Tamara Łempicka

Opis:

Uleczkaa38

Komiks, to nie tylko przygoda w klimacie fantastycznej opowieści o wielkich przygodach niezwykłych bohaterów. Komiks, to także sztuka, emocje, podróż do świata obrazu i słowa, który za pomocą tych dwóch środków, wyraża piękne historie. I właśnie o takim artystycznym komiksie możemy mówić w przypadku dzieła Virginie Greiner i Daphné Collignon pt. "Tamara Łempicka", które ukazało się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Marginesy. Poznajmy zatem tę opowieść i doznania, jakie nam ona sobą niesie.

 

 Ta graficzna powieść przenosi nas sobą do Paryża lat 20-tych, gdzie to poznajemy główną bohaterkę tej historii - Tamarę Łempicką. To słynna, podziwiania i niezwykle popularna malarka, której odważna sztuka dorównuje odwadze życia. Życia, wypełnionego przyjęciami, zabawą, kolejnymi romansami z mężczyznami i kobietami, jak i też kłótniami z mężem. To również sukcesy - tak na polu artystycznym i finansowym, jak i też porażki w życiu prywatnym i rodzinnym, związane m.in. z zaniedbywaną córką. I o tej codzienności opowiada ta piękna, bardzo wieloznaczna historia...

 

 Niniejsze dzieło stanowi sobą komiksową opowieść biograficzną o niezwykle wyrazistej postaci polskiej, francuskiej, ale też i europejskiej sztuki - Tamary Łempickiej. Opowieść o jej życiu, malarskiej twórczości, romansach i nieszczęśliwym małżeństwie dwojga osób, którym trudno było razem żyć, ale osobno jeszcze gorzej. Historię tę wypełnia cała gama intrygujących scen, pokaźna porcja barwnych postaci, jak i przede wszystkim niepowtarzalny klimat paryskiej bohemy, który wyrażają zarówno zawarte tu słowa, jak i przede wszystkim znakomite ilustracje...

 

 Fabuła tej opowieści przedstawia się bardzo okazale, ukazując nam codzienność życia tej wybitnej artystki, jak i też najważniejsze i najbardziej kluczowe wydarzenia w jej życiu. Dzięki temu poznajemy tę niezwykłą kobietę, odkrywamy realia jej czasów, ale też i dotykamy najprawdziwszych ludzkich emocji - z miłością i nienawiścią, na czele. Intryguje nas ta relacja, porywa do tego dawnego świata, a tym samym sprawia, że każda z owych 50 stron tej publikacji, jest dla nas ciekawą i absorbującą. I chyba można pokusić się tu o stwierdzenie, że komiksowa biografia tej malarki nie mogła przybrać lepszego oblicza, aniżeli to niniejsze.

 

 Na bardzo duże słowa uznania zasługuje także szata ilustracyjna tego komiksu, która przybiera tu ciekawą, malarską formę. Formę, symbolizującą twórczość Tamary Łempickiej, czyli geometryzację formy, surową kreskę i ocean pastelowych barw, które były tak bardzo charakterystyczne dla jej obrazów, jak i są też dla tych ilustracji. To intrygujące, dopracowane w każdym calu i wyróżniające się na tle współczesnej sztuki komiksowej, rysunki. Tym samym też podziwianie ich daje nam naprawdę wielką przyjemność jak i poczucie, że obcujemy oto z najprawdziwszą sztuką z najwyższej półki.

 

 Niniejsza opowieść graficzna łączy sobą przyjemne z pożytecznym, gdy oto z jednej strony oferuje nam ciekawą historię o życiu bardzo barwnej postaci, która nie tylko tworzyła piękną sztukę, ale też i korzystała z uroków życia w największym z możliwych sposobów..., zaś z drugiej przybliża nam samą postać Tamary Łempickiej - jednej z najważniejszych polskich malarek, której twórczość wciąż cieszy się wielką popularnością. Myślę, że dzięki temu też tytuł ten ma szansę trafić do większego grona odbiorców, gdyż z pewnością każdy miłośnik komiksu - a zwłaszcza tej bardziej ambitnej jego odmiany, znajdzie tu dla siebie coś szczególnie intrygującego. 

 

 Dzieło Virginie Greiner i Daphné Collignon pt. "Tamara Łempicka", to bardzo intrygująca, ciekawa i piękna w swej ilustracyjnej postaci, komiksowa powieść graficzna. To niezwykły hołd dla tej słynnej artystki, prawda o jej życiu, jak i też wielkie emocje, wobec których trudno jest przejść zupełnie obojętnym. Komiks ten stanowi również niezwykłą ucztę dla miłośników malarstwa, któremu poświęcono tu naprawdę wiele miejsca i uwagi, zaś same obrazy Tamar Łempickiej również pojawiają się na stronach tej pozycji. Tym samym też nie pozostaje mi nic innego, aniżeli gorąco zachęcić wszystkich do sięgnięcia po ten tytuł, który ma nam do zaoferowania bardzo wiele!

Michał Lipka

ARTYSTKA WYZWOLONA

 

Wydawnictwo Marginesy wraca z kolejną komiksową biografią. Po przedstawieniu dziejów m.in. Eileen Grey czy Charlesa Darwina nadszedł czas na album poświęcony Tamarze Łempickiej. I właściwie można powiedzieć o nim w zasadzie jedno – jeśli podobały się Wam poprzednie komiksy tego typu od wydawcy, ten też przypadnie Wam do gustu, bo i wykonaniem, i jakością bardzo jest do nich zbliżony.

 

Poznajcie Tamarę Łempicką, urodzoną w Polsce malarkę, która stała się czołowa przedstawicielką stylu art deco.

 

Lata 20. XX wieku, Paryż Łempicka, otwarta biseksualistka, kobieta wyzwolona i prowokacyjna, jest jedną z gwiazd bohemy. Ze sprzedaży swoich obrazów jest w stanie utrzymać swoją rodzinę. Jej nocny styl życia, ciągłe szukanie inspiracji, modelów i modelek sprzyja niewielkim romansom, co oczywiście nie podoba się jej mężowi. Jednakże ze względu na swój status, kobieta uparcie obstaje przy swoim, co wywołuje liczne kłótnie. Do czego one doprowadzą?

 

„Tamara Łempicka” to typowa komiksowa biografia. Dobrze wykonana – trudno mieć na tym polu jakiekolwiek zarzuty – jednak nie wyróżniająca się na tle podobnych opowieści. Virginie Greiner i Daphné Collignon snują tu skondensowaną do standardowych niespełna pięćdziesięciu plansz opowieść o życiu, czasach i twórczości tytułowej bohaterki, uzupełnionych o dodatek w postaci rysu historycznego, w którym możemy podziwiać kilka obrazów Łempickiej. Czyli w skrócie to, co być powinno.

 

Jeśli chodzi o sam scenariusz, to dostajemy to opowieść o życiu artystki snutą przez pryzmat fragmentu jej biografii. Lekką i prostą w odbiorze, choć jednocześnie ze względu na sporą ilość dialogów, treściwą. Autorkom udało się dobrze oddać realia tamtych czasów i klimat środowiska i miejsc w jakich Łempicka bywała. Jednocześnie nie przynudzają i w ciekawy sposób opowiadają o wszystkim, co chcą nam przekazać. Nie ma tu wielkiej dynamiki, akcja jest spokojna, ale za to postacie zostały nieźle nakreślone. Samej Tamary co prawda nie zdołałem polubić, ale za to dałem się wciągnąć w opowieść o niej, a to liczy się najbardziej.

 

I trafiła do mnie ta szata graficzna. Choć uproszczona, utrzymana została w estetyce prac Łempickiej, co daje ciekawy efekt. Stonowana kolorystyka dobrze go dopełnia, a świetne wydanie – duży format, twarda oprawa, dobry papier kredowy – pozwalają lepiej cieszyć się całością. Miłośnikom Tamary Łempickiej i sztuki polecam całość z czystym sercem, będą zadowoleni. I to nawet bardzo.

Opis Wydawcy

Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka Andre Gide`a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.
Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

 

Komiks `Tamara Łempicka` autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Tamara Łempicka

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Virginie Greiner
 • Rysunek: Daphné Collignon
 • Tłumaczenie: Paweł Łapiński
 • Wydawnictwo: Marginesy
 • Rok Wydania Polskiego: 11/2019
 • Tytuł Oryginału: Tamara De Lempicka. Une Femme Moderne
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 56
 • Format: 240x320mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366335493
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 44,90 zł
 • Ocena: 6/6 // 3.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!