Irena Tom 4 Jestem Z Ciebie Dumny

Opis:

Uleczkaa38

"IRENA. JESTEM Z CIEBIE DUMNY" - pod tym tytułem kryje się kolejna, czwarta już odsłona znakomitej i poruszającej komiksowej opowieści o losach Ireny Sendlerowej - bohaterki okresu II wojny światowej, która swoją heroiczną postawą ocaliła życie blisko 2500 żydowskich dzieci. Ten tom przenosi nas sobą do niezwykle dramatycznego okresu w życiu tej postaci i w dziejach naszego kraju, jakim to był czas Powstania Warszawskiego...

 

Severine Trefouel, Jean-David Morvan, David Evrard i Walter - twórcy niniejszej opowieści, zabierają nas jej pięknymi stronami raz jeszcze do okresu wojennej okupacji w naszym kraju, w którym to śledzimy losy głównej bohaterki - Ireny Sendlerowej. Cała historia rozpoczyna się od opuszczenia przez Irenę więzienia, w którym to doznała ona tak wiele krzywd i cierpienia, iż potrzebuje czasu na dojście do pełni zdrowia. Bardzo szybko jednak ponownie bierze udział w konspiracyjnej działalności, gdy to pod zmienionymi personaliami wspiera ruch oporu, jak i też pomaga potrzebującym, poszukując w międzyczasie zaginionego męża. Sytuacja ta zmienia się o 180 stopni, gdy oto 1 sierpnia 1944 roku wybucha w Warszawie powstanie, w którym to Irena bierze udział jako sanitariuszka...

 

Najnowsza odsłona tej pięknej i poruszającej opowieści dla młodego czytelnika, zaprasza nas sobą do kolejnego spotkania z niezwykłą postacią Ireny Sendlerowej, która to dzieli się tu z nami relacją o swoim niezwykłym, wojennym życiu. Relacją, którą tradycyjnie wypełnia opowieść o wydarzeniach rozgrywających się w czasie niemieckiej okupacji. A tę budują tu przygoda, dramatyczne sceny, ale też i wielkie emocje ze wzruszeniami w roli głównej, które odnoszą się zarówno do cierpienia ofiar tego wojennego czasu, jak i bohaterskich czynów Ireny Sendlerowej. Oczywiście, podobnie jak miało to miejsce w przypadki poprzednich tomów cyklu, tak i tym razem historia ta jest dostosowana do wieku odbiorcy, tak by opowieść ta nie epatowała zbędną przemocą i była w pełni bezpieczna dla dziecięcego czytelnika.

 

Scenariusz komiksu przedstawia się bardzo okazale, fundując nam intrygującą, emocjonującą, ukazaną w przejrzystym i chronologicznym porządku, historię o życiu głównej bohaterki. To piękna relacja o jej konspiracyjnej działalności i związanym z nią przygodach, wątkach z osobistego życia tej postaci, jak i wreszcie opis czasu Powstania Warszawskiego i udziale w nim Ireny Sendlerowej, która niosła pomoc w jednym z prowizorycznym, powstańczych szpitali. Dzieje się tu naprawdę wiele, nie brakuje nagłych zwrotów akcji, a całość cechuje nie tylko widowiskowość, ale też i wielki realizm. To piękna, porywająca i nie bojąca się również trudnych wątków (pomoc rannemu niemieckiemu żołnierzowi), historia która dzięki temu jest jeszcze wspanialszą...

 

Na wielkie słowa uznania zasługuje także i szata ilustracyjna tego dzieła, która przybiera tu postać niezwykle bajkowych, pociągniętych łagodną kreską i pięknych w swej formie, rysunków. Twórca tych obrazów - David Evrard, zaoferował nam tutaj klimatyczną, niezbyt skomplikowaną, ale z pewnością oddającą sobą w idealny sposób fabułę i emocje tej opowieści, szatę. Całości doskonałego efektu dopełniają piękne, choć bardzo stonowane kolory, o który zadbał tu ceniony na tym polu grafik - Walter. Dzięki temu mamy tu do czynienia z niezwykle efektowną, ale też i nie przeważającą wagi samej historii, szatą ilustracyjną, którą to z pewnością zachwycą się wszyscy młodzi czytelnicy.

 

Tradycyjnie też warto wyrazić tu słowa pochwały dla precyzyjnego wyważenia przez autorów progu ciężkości, pomiędzy rozrywkową stroną tej opowieści, a jej walorami edukacyjnymi. Otóż spotkanie z tym komiksem gwarantuje sobą z jednej strony wspaniałą zabawę, moc emocji i wielką przygodę, z drugiej zaś piękną, poruszającą i niezwykle ważną lekcję historii. Lekcję o straszliwym czasie II wojny światowej i życia w okupowanej Polsce, która to w niezwykle mądry, łagodny i prosty sposób, opisuje tamten dramatyczny czas. Oczywiście, to również wspaniała opowieść i swoisty hołd dla osoby Ireny Sendlerowej - Sprawiedliwej Wśród narodów Świata, której to osoba stanowi jedną z największych bohaterek w dziejach naszego kraju.

 

Komu poleciłbym sięgnięcie po tę opowieść i zarazem cały ten cykl...? Naturalnie, w pierwszej kolejności najmłodszym fanom komiksu, gdyż lektura ta ma szansę nie tylko porwać i zafascynować ich sobą bez reszty, ale też i może okazać się wspaniałą inwestycją w ich rozwój. Rozwój poprzez wskazanie na to, co w życiu, a w szczególności jakie ludzkie postawy, są najpiękniejsze i najważniejsze. Jednocześnie zachęcam do spotkania z tym tytułem także i dorosłych czytelników, którzy również mogą wynieść z tej lektury wiele dobrego. Tym samym nie pozostaje mi już nic więcej, jak tylko gorąco polecić sięgnięcie po komiks "Irena. Jestem z ciebie dumny" - tym bardziej, że wkrótce ukaże się kolejna, piąta już jego odsłona. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

W tym tomie sięgamy do momentów życia Ireny Sendlerowej podczas Powstania Warszawskiego. Autorzy rysują również obraz powstańczej Warszawy i przedstawiają go w przystępny dla dzieci sposób.
Irena Sendlerowa, działaczka ruchu odporu, była jedną z bohaterek II wojny światowej. Uratowała prawie 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. W 1965 roku uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 roku w Warszawie.

 

Warto podsunąć go do przeczytania dzieciom, ale lektura będzie zajmująca także dla dorosłych. Trzeba jednak potraktować tę opowieść, zgodnie z intencjami autorów, jako jedynie zaproszenie do samodzielnego studiowania niezwykłego życia tytułowej bohaterki. Nie jest to bowiem komiks historyczny w sensie ścisłym, nie jest to także – tym bardziej – dokument ukazujący wiernie poszczególne zdarzenia z jej życia (choć w komiksie znalazły się przypisy wyjaśniające pewne zdarzenia oraz lista książek poświęconych Irenie Sendlerowej). „Irena” pozostaje dostosowaną do dziecięcej wrażliwości, mądrą i przejmującą wizją życia zgodnego z pewnymi wartościami. Jest to budująca opowieść o tym, że nawet w czasach, gdy tak trudno było żyć godnie, byli ludzie przedkładający życie innych ponad własne bezpieczeństwo.
Paweł Ciołkiewicz, esensja.pl

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Irena Tom 4 Jestem Z Ciebie Dumny

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial