Jeż Jerzy. Dzieła Zebrane Tom 2

Opis:

Uleczkaa38

"JEŻ JERZY. DZIEŁA ZEBRANE. TOM 2" - oto mamy przyjemność poznać drugą odsłonę zbiorczego wydania opowieści o najsłynniejszym jeżu polskiego komiksu, którego to przygody i niezwykłe losy fascynowały czytelników na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Dziś możemy sobie przypomnieć te opowieści, a w przypadku młodszych odbiorców - odkryć je po raz pierwszy, dzięki wydaniu tego dzieła nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu!

 

Jako słowo się rzekło, to piękne wydanie kryje w sobie trzy albumy o przygodach Jerzego, tj. "Ścigany", "Ziom", "In Vitro". Albumy, w których to twórcy tego niezwykłego cyklu - Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak, oferują moc wielkiej przygody, całą serię niezwykłych zdarzeń z pogranicza fantastyki, jak i przede wszystkim ogromne porcję ironicznego dowcipu o nas, naszym kraju i jakże specyficznych narodowościowych przywarach, których sami często nie dostrzegamy, a które to tak celnie ukazuje nam swoim komiksowym życiem Jeż Jerzy. Czasami jest naprawdę mocno, niezwykle odważnie i charakternie, innym razem łagodniej w swej komediowej postaci, ale zawsze jak najbardziej intrygująco!

 

"JEŻ JERZY. ŚCIGANY" - czyli pierwszy z zawartych tu albumów, przenosi nas swoimi stronami raz jeszcze do jakże specyficznej i barwnej codzienności Jurka, którą to tworzy kilka krótkich mini historii. I tak oto naszemu jeżowi będzie dane rozprowadzić się tu z grupą natrętnych ekologów, okiełznać zapędy pewnej pani redaktor prowadzącej telewizyjny program o przebaczaniu, olśnić leczących się alkoholików względem wartości trunków w ich życiu, sprowadzić na ziemię członków pewnej polskiej partii z czerwono-białymi krawatami, czy też rzecz najważniejsza - skonfrontować się raz jeszcze z wielkim wrogiem w osobie Przemysława - który to o zgrozo, opuszcza właśnie mury więzienia. To tylko kilka z przygód Jerzego, jakie wypełniają sobą tę część niniejszego dzieła, fundując nam moc zabawy, uśmiechu i - nie ukrywajmy tego, wielkiej satysfakcji...

 

"ZIOM" - drugi z albumów wchodzących w skład tego zbiorczego wydania, oferuje nam sobą kolejną serią zwariowanych mini historii, których największą cechą wspólną jest to, że tworzą one swoisty miszmasz "jeżowych" przygód. I tak wystarczy wspomnieć o kilku z nich - m.in. na czele z konfrontacją z rosyjską mafią, specyficzną próbą podniesienia morale polskich żołnierzy w Iraku, zmierzeniu się z najprawdziwszym zamachem terrorystycznym na terenie Warszawy, czy też zaistnieniu na polu polskiego rapu, które zakończy się w bardzo niespodziewany sposób... I tu też nie zabraknie wątku konfrontacyjnego z przeszłością Jerzego, czyli pojedynku z mrocznym "El Dresso"... Całościowo jest bardzo przyjemnie, zabawnie, często mocno prowokacyjnie - czyli tak, jak w przypadku tego cyklu być powinno!

 

"IN VITRO" - trzecia i zarazem ostatnia zawarta tu odsłona albumowa, to dwie mini opowieści o kolejnych przygodach naszego ukochanego, jeżowego skejta. I tak oto pierwsza z nich przedstawia nam poruszającą i szokującą relację o spotkaniu Jerzego z jego domniemanym ojcem, co z kolei będzie wiązać się z pewną mroczną historią o próbach powołaniu do życia jego alter ego, tyle tylko, że w o wiele bardziej "złej" postaci. Druga opowieść rysuje zaś przed nami bardzo skomplikowaną historią o pewnej polityczno-gabinetowej aferze, która koniec końców doprowadzi Jerzego do więzienia... Więzienia, w którym przebywa największy wróg Jerzego... I znów jest się tu czym pasjonować, jest się z czego pośmiać, jak i przede wszystkim możemy doceniać fascynujące odbicie realizmu Polski tamtych czasów, w scenariuszu tego komiksu!

 

Co nas zachwyca w tej opowieści...? Oczywiście sama postać Jerzego - skejta, charakternego przeciwnika wszelkich ideologii, alkoholika, miłośnika skrętów i fana pięknych kobiet, który oczarowuje nas swoim sposobem bycia, poczuciem humoru, lekkością odbierania życia, czy też wreszcie jakże niezwykłym darem przyciągania wszelkich kłopotów, w czym jest on absolutnym mistrzem. Zachwycają nas również jego szalone, ocierające się o absurd i często kompletnie nierealistyczne przygody, które są po prostu arcyciekawe. I wreszcie obraz Polski - tej sprzed nastu i kilku lat, którą możemy sobie za sprawą tej lektury przypomnieć, często z łezką nostalgii w oku...

 

Wielką zasługę w kontekście naszej pozytywnej oceny tego zbiorczego wydania, ma oczywiście także i szata ilustracyjna niniejszego dzieła. Tomasz Lew Leśniak zafundował nam tu bardzo intrygujące, pociągnięte lekką, ale też i surową kreską, a do tego bardzo charakterystyczne w swej karykaturalnej formie, rysunki. To także bardzo mocne, z przewagą ciemniejszych barw, kolory, które wspólnie z konturami i bardzo udanym kadrowaniem, tworzą niepowtarzalny klimat tej opowieści. Osobiście bardzo lubię twórczość tego rysownika, który to w mej ocenie należy do grona najlepszych komiksowych twórców w naszym kraju!

 

Reasumując - komiks "Jeż Jerzy. Dzieła zebrane. Tom 2", stanowi sobą kolejną wspaniałą niespodziankę dla miłośników tego cyklu, jak też sympatyków polskiej sztuki komiksowej. Nie da się bowiem ukryć, że postać kolczastego skejta i cyklu opowieści o nim, stały się już kultowe i niezwykle ważne dla tego literackiego gatunku w Polsce. Tym samym nie pozostaje mi nic innego, aniżeli zachęcić gorąco do sięgnięcia po te piękne wydanie niniejszego zbioru, który to z pewnością przyniesie nam moc zabawy, przyjemności i śmiechu!

Opis Wydawcy

Drugi tom zbiorczego i kompletnego wydania przygód Jeża Jerzego, jednego z najpopularniejszych bohaterów współczesnego komiksu polskiego! Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości.

 

Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem.

 

W tomie drugim „Jeża Jerzego” znajdują się albumy „Ścigany”, „Ziom”, „In Vitro”, a także dodatkowe ilustracje, szkice, czy alternatywne okładki.

 

"Dziś Tomek i Rafał z goryczą komentują polskie realia w paskach drukowanych na łamach "Dużego Formatu", reporterskiego dodatku do "Gazety Wyborczej", ale warto pamiętać, że dwadzieścia lat temu ich spostrzeżenia były nie mniej celne - tyle że kazały czytelnikom patrzeć na świat oczami bohatera palącego jointy i pijącego browary. Jerzy miał może wzrok nieco od tych używek zamglony, ale pewne rzeczy widział naprawdę ostro. Nie twierdzę, że komiksy o Jeżu miały wielkie społeczne ambicje. Nie, to była czysta rozrywka, ale dzięki inteligencji twórców okazała się także komentarzem do rzeczywistości" - fragment wstępu Jakuba Demiańczuka.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Jeż Jerzy. Dzieła Zebrane Tom 2

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Rafał Skarżycki
 • Rysunek: Tomasz Lew Leśniak
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2019
 • Tytuł Oryginału: Jeż Jerzy. Dzieła Zebrane Tom 2
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 200
 • Format: 165x235 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366128248
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 64,90 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial