Osiedle Swoboda. Niedźwiedź

Opis:

Uleczkaa38

"OSIEDLE SWOBODA" - pod tym tytułem kryje się jeden z najważniejszych, najlepszych i najbardziej cenionych polskich komiksów, jakie mogliśmy poznać w ostatnich latach. To niewątpliwie dzieło już kultowe, które znaczy sobą kierunek rozwoju tej literackiej sztuki, jak i też powraca w licznych dyskusjach na jej temat. I będzie powracać z jeszcze większą siłą, gdyż oto dziś mamy przyjemność poznać nowe wydanie spinn-offu tego tytułu - komiksu pt. "Osiedle Swoboda. Niedźwiedź", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu.

 

Fabułę tej komiksowej opowieści tworzą krótkie mini historie z udziałem tytułowego Niedźwiedzia, zwanego także Miśkiem. I to właśnie jego przewrotne losy na niezwykłym osiedlu Swoboda - m.in. kłopoty z pracą, wpakowywanie się z utarczki z policją, stanięcie po stronie demonstrujących lewicowców (serio!), próby stworzenie boiska do koszykówki, czy też - o zgrozo, zajmowanie się niepełnosprawnym dzieckiem..., wypełniają scenariusz tego dzieła. To oczywiście tylko część z przedziwnych przygód Niedźwiedzia i jego kumpli, którzy w międzyczasie nie żałują sobie także rozrywkowego życia z butelką alkoholu ręku. Jednak, jak szybko się okazuje, upływający czas zmienia tych bohaterów na naszych oczach...

 

Niniejsze dzieło Michała Śledzińskiego i Kamila Kochańskiego, zaprasza nas sobą kolejny raz do niezwykle ciekawej, zabawnej, czasami nieco bardziej gorzkiej, ale też i sentymentalnej podróży czasie do lat 90-tych polskich osiedli. Podróży, wypełnionej wielką przygodą, pokaźną porcją absurdu, niewybrednym językiem i emocjami, które oscylują gdzieś pomiędzy tym, co ironiczne i autentyczne śmieszne, a tym co bardziej gorzkie i smutne. Taki jest ten komiks i za to też tak bardzo go polubiliśmy - czy to lata temu, czy też choćby przy okazji jego wznowienia. I co ważne, opowieść ta nie straciła nic ze swej wielkości, mimo upływu kilku ładnych lat, co też świadczy najlepiej o jakości tego tytułu.

 

Pod kątem fabularnym jest ciekawie, gdyż każda z ów pięciu mini opowieści potrafi nas sobą porwać, niejednokrotnie zaskoczyć, jak i też rozśmieszyć. To sceny z życia głównego bohaterów i pozostałych mieszańców osiedla, które mają w sobie coś na tyle interesującego, że chcemy stać się ich naocznym świadkiem. Oczywiście, nie zawsze cechuje je realizm i wielka ambicja, ale za to szczerość przekazu i emocjonalność, już tak. I naprawdę przyjemnie jest wdać się od czasu do czasu w bojkę u boku Niedźwiedzia, zastanowić nad światem i losem podczas okupowania osiedlowej ławeczki, czy też wreszcie zmierzyć się z koniecznością zdobycia kilku złotych na to, co jest naprawdę ważne - m.in. piwko. I jest tu odrobina sensacji, szczypta przedziwnej fantastyki, jak i coś z i obyczajowego dramatu..., a wszystko to dopełnia sobą oczywiście absurdalny, komediowy klimat...

 

Znakomicie przedstawia się również szata ilustracyjna tej opowieści, którą to stworzył dla nas Kamil Kochański. Jest to zasługą wprawnej kreski, pewnej surowości obrazu, odrobiny karykaturalności, jak i wreszcie dbałości o szczegóły, których przybywa wraz z kolejnymi, coraz to nowszymi mini odsłonami tego komiksu. To również, a być może wręcz przede wszystkim, znakomity balans czerni i bieli, czyli dwóch i zarazem jedynych barw tej komiksowej historii. I to wszytko składa się na graficzne oblicze tej opowieści, które to jest na swój sposób piękne, jak i też w mej ocenie niezwykle klimatyczne, charakterne i stojące na bardzo wysokim poziomie technicznym.

 

Bardzo dobrze się stało, że Kultura Gniewu zdecydowała się na nowe, jakże efektowne pod kątem okładki i całościowo - jakości technicznej, wydanie tej świetnej opowieści. Po pierwsze, dawni czytelnicy tej sagi będą oto mogli sobie przypomnieć raz jeszcze tę intrygującą historię, jej bohaterów i niepowtarzalny, osiedlowy klimat tej relacji..., po drugie zaś nowe pokolenie miłośników polskiego komiksu może odkryć wielkość i wyjątkowość tego tytułu. Dlatego też ze wszech miar dziękuję wydawnictwu za ponowne wydanie "Osiedla Swobody. Niedźwiedzia", zaś wszystkich fanów dobrego komiksu gorąco zachęcam i namawiam do sięgnięcia po tę pozycję. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Każdy porządny bestseller musi w dzisiejszych czasach doczekać się sequeli, prequeli a nawet spin-offów. Dotyczy to oczywiście również komiksów, w tym legendarnego „Osiedla Swoboda” Michała „Śledzia” Śledzińskiego. Dwa pierwsze zbiorcze wydania sprzedały się, zanim wszyscy zainteresowani zdążyli je kupić, a podobny los czeka z pewnością wydanie trzecie. Ten sukces wymagał kapitalizacji, i oto jest – pierwszy oficjalny spin-off „Osiedla” pod tytułem „Niedźwiedź”!

 

Niedźwiedź, dla znajomych „Dźwiedziu”, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych postaci z „Osiedla Swoboda”. Wikipedia opisuje go tak: „niski, silny, niemający oporów z wykorzystywaniem przemocy do rozwiązywania problemów. Źródło najdziwniejszych pomysłów na zarobienie pieniędzy. Widziany ostatni raz trzeźwy około marca 1996 roku”.

 

Opowieści o nim zaczęły ukazywać się jeszcze w magazynie „Produkt”, gdzie ponad dekadę temu cała historia się zaczęła. Albumowy „Niedźwiedź” w równych częściach składa się z materiału archiwalnego i premierowego. Scenariusz „Niedźwiedzia” napisał Śledziu, zarządca całego „Osiedla”, a całość fantastycznie narysował Kamil „Kurt” Kochański.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Osiedle Swoboda. Niedźwiedź

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Michał Śledziński
 • Rysunek: Michał Śledziński
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 11/2019
 • Tytuł Oryginału: Osiedle Swoboda. Niedźwiedź
 • Tytuł Serii: Osiedle Swoboda
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 80
 • Format: 165 × 235 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366128309
 • Wydanie: II
 • Cena Z Okładki: 34,90 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial