Donżon Wydanie Zbiorcze 1

Opis:

Uleczkaa38

Wydawnictwo Timof Comics sprawiło polskim czytelnikom wielką niespodziankę, oferując pełne, zbiorcze i jakże piękne, wydanie komiksowego cyklu "Donżon", autorstwa Lewisa Trondheima, Joanna Sfar i Bouleta. To właśnie za sprawą tej premiery przypomnimy sobie, a w przypadku niektórych zapewne poznamy, pierwszych sześć tomów zwariowanej i niezwykle intrygującej opowieści o tytułowej wieży, jej władcach i śmiałkach, którzy postanawiają przekroczyć jej bramy...

 

Niniejszą - pierwszą odsłonę zbiorczego wydania tego cyklu w Polsce, tworzy 6 części serii pt. "Zenit", które relacjonują szalone przygody pewnego tchórzliwego, charakternego i niezwykle inteligentnego kaczora - Herberta. A wszystko znajduje swój początek w tytułowym Donżonie - kompleksie budynków z wieżą w roli głównej, która pełni tu rolę dobrze prosperującego biznesu, przyciągającego śmiałych rycerzy i innych wojowników, którzy łakną sławy, przygód i skarbów. Zazwyczaj na pragnieniach się kończy, gdyż wobec pewnej porażki, ich cały dobytek przechodzi na rzecz Donżonu. Zanim jednak interes ten będzie mógł spokojnie się rozwijać, Herbert musi udać się w długą i niebezpieczną podróż, której celem poznanie planów tajemniczych przybyszów, którzy chcą przejąć Donżon we własne ręce... By było jeszcze ciekawiej, jego śladem podąża pewien zadziorny smok - Marvin...

 

Ta klasyczna i w dużej mierze legendarna już komiksowa opowieść, zaprasza nas swoimi stronami do odbycia niezwykłej podróży w świat fantazji, średniowiecza i antropomorficznej rzeczywistości, w której to obdarzone mową, inteligencją i emocjami, zwierzęta, wiodą swój niebanalny żywot. I tak, jak zwariowane i absolutnie nieprzewidywalne są ścieżki scenariusza tej relacji, tak równie bogaty jest gatunkowy rozrzut tego komiksu, w którym mamy oczywiście fantastykę, komedię, przygodę spod znaku płaszcza i szpady, a i jeszcze coś spod znaku prawdziwego dramatu, by się tu znalazło. Najważniejszym wydaje się jednak to, że autorzy stworzyli tu najprawdziwsze, dopracowane w każdym względzie i epickie Uniwersum, wobec którego nie można przejść obojętnym...

 

Pod kątem scenariusza mamy tu do czynienia z absolutnym mistrzostwem komiksowej sztuki, która wypełnia każdą z 6 części tej relacji. Wypełnia pędzącą do przodu akcją, jej częstymi zwrotami oraz licznym niespodziankami, jak i wreszcie naprawdę barwną przygodą. I nie ma znaczenia, czy podziwiamy właśnie fragmenty opisujące walkę, dalekie podróże, knowania, czy też wydarzenia wewnątrz wieży, gdyż zawsze jest równie ciekawie, zabawnie i zwariowanie. To ostatnie słowo oddaje sobą idealnie charakter tej fabuły, po której możemy spodziewać się absolutnie wszystkiego - z magią, odwiedzaniem alternatywnych światów, czy też starć z potworami, na czele, gdyż ograniczenia wyobraźni twórców tej sagi, po prostu nie znają tutaj żadnych granic. Dla nas czytelników najważniejsze jest to, że bawimy się przy tej lekturze wspaniale - od pierwszej, do ostatniej, trzysetnej strony!

 

Bardzo efektownie, niezwykle malowniczo i barwnie przedstawia się także szata ilustracyjna tego dzieła. Otóż mamy tu piękne, bajkowe, pociągnięte lekką i płynną kreską, a przy tym też bardzo szczegółowe rysunki, które idealnie oddają sobą scenariusz fabuły, wyjątkowość tego powieściowego świata, jak i też emocje zwierzęcych, czy też "potwornych", bohaterów. To również piękne, wielobarwne i odpowiednio dobrane kolory, jak i też znakomite kadrowanie, które w dużej mierze dodaje jakości temu tytułowi. By jeszcze bardziej uprościć recenzję tych ilustracji powiem, iż każdy wierny fan komiksu rozpozna tu od razu podobieństwa do cyklu "Ralph Azham", więc jeśli tamta szata ilustracyjna przypadła mu do gustu, to nie inaczej będzie i w tym wypadku.

 

Zachwycają nas z pewnością także bohaterowie tej historii oraz sam obraz tego komiksowego świata. Co do postaci, to najciekawsze wydają się tu znakomicie uchwycone, a przez to przezabawne, skrajności, czyli np. smok, który nie je mięsa! Ale to też i osobowości tych postaci - Herbert, który nie ma w sobie nic szlachetnego i odważnego, staje się wielkim bohaterem, zaś Marvin posiada te niezbędne, szlacheckie cechy, ale za nic nie udaje mu się zyskać tego miana. I choć zarówna ta para, jak cała gama postaci z drugiego, a nawet i trzeciego planu, nie jest z pewnością idealna..., to lubimy te zwierzęta, darzymy ciepłymi emocjami i traktujemy jako kogoś naprawdę nam bliskiego. Równie spektakularnie ma się rzecz z kreacją tego quasi średniowiecznego, ale też i chwilami zaawansowanego technologicznie, świata, który oczarowuje nas swoim rozmachem, mimo wszystko - realizmem, jak i też chociażby dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Jak już wspomniałam wcześniej, to najprawdziwsze Uniwersum, którego odkrywanie i smakowanie strona po stronie, sprawia nam wielką frajdę...

 

Lektura tego dzieła gwarantuje nam sobą wspaniałą rozrywkę, moc śmiechu oraz emocje, które - ku mojemu zaskoczeniu, potrafią być naprawdę silne. Komiks ten okazuje się być bowiem czymś znacznie większym i ważniejszym, aniżeli tylko komediową, parodiową i przygodową historią fantasy, gdyż tą swoją szaloną i odważną fabułą, mówi także wiele i o naszych ludzkich sprawach, które odbijają się w tej narracji, niczym w krzywym zwierciadle. I m.in. także ten aspekt sprawia, że cykl "Donżon" stanowi sobą dzieło wybitne dla najnowszej historii komiksu, o czym przekonuje nas lektura tej oto pozycji. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli gorąco polecić sięgnięcie po ten tytuł, co też i niniejszym czynię. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon— sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.

 

Wydawnictwo timof comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, bez której prawdopodobnie nie powstałyby takie dzieła jak Pora na przygodę. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć czytelnikom jedno najdoskonalszych dzieł w swym gatunku.
Podzielony na trzy cykle narracyjne Donżon to jeden z najbardziej wpływowych i oryginalnych komiksów europejskich. Na jego stronach pokazali się tak ważni autorzy, jak Christophe Blain, Blutch, Manu Larcenet czy Andreas, którzy wraz z Trondheimem i Sfarem stworzyli serię kipiącą energią, talentem i wyobraźnią.

 

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego Boy-Żeleński.
LEWIS TRONDHEIM (ur. w Fontainebleau w 1964 roku), to jeden z najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów francuskiego Nouvelle BD oraz członek założyciel kolektywu L’Association. Jego twórczość zrewolucjonizowała komiks frankofoński lat 90. XX w. W 1992 roku przedstawił światu Lapinota, a serię Donżon umiędzynarodowił w 1998 roku. Sam, lub we współpracy, stworzył ponad 150 tytułów, które oscylują między niesamowitością i niezwykłością. Jego najnowszą serią jest Ralph Azham.

 

JOANN SFAR (ur. w Nicei w 1971 roku) to gwiazda komiksu światowego. Zadebiutował w szeregach L’Association. Pierwszy album opublikował w 1996 roku. Zajął miejsce w pierwszym szeregu autorów francuskich wraz ze startem serii Donżon, którą stworzył wraz z Lewisem Trondheimem. Jego bibliografia jest bogata, rozległa i zróżnicowana. Jest w niej miejsce w zasadzie na każdy gatunek: biografię, komiks dziecięcy czy adaptacje literackie. Spośród jego dzieł wyróżniają się opowieści z uniwersum Wampira oraz Kot rabina, za którego zdobył trzy nagrody w Angoulême, i którego z powodzeniem wprowadził na wielki ekran.

 

BOULET (ur. w Meaux w 1975 roku) studiował sztukę w Strasbourgu. Od początku wieku tworzy komiksy. Jego pierwsza seria to Raghnarok. Ale sławę przyniósł mu jego komiksowy blog, na którym publikuje od 2004 roku. W 2006 roku zastąpił Trondheima jako rysownik serii Donżon Zenit.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Donżon Wydanie Zbiorcze 1

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Lewis TrondheimJoann Sfar
 • Rysunek: Lewis TrondheimJoann SfarBoulet
 • Tłumaczenie: Wojciech Birek
 • Wydawnictwo: Timof I Cisi Wspólnicy
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2019
 • Tytuł Oryginału: Coeur De Canard, Le Roi De La Bagarre, La Princesse Des Barbares, Sortilège Et Avatar, Un Mariage À Part, Retour En Fanfare
 • Tytuł Alternatywny: Donjon Zénith Vol. 1-6
 • Tytuł Serii: Donżon
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 316
 • Format: 220x290mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366347069
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 140,00 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 3 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 3 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto