Grand Prix

Opis:

Uleczkaa38

Wyścigi samochodowe pasjonowały i wciąż pasjonują ludzi na całym świecie, którzy podziwiają zmagania nowoczesnych aut na rozmaitych trasach - tak torowych, jak i w plenerze. Jednak najwspanialszym okresem w dziejach ów wyścigów, był bez wątpienia przełom lat 20 i 30-tych ubiegłego wieku, gdy to zawody "Grand Prix" uznawane były za najważniejsze i największe wydarzenie sportowe w całej Europie. I właśnie tym zmaganiom poświęcony został znakomity komiks pt. "Grand Prix", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Egmont!

 

Belgijski autor tej wspaniałej i niezwykle okazałej w swej formie, pozycji - Marvano, zaprasza nas do odbycia intrygującej podróży w czasie śladami wielkich wyścigów lat 20 i 30-tych XX stulecia, które to znaczyły nie tylko zdrową rywalizację na gruncie sportu, ale też i o wiele bardziej bezwzględną rozgrywkę na polu polityki, w której to brał aktywny udział m.in. sam Adolf Hitler, wspierający finansowo ekipy Mercedesa i Auto Union, których to sukcesy miały przynieść III Rzeszy wielki splendor propagandowy. Opowieść ta stanowi sobą bowiem perfekcyjne połączenie intrygującej historii fabularnej z drobiazgowym reportażem, którego motywem przewodnim jest tyleż motorowy sport, co i dzieje Europy w ostatnich latach pokoju...

 

Scenariusz wydarzeń przedstawia sobą losy kilku kierowców wyścigowych, którzy startują w dwóch niemieckich zespołach, wspieranych finansowo przez nazistowski rząd. I to właśnie ich kolejne starty, wizyty na największych ówczesnych europejskich torach i zmagania z rywalami z reszty kontynentu, stanowią główną oś wydarzeń tej relacji. Jednocześnie jednak mamy przyjemność poznać także ich prywatne perypetie, w których nie brakuje dramatów, skomplikowanych wyborów oraz wątków obyczajowych, z namiętnością na czele.

 

Drugą twarz tej historii reprezentuje zaś opowieść o dziejach ówczesnej Europy, a zwłaszcza Niemiec, gdzie to z każdym dniem Adolf Hitler i jego partia zamienia ten piękny i wolny kraj, w duszący, totalitarny i piekielnie niebezpieczny dla reszty świata, reżim. I trzeba obiektywnie tu przyznać, iż złożoność, rozmach, rozpiętość i bogactwo wątkowe tej narracji, wywiera tu na nas naprawdę wielkie wrażenie. Osobiście mogę się pokusić wręcz o stwierdzenie, że dawno już nie spotkałam się z tak bardzo rozbudowaną, ale przy tym i logiczną w swym ciągu zdarzeń, komiksową historią...

 

Równie wielkie wrażenie wywiera na nas także szata ilustracyjna tej pozycji, którą cechuje niezwykle wprawna, lekka i realistyczna kreska, dzięki czemu też i rysunki te przedstawiają się wprost, jako żywe. Widać to głównie na przykładzie kadrów obrazujących wyścigowe tory, zmagające się na nich samochodowe bolidy, jak i wreszcie samych kierowców i emocje na ich twarzach. To również piękne, bardzo bogate w swej ofercie i zarazem wyraziste, kolory, które idealnie oddają nie tylko samą fabułę, ale też i klimat tej retro opowieści. Myślę, że nie można mieć w tym względzie żadnych uwag do belgijskiego twórcy, gdyż szata ta jawi się nam tu po prostu wspaniale i magicznie!

 

Nie zaskoczę chyba nikogo stwierdzeniem, że tytuł ten zachwyci przede wszystkich miłośników motoryzacji. Trudno, by było inaczej, gdy oto możemy podziwiać na jego stronach wspaniałe samochody, poznawać codzienność życia wyścigowego kierowcy, jak i wreszcie delektować się tym, co najważniejsze - rywalizacją na torze, która jest tyleż fascynującą, co i niebezpieczną. To komiksowa uczta dla miłośnika samochodowych wyścigów, która to oczaruje go sobą bez reszty, już od pierwszych stron. Jednocześnie jednak komiks ten ma sobą wiele do zaoferowania także sympatykom historii naszego kontynentu, gdyż akcentów natury politycznej, jest tu także bardzo wiele.

 

Spotkanie z niniejszej dziełem Marvano, gwarantuje nam sobą wspaniałą zabawę, zapewnia przednią i do tego inteligentną rozrywkę, jak i wreszcie oferuje naprawdę wielkie emocje, które wiążą się tyleż z samą rywalizacją na torze, jak i obserwacją rodzącego się zła, jakim to był nazizm. To również zachwyt na efektem ciężkiej, dokumentatorskiej pracy autora, który zadbał o to, by opowieść ta - zarówno pod kątem wiedzy z zakresy technologii samochodowej, ale też i samej historii Europy, była nacechowana faktami, wiedzą i realizmem. I jeśli dodamy do tego piękne i bardzo efektowne wydanie teko komiksu (duży format, twarda okładka, doskonałej jakości papier i kolory), to może powiedzieć o tej pozycji, że jest dziełem kompletnym!

 

Reasumując - komiks "Grand Prix" stanowi sobą fascynującą, intrygującą i niezwykle udaną opowieść o motorowym sporcie i związanej z nią nazistowskiej polityce, która to porywa nas sobą od pierwszych chwil. Lektura ta upływa nam w błyskawicznym tempie, zaś płynące z niej emocje, pozostają na bardzo długo w naszej pamięci. Dlatego też polecam i gorąco zachęcam do sięgnięcia po niniejszy tytuł, który ma nam do zaoferowania sobą, naprawdę wiele!

Opis Wydawcy

W latach 20. i 30. XX wieku cała Europa żyła wyścigami samochodowymi. Uwielbiano zawody cyklu Grand Prix, rozgrywane na najszybszych bolidach świata rozwijających prędkość do 300 km/h. Kierowcy wyścigowi byli tak sławni jak gwiazdy filmu. Adolf Hitler wspierał niemieckie ekipy rajdowe Mercedesa i Auto Union, aby nazistowska propaganda mogła wykorzystać ich zwycięstwa na chwałę Rzeszy.

 

Grand Prix to rozgrywająca się w czasach międzywojennych epopeja o ikonach ówczesnych tras wyścigowych. Kierowcach, których losy były ściśle związane z mrocznymi planami Hitlera. Marvano, wykorzystując liczne źródła historyczne, stworzył fresk z gatunku fikcji dokumentalnej, niezwykle plastycznie ukazujący rozwój wyścigów samochodowych na tle dziejów hitlerowskich Niemiec i sytuacji politycznej całej ówczesnej Europy.

 

Emocje sportowe, sensacja, wielka polityka, szpiegostwo, śmierć na torze wyścigowym, miłość, strach przed nazistami, prześladowania mniejszości – oto tematy najnowszej opowieści mistrza Marvano.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Grand Prix

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Marvano
 • Kolor: Bérengère Marquebreucq
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2019
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 176
 • Format: 216x285mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328142572
 • Cena Z Okładki: 99,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto