przykro), ale co wiedzą o jego życiu? A właściwie co wiecie – co wiemy – o jego życiu? Jeśli niewiele, można to zmienić w sposób łatwy, łatwo przystępny i przyjemny, bo taka właśnie jest powieść graficzna „Orwell”, w której sterylność łączy się z nutą szaleństwa, a biografia legendarnego artysty zyskuje przystępną i jakże atrakcyjną formę.

 

George Orwell, kulowy pisarz, policjant, ekscentryk, socjalista, wizjoner… Znacie te określenia, ale czy wiecie, co się za nimi kryje? Teraz możecie się o tym przekonać, poznając jego życie i czasy. Co Orwell ma wspólnego z Wellsem? Albo Supermanem? Gotowi odkryć to i jeszcze więcej?

 

„Orwell” to połączenie komiksu, powieści graficznej właściwie, z elementami ilustrowanej książki. Przeważa ten pierwszy typ, w zdecydowanej zresztą większości albumu, są tu jednak grafiki – najczęściej tworzone przez innych niż główni artystów – które stanowią bardziej ilustrację opisu czy nawet fragmentu twórczości pisarza, niż cokolwiek innego, ale wszystko to ze sobą znakomicie współgra, tworząc jedną spójną całość. Spójną zarówno z życiem, jak i pisarstwem George’a Orwella, a przy okazji także i z realiami historycznymi.

 

Jeśli chodzi o fabułę, to po prostu dobra, rzetelna robota. Nierozwleczona, podana w sposób ciekawy, na pewno gwarantująca też przy tym sporo czytania, bo i tekstu i dialogów bynajmniej tutaj nie brakuje. Ale nie ma tu nudy, nie ma przesadnej ciężkości, chociaż ciężar odpowiedni i realiom, i losom Orwella został zachowany. To poważna lektura, realistyczna, szczegółowa, ale jednocześnie zawiera nutę wspomnianego szaleństwa, którą najbardziej widać w szacie graficznej, której pełni możliwości nie odda Wam – udana, to trzeba zaznaczyć – okładka.

 

Podstawą całego albumu są sterylne, czyste grafiki Sébastiena Verdiera, przypominające mocno prace Jasona Lutesa z trylogii „Berlin”. Album jest realistyczny, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, szczególnie jeśli chodzi o plenery i oddanie miejsc i szczegółów historycznych. Ale to tylko jedna strona medalu. Czasem w tych grafikach pojawia się jakiś kolor, czasem zdjęcia czy to samego Orwella, czy kadrów z pewnych filmów (jakich i dlaczego się pojawiających, musicie przekonać się sami), wreszcie są też grafiki innych artystów, w tym ewidentnie największej z nich gwiazdy, Enki Bilala, twórcy m.in. „Polowania” czy „Trylogii Nikopola”.

 

Wszystko to składa się na absolutnie warty przeczytania album. Rzecz, która spodoba się miłośnikom zarówno Orwella, jak i po prostu wszystkich tych, którzy lubią dobre komiksy na faktach. Po lekturze tej powieści graficznej aż chce się jeszcze raz sięgnąć po prozę pisarza i to chyba najlepsza dla niej rekomendacja.

Morrigan

George Orwell to pisarz, o którego dziełach wspomina się bardzo często, tak że nawet ludzie kompletnie niezainteresowani literaturą musieli słyszeć jego nazwisko. Naprawdę nazywał się jednak Eric Arthur Blair, a jego literacki dorobek obejmuje więcej powieści niż "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy", które zazwyczaj przywołuje się w rozmowach na temat samego autora lub mechanizmów władzy, które tak obrazowo opisywał. Dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać Orwella, nie tylko jako twórcę, ale przede wszystkim jako człowieka, doskonałą propozycję stanowić może komiks autorstwa Pierre'a Christina i Sebastiena Verdiera, który ukazał się nakładem wydawnictwa Marginesy. Jeśli będziecie przeglądać zasoby internetowych księgarni, na pewno od razu rzuci Wam się w oczy - tej czerwonej okładki nie można nie zauważyć.

 

Oczywiście treść również od razu przykuwa uwagę. Jest to bowiem fascynująca opowieść o najważniejszych momentach życia Orwella, o tym, w jaki sposób wydarzenia, w których uczestniczył, ukształtowały go jako publicystę i pisarza. Z kart książki wyłania się obraz człowieka zaangażowanego, umiejącego spojrzeć na rzeczywistość krytycznym okiem, kogoś, kto chce obserwować, słuchać, doświadczać i wyciągać własne wnioski - kto ciągle chce się uczyć, niekoniecznie z podręczników.

 

Autorzy serwują nam wiele ważnych i ciekawych informacji o historii głównego bohatera - zarówno o jego życiu prywatnym, jak i o karierze zawodowej. Widzimy go podczas jego dziecięcych zabaw, przyglądamy się, jak radzi sobie w poszczególnych szkołach i jak zaczyna chwytać się różnych zajęć, by jakoś się utrzymać. Towarzyszymy mu podczas podróży, obserwujemy go przy pisaniu. Fragmenty dzieł Orwella są bardzo dobrze wplecione w jego komiksową biografię - możemy przekonać się, jak wiele własnych przeżyć wykorzystał przy tworzeniu swoich powieści. Zupełnie na marginesie muszę przyznać, że dla mnie informacja o tym, iż Orwell kochał zwierzęta, wygląda co najmniej dziwnie w sąsiedztwie obrazków, na których widzimy go polującego, jednak poza tym szczegółem cała opowieść wydaje się sensowna i spójna.

 

Uwagę przykuwają wspaniałe, w większości czarno-białe ilustracje, przy czym te przedstawiające samego Orwella doskonale odzwierciedlają jego prawdziwy wygląd (dla porównania można przyjrzeć się kilku zdjęciom pisarza, które znajdują się w komiksie gdzieś pomiędzy rysunkami - doprawdy niełatwo odróżnić jedne od drugich). Co ciekawe, obrazy nie są dziełem jednej osoby - większość narysował Verdier, a te, które powstały na bazie powieści Orwella i zawierają ich fragmenty, zostały wykonane przez różnych artystów, których nazwiska widnieją na stronie tytułowej. Różni twórcy, różne style, a jednak wszystko doskonale do siebie pasuje i, zgodnie z wyrażoną w posłowiu intencją Christina, czynią komiks znacznie ciekawszym.

 

W tym miejscu powinnam napisać, komu polecam tę pozycję, ale obawiam się, że gdybym miała wymieniać wszystkich, którzy według mnie zrobiliby słusznie, włączając "Orwella" do swojej domowej biblioteczki, ta recenzja stałaby się niemożliwie długa. Miłośnicy świetnego rysunku, fani twórczości George'a Orwella, kolekcjonerzy pięknie wydanych książek, ci, którzy lubią historie o nietuzinkowych ludziach - ta lista jest znacznie dłuższa, bo dzieło Pierre'a Christina i Sebastiena Verdiera, wzbogacone o ilustracje wielu innych utalentowanych twórców, będzie świetnie pasować do wielu półek (choć raczej w sensie metaforycznym niż dosłownym ze względu na duży format) i sprawi przyjemność wielu różnym czytelnikom. Mam nadzieję, że i Wy znajdziecie się w tym gronie.

Opis Wydawcy

George Orwell był pisarzem, który wyprzedził swój czas. Jedna z jego najbardziej uznanych powieści – Rok 1984 - powstała w 1949 roku. Opisana w niej wizja państwa kontrolowanego przez Wielkiego Brata niepokojąco przypomina dzisiejszy świat, w którym nieustannie jesteśmy obserwowani przez kamery monitoringu, a wszelkie możliwe urządzenia zbierają o nas informacje.

 

Prywatne życie pisarza było równie fascynujące, co jego powieści. Studiował w szacownej uczelni w Eton, zasilił szeregi policji w ówczesnej Birmie, walczył podczas hiszpańskiej wojny domowej, z pasją obnażał zbrodniczy stalinowski reżim, żył w slumsach Londynu... A wszystko to, by móc opisać swoje doświadczenia.

 

Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre'a Christina (współautora m.in. serii „Valerian") zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora Folwarku zwierzęcego, czy W hołdzie Katalonii. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Orwell

Additional Info:

 • Scenariusz: Pierre Christin
 • Rysunek: Sebastien Verdier
 • Tłumaczenie: Paweł Łapiński
 • Wydawnictwo: Marginesy
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2020
 • Tytuł Oryginału: Orwell
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 140
 • Format: 225x297 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366500136
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 59,90 zł
 • Ocena: 4.5/6 // 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial