Bardo Tom 2 Rita

Opis:

Uleczkaa38

"RITA" - pod tym tytułem kryje się kolejna odsłona intrygującej i ciepło przyjętej przez czytelników komiksowej sagi pt. "Teatrologia Bardo", autorstwa Wojciecha Stefańca i Daniela Odija. Tym samym też raz jeszcze mamy przyjemność zatopić się w lekturze tej porywające i jakże fascynującej opowieści o futurystycznym, przerażającym świecie apokaliptycznej katastrofy, która zamieniła życie ocalałych w najprawdziwszy koszmar, jak i też nie daje nadziei na lepszą przyszłość... Pozycja ta ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

 

Fabuła komiksu przedstawia na wydarzenia rozgrywające się niedługo po historii wypełniającej pierwszy tom cyklu - "Stolpa". I tak też raz jeszcze trafiamy do Bardo - ocalałej krainy o obliczu zaawansowanej technologicznie metropolii, w której udało się powstrzymać widmo głodu, ale nie zapobiegnięto kryzysowi demograficznego, związanego z niskim przyrostem naturalnym. W tym zdeprawowanym i w pewnym sensie martwym mieście, żyje także Stolp - łowca, którego zadaniem jest odnajdywanie uprowadzonych dzieci, które to stały się swoistym "towarem deficytowym". Jego kolejna sprawa wiąże się z zaginięciem pewnej trzynastoletniej dziewczynki, która to okaże się być kimś o wiele bardziej ważnym, niżby ktokolwiek mógł przypuszczać. Misja Stolpa bardzo szybko okaże się najtrudniejsza i najniebezpieczniejszą w jego życiu, gdy oto łowca trafi do czeluści podziemnego miasta...

 

Najnowsze dzieło duetu Stefaniec & Odija, oferuje nam sobą raz jeszcze możliwość spotkania z komiksowym artyzmem na polu kreacji fabuły, jak i też obrazu. To mocne, odważne i piekielnie inteligentne połączenie antyutopijnej fantastyki z komiksową sensacją, grozą i egzystencjalnym dramatem, które to daje nam wspólnie dzieło wielkie. Można bowiem powiedzieć, że w opowieści tej "zadziałało" absolutnie wszystko to, co decyduje o jakości danego tytułu. Mam tu na myśli mroczny i ciekawy koncept, intrygujący scenariusz wydarzeń, barwnych bohaterów oraz fascynujące swoją surowością i beznadzieją, miejsce akcji. Na osobne słowa uznania zasługuje szata ilustracyjna tego dzieła, o której to nie można powiedzieć inaczej, aniżeli znakomita...

 

Pod względem fabularnego scenariusza, rzecz przedstawia się wyśmienicie. Oto Wojciech Stefaniec przedstawia nam kolejne losy głównego bohatera, jakie to wiążą się z poszukiwaniem porwanej dziewczynki. Z każdą stroną sprawa ta przybiera mroczniejszy i bardziej przerażającym obrót, wpychając Stolpa do swoistej matni, z której to każde wyjście wydaje się złym i niemalże beznadziejnym. Oczywiście, nie brakuje tu motywu podróży, spotkań z podejrzanymi typami, zasięgających coraz większych kręgów poszukiwań, jak i walki - choć ta nie stanowi tu rzeczy najważniejszej. To miano przypada rozmowom, grze kłamstw oraz intrydze, jaki i przede wszystkim odkrywaniu kolejnych sekretów tego mrocznego i zdeprawowanego świata... Jest barwnie, ciekawie i emocjonująco do samego końca!

 

Równie wielkie wrażenie wywiera tu na nas szata ilustracyjna tego dzieła, o którą zadbał Daniela Odija. Stworzył on tutaj bardzo charakterystyczną, sugestywną, pociągniętą dość lekką i zarazem niedbałą kreską - całą gamę znakomitych rysunków, których piękno wynika z ich specyficznej brzydoty. Najlepiej widać to na przykładzie twarzy bohaterów, które są po prostu brzydkie i odpychające, ale przez to jakże fascynujące. To także duże bogactwo kolorów, śmiała zabawa odcieniami, jak i również świetne kadrowanie, które daje wiele dobrego tej opowieści. I znów można powiedzieć tylko tyle, że na poziomie ilustracyjnym, jest perfekcyjnie i bardzo efektownie!

 

Opowieść tę można porównać do kinowego filmu akcji spod znaku mrocznej fantastyki. Porównać na poziomie samej historii, która jest tajemnicza, niedopowiedziana i klimatyczna do samego końca, jak i też na gruncie ilustracji, które to mają w sobie coś z filmowego kadru, co stanowi jak największy komplement pod adres Daniela Odija. Trzecie podobieństwo wiąże się z klimatem tego komiksu, który potrafi oczarować nas swoim tekstem i obrazem tak, jak najwspanialszy film, gdy oto już po pierwszych dźwiękach i kadrach wiemy, że będzie to niezwykłe spotkanie ze sztuką.

 

Spotkanie z opowieścią "Rita", gwarantuje nam sobą wspaniałą rozrywkę, wielkie emocje oraz kontakt z komiksową sztuką z jak najwyższej półki. To świetnie pomyślane, perfekcyjnie skonstruowane i potrafiące nas sobą porwać bez reszty, dzieło, które to z pewnością usatysfakcjonuje i oczaruje sobą nawet najbardziej wymagającego odbiorcę. Mam nadzieję, że to nie koniec naszego spotkania z tym cyklem i autorzy zaoferują nam wkrótce kolejną wyprawę do mrocznego Bardo - czego sobie i wam, gorąco życzę. Polecam - naprawdę warto!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Bardo Tom 2 Rita

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Daniel Odija
 • Rysunek: Wojciech Stefaniec
 • Wydawnictwo: Timof I Cisi Wspólnicy
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2019
 • Tytuł Oryginału: Bardo Tom 2 Rita
 • Tytuł Serii: Bardo
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 152
 • Format: 235x320 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366347090
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 99 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 3 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial