Ptaki Nocy. Tajemnice I Morderstwa

Opis:

Michał Lipka

PTAKI GOTHAM

 

Każdy wie, jak to jest – do kin wchodzi jakiś film, wiadomo z założenia, że będzie hitem, więc trzeba wesprzeć premierę jakimiś dodatkami. W przypadku inspirowanych komiksami obrazów zawsze były to albo graficzne adaptacje tych tytułów, albo jakieś sztandarowe opowieści z danej serii. I do tej drugiej grupy należy wydany właśnie z okazji premiery filmu „Ptaki Nocy” album o tym samym tytule, pierwszy poświęcony tym postaciom na polskim rynku. I chociaż jest to tylko niezła, niewymagająca i nieskomplikowana opowieść, jako dodatek do filmu, warta poznania.

 

Dla Ptaków Nocy nadchodzi trudny czas. Pomoc niedoszłemu oszustowi prowadzi do kłopotów z Savantem, exsuperbohaterem, który jest pewien, że poradzi sobie z naszymi dziewczynami. Potem Black Canary udaje się do Hongkongu, jednak to, co zaczęło się jako podróż celem odwiedzenia chorego, zmienia się w spotkanie z Lady Shivą. Co z tego wyniknie? I co jeszcze czeka nasze bohaterki?

 

Po raz pierwszy kobiecy zespół Ptaków Nocy dostał swój tytuł w roku 1996 w postaci one shota „Black Canary/Oracle: Birds of Prey”, a własną regularną serię trzy lata później. W roku 2003, kiedy cykl miał się na tyle dobrze, że doczekał się nawet serialu telewizyjnego, pisanie scenariuszy przejęła Gail Simone, która pracowała nad tytułem od numeru 56 do 108, włączając do drużyny Huntress i tworząc najbardziej znaczący run „BoP”. I to właśnie początkowe zeszyty jej autorstwa, możemy przeczytać w tym albumie. A jakie są to zeszyty? I jak właściwie wypadają te komiksy?

 

Przede wszystkim, choć dynamiczne i pełne akcji, zdaja się tkwić swą estetyką w latach 90. XX wieku. A to oznacza przede wszystkim, że mamy tu do czynienia z dużą ilością dialogów, co przy niemal 300-stronicowym tomie daje solidną dawkę lektury. Nie dla wszystkich, bo takie podejście do tematu na pewno nie kupi każdego, jednak jeśli lubicie batmanowe klimaty, śmiało możecie sięgnąć. Jest tu bowiem akcja, jest całkiem przyzwoicie zbudowany nastrój, wreszcie proste, ale wyraziste postacie, zagadki itd., itd. Czyli wszystko to, czego od dziejących się w Gotham City opowieści można oczekiwać.

 

Najlepiej jednak i tak wypada tu szata graficzna. Co prawda okładka, jak wiele prac Grega Landa, wywołuje sporo kontrowersji, bo artysta ten nie tyle pełnymi garściami czerpie z prac innych, co je kopiuje (tu opierał się np. na zdjęciu Pameli Anderson), jednak środek w wykonaniu m.in. EdaBenesa, Michaela Goldena i Joego Bennetta prezentuje się naprawdę znakomicie. Sporo realizmu, dobry kolor, udany klimat – wszystko to, w połączeniu ze świetnym wydaniem, daje nam kawał niezłej rozrywki. Tylko tyle i aż tyle.

Opis Wydawcy

Z okazji premiery filmu ""Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)"" prezentujemy opowieść, która sprawiła, że Ptaki Nocy znalazły się w centrum zainteresowania miłośników uniwersum DC.

 

Wielokrotnie nagradzana scenarzystka Gail Simone na łamach albumu "Ptaki Nocy - Tajemnice i Morderstwa" przedstawia pogmatwane relacje i szalone przygody, które uczyniły Ptaki Nocy najważniejszą grupą superbohaterek! Stanąwszy przed trudnym dylematem prawnym i etycznym, Ptaki Nocy muszą ulitować się nad niedoszłym oszustem, ale akt miłosierdzia ściągnie im na głowy niejakiego Savanta. Ten ekspert od wymuszeń i były superbohater uważa, że potrafi przechytrzyć Oracle oraz pokonać w walce Black Canary... i zamierza tego dowieść!
A gdy już będzie się wydawało, że nasze bohaterki opanowały sytuację, Black Canary poleci do Hongkongu odwiedzić chorego i trafi tam na najgroźniejszą wojowniczkę uniwersum DC – Lady Shivę! Shiva ma pewien plan i zamierza złożyć Canary propozycję, mogącą odmienić jej życie.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Ptaki Nocy. Tajemnice I Morderstwa

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Gail Simone
 • Rysunek: Joe BennettEd BenesMichael Golden
 • Tłumaczenie: Marek Starosta
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 2/2020
 • Tytuł Oryginału: Birds Of Prey: Murder And Mystery
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 288
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328196155
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 89,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 3.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto