Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Czwórka Z Baker Street Tom 2 Sprawa Rabukina

Opis:

Sosnowa Igiełka

Postać Sherlocka Holmesa, chociaż powstała w dziewiętnastym wieku pod piórem Arthura Conana Doyle’a, do dziś inspiruje wielu twórców. Przygody tego słynnego na cały świat detektywa były już wielokrotnie filmowane, a także stały się kanwą do stworzenia sporej liczby książek. Nic dziwnego, że powstał również komiks, lecz to nie Holmes gra w nim główną rolę. W „Czwórce z Baker Street” śledztwo prowadzą dwaj nastoletni chłopcy i dziewczynka w męskim przebraniu oraz, może mniej aktywnie, ale również jako członek zespołu, sprytny rudy kot. Drugi tom opowieści o przygodach młodych detektywów wydany przez Egmont porusza kwestie polityczne, a dokładnie sprawę rosyjskich rewolucjonistów. Czy mają oni coś wspólnego z Kubą Rozpruwaczem? Czy warto mieszać się w śledztwo bez osobistych w tym korzyści? Kim lub czym jest właściwie kozioł ofiarny? Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand i David Etien prezentują szalone przygody odważnych nastolatków w niezbyt przyjaznym świecie mrocznych angielskich ulic.

 

W „Sprawie Rabukina” doskonale widać przenikające się warstwy społeczne wiekowego Londynu. Są tu bogate czyste i kolorowe domy, lokalne miejsca handlu, świadczenia usług i zwykłego życia ludzi, a także świat ulicznic, buntowników, zbrodniarzy i nędzarzy, gdzie panuje brud, głód i bezdomność. Niestety właśnie w tym ostatnim świecie przyszło mieszkać głównym bohaterom komiksu. Billy, Tom i Charlie, zwani „partyzantami” ze względu na cichą pomoc Sherlockowi Holmesowi, chętnie włączają się do tropienia złoczyńców, służąc baczną obserwacją i ważnymi wskazówkami. Tym razem, poszukując poszlak związanych z morderstwami kobiet, przypadkiem wplątują się w porachunki między rosyjskimi uciekinierami, a carską ochraną. Pomimo sprzeciwu części załogi, mocno angażują się śledztwo. Nie mają jednak pojęcia, że pomagając Katii Iwanownej, której przyjaciel zostaje oskarżony o zabicie starszej kobiety, narażą się na ogromne niebezpieczeństwo. W dodatku okazuje się, że Holmes nagle wyjechał i dzieci muszą liczyć wyłącznie na siebie. Dzięki dedukcji i doskonałej znajomości miasta szybko układają przypuszczenia w teorie na temat tego, kto za tym wszystkim stoi.

 

Autorzy zgrabnie budują przygody młodych detektywów, przenosząc czytelnika z miejsca na miejsce, czyniąc go świadkiem wydarzeń zanim jeszcze dowiedzą się o nich bohaterowie. Akcja wciąga i trzyma w skrajnym napięciu. Kolejne dramatyczne wydarzenia odkrywają elementy układanki i rozjaśniają umysły detektywów. W „Sprawie Rabukina” poruszony zostaje nie tylko wątek walk politycznych, ale również znaną od lat kwestię niechęci do osób innego wyznania czy narodowości. Kiedy ktoś ginie, od razu oskarżany jest obcokrajowiec, w dodatku nawołujący do rewolucji. Wraz z bohaterami zastanawiamy się, czy cała sprawa to zbieg okoliczności, czy ukryty spisek i jeśli tak, to kto jest przyjacielem, a kto zdrajcą. Wygląda na to, że zawsze trzeba mieć się na baczności.

 

Komiksy mają to do siebie, że czyta się je o wiele sprawniej, niż książkę, a tekst doskonale współgra z ilustracją. Tak jest i tutaj. Seria „Czwórka z Baker Street” posiada naprawdę świetną i pełną wyrazu grafikę. Wyraźne rysy, wyostrzone emocje z ekspresją wymalowane na twarzach nadają obrazom niezwykle realistycznego charakteru. Rysunki miejsc, strojów bohaterów o żywej, ale dość ciemnej kolorystyce doskonale oddają mroczny klimat dziewiętnastowiecznej Anglii. Mimo niewielkiego formatu ilustracje są bardzo szczegółowe. Widać na nich każdą fałdę tkaniny, zmianę pogody, rozczochrane włosy, dym uciekający z papierosów, a nawet sznurówki w butach. Bez trudu można odgadnąć, jaka jest pora dnia i z jakim miejscem mamy do czynienia, zagłębiając się nie tylko w ciąg wydarzeń, ale i w niepowtarzalny klimat londyńskich ulic. Powinno się jednak mieć na uwadze, że to przygody detektywów: sporo tu agresji, bijatyk, gróźb, strzelania, a nawet tortur. Nie jest to tytuł, którego odbiorcą mogą być małe dzieci.

Opis Wydawcy

Londyn 1890. Billy − pomocnik detektywa, Charlie − dziewczynka przebrana za chłopca, oraz Czarny Tom − włamywacz to troje dzieci ulicy, które łączy głęboka przyjaźń. W towarzystwie kota o imieniu Watson przemierzają najciemniejsze zaułki londyńskiego East Endu, prowadzą własne śledztwa, obserwują podejrzanych i uczestniczą w licznych misjach na zlecenie niejakiego… Sherlocka Holmesa. W najnowszej części przygód troje naszych małych bohaterów stawi czoło mrocznej sprawie, w której główną rolę grają rosyjscy rewolucjoniści przebywający na emigracji w Anglii, a także… tajna policja carska, z którą lepiej nie zadzierać! Przed nimi nowe śledztwo, pełne zwrotów akcji, nieprzewidzianych zdarzeń, zdrad, intryg i spisków!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Czwórka Z Baker Street Tom 2 Sprawa Rabukina

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jean Blaise DjianOlivier Legrand
 • Rysunek: David Etien
 • Kolor: David Etien
 • Tłumaczenie: Ernest Kacperski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 7/2019
 • Tytuł Oryginału: Les Quatre de Baker Street 2 Le Dossier Raboukine
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 56
 • Format: 216x285mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328141391
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 34,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial