Krucjata Nieskończoności

Opis:

Michał Lipka

KONIEC NIESKOŃCZONOŚCI

 

Po iście rewelacyjnej „Rękawicy nieskończoności” i bardzo dobrej „Wojnie nieskończoności”, naszedł czas na finał tej klasycznej opowieści. Co prawda potem powstał jeszcze jeden event znany jako „Infinity Abyss”, ale to już rzecz na zupełnie inne rozważania. Wracając jednak do „Krucjaty nieskończoności”, chociaż opowieść ta nie do końca zniosła próbę czasu – co było też udziałem poprzednich dwóch tomów – wciąż stanowi kawal świetnego komiksowego wydarzenia, po które warto jest sięgnąć. I to jeszcze jak.

 

Bogini będąca uosobieniem dobrej strony Adama Warlocka przybywa i niesie ludziom pokój. Ze sobą ma największych ziemskich bohaterów i piękne obietnice. Ale czy naprawdę można jej ufać? Thanos i Mephisto chcą zniweczyć jej plany, wszystko wskazuje na to, że warto pójść za nią, wkrótce jednak pojawiają się wątpliwości. Co tak naprawdę kryje się za rajem bogini? I czy dojdzie do kolejnej wojny?

 

Pierwsza cześć „Sagi Kamienie Nieskończoności” (w USA całość ukazała się w sześciu tomach, w Polsce w trzech albumach dostaliśmy niemal całą zawartość pięciu z nich) stała się nie tylko wielkim hitem i komiksem uważanym za jeden z najlepszych w dziejach, ale też i inspiracja dla niezliczonych innych dzieł. Zaczynając od gier (pierwsza z nich „Marvel Super Heroes” ukazała się już w 1995 roku, ostatnia póki co, „Marvel vs. Capcom: Infinite” w 2017), przez produkcje animowane („The Super Hero Squad Show” czy „Avengers Assemble”) i kolekcję zabawek, po dwa ostatnie kinowe hity o Avengers i mnóstwo komiksów, od kolejnych eventow z „nieskończonością” w tytule, na „Tajnych wojnach” Hikcmana skończywszy. Wszystko to pokazuje, jak wielki wpływ miała ta opowieść na całe uniwersum Marvela, ale jednocześnie całość jest naprawdę bardzo dobra. Nawet po latach.

 

Oczywiście jest to dziecko swoich czasów, znajdziecie więc w nim sporo naiwności i dużo tekstu, w którym wprost wyjaśnia się rzeczy oczywiste czy takie, które powinny zostać w sferze domysłów. Poza tym „Krucjata” to już nie samodzielny event, a kolejny – i na pewien czas ostatni – rozdział sagi. Dla „Wojny nieskończoności” jest tym, czym „Matrix: Rewolucje” dla „Reaktywacji” czy „Piraci z Karaibów: Na końcu świata” dla „Skrzyni umarlaka”. A jednak Starlin skroił naprawdę znakomitą fabułę. Fabułę, która wciąga, czasem zaskakuje, a przy okazji jest odpowiednio epicka i dynamiczna. Może przydałoby się w tym więcej humoru i lekkości, ale i tak jest znakomicie, w klimacie wielkich kosmicznych bitew i typowego superhero.

 

Bohaterowie też wypadają całkiem nieźle. Owszem, nie są to genialnie skrojone postacie o pogłębionej psychologii, a źli nie przerażają okrucieństwem, jednak twórca dobrze wykorzystał ich indywidualność i potencjał. Jeśli zaś chodzi o szatę graficzną, ilustracje są naprawdę nieźle. Nie wybitne, bo ekipa Ron Lim, Tom Raney, Angel Medina i Tom Grindberg wybitna nigdy nie była, ale mila dla oka i klasyczna że wręcz oldschoolowy. Co w skrócie znaczy, iż całość jest realistyczna, szczegółowa, ale niepozbawiona lekkości i prostoty. I budzi sentyment w tych, którzy na komiksach z tamtej epoki się wychowali.

 

Do tego dochodzi plejada gwiazd bohaterów Marvela, widowiskowe walki, zagrożenie czające się ze wszystkich stron, wreszcie porcja zaskoczeń i udanych zwrotów akcji – wszystko to wciąga i czyta się naprawdę znakomicie. Dodajcie do tego rewelacyjne wydanie i dostaniecie komiks, który każdy miłośnika Marvela powinien przeczytać. Oczywiście razem z poprzednimi dwoma tomami.

Opis Wydawcy

Ostatnia część „Sagi nieskończoności”. Bogini przybyła. Jest uosobieniem dobrej strony Adama Warlocka. Chce przynieść ludziom pokój i stworzyć świat idealny, zwany Rajem Omega. Ma u swego boku Kapitana Amerykę, Spider-Mana i innych ziemskich superbohaterów. Czy zatem jej intencje mogą być nieczyste? Zwłaszcza że przeciwko niej stają Thanos i Mephisto. Silver Surfer, początkowo sprzymierzony z Boginią, również zaczyna nabierać podejrzeń, że Raj Omega może się okazać jedynie iluzją… Czy superbohaterskim drużynom grozi rozłam i w konsekwencji bratobójcza walka? Autorem scenariusza jest Jim Starlin („Rękawica Nieskończoności”, „Wojna nieskończoności”), a rysunki stworzyli Ron Lim, Tom Raney, Angel Medina i Tom Grindberg.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Krucjata Nieskończoności

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jim Starlin
 • Rysunek: Ron LimTom RaneyAngel MedinaTom GrindbergKris Renkewitz
 • Kolor: Ian Laughlin, Gina Going, Renée Witterstaetter, Tom Vincent, Mike Kenny
 • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 1/2020
 • Tytuł Oryginału: The Infinity Crusade Volume 1
 • Tytuł Serii: Marvel Classic
 • Rodzaj: Komiks
 • Gatunek: Superbohaterowie, Fantastyka
 • Liczba Stron: 492
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328197800
 • Cena Z Okładki: 139,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6
 • Tusz: Al Milgrom, Keith Williams, Bob Almond

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial