Vademecum Złego Ojca 1

Opis:

TomG

Kultura gniewu jest wydawnictwem często publikującym pozycje oryginalne i ambitne, tak polskich, jak i zagranicznych twórców, na przykład Trzy cienie, świetną i nastrojową opowieść graficzną Cyrila Pedrosy. Swoje publikacje kieruje do czytelnika nieprzeciętnego, lubującego się w historiach nie tylko dających do myślenia, ale również nowatorskich i miejscami specyficznych. Czyli, jak napisałem już wyżej, oryginalnych i ambitnych.

 

Tym razem w moje ręce wpadła pozycja nad wyraz już na pierwszy rzut oka intrygująca. Vademecum złego ojca autorstwa francuskiego rysownika Guya Delisle jest co prawda malutką książeczką, liczącą sobie niecałe dwie setki stron, za to zawierającą historie z życia wzięte, wypełnione solidną dawką ironicznego humoru.

 

Guy Delisle jest znany z Kronik jerozolimskich oraz Pjongjangu, tym razem jednak zaoferował swoim czytelnikom swoistego rodzaju relację z „najtrudniejszej podróży swojego życia”, czyli… ojcostwa. Krótkie historie zmieszczone w komiksie pełne są ironii, lecz zawierają również porady dla rodziców – ojców pracujących w domu, na przykład, przebywających ze swoimi pociechami i starającymi się nie odchodzić od zmysłów – i kilka sposobów, pomagających radzić sobie z niesfornymi maluchami. Ta część publikacji może być uznana za aspekt poradnikowy, lecz z historii da się wyczytać również czułość i radość z posiadania potomstwa, jak i doświadczenie i praktykę w kwestii wychowywania dziecka.

 

Guy Delisle skierował Vademecum złego ojca do ojców, oczywiście, ale komiks ten spodoba się również matkom. Zwłaszcza tym z nas, którzy wychowują swoje pierwsze maleństwo i zdobywają dopiero doświadczenie na drodze macierzyństwa i tacierzyństwa. Co naturalnie oznacza, iż jest to publikacja skierowana raczej do dojrzalszego niż młodego czytelnika, niosąca ze sobą wiedzę przydatną w praktyce i płynącą z doświadczenia życiowego autora. Niektóre z historii nastawiają refleksyjnie, inne są tak zabawne, że uśmiech nie znika z twarzy, a wszystkie zawierają w sobie najprawdziwsze życiowe doświadczenie. Autor bardzo trafnie zobrazował sytuacje związane z dziećmi te znane już od dawna, ale również przedstawił bardziej współczesne problemy tacierzyństwa.

 

Jeśli chodzi o odbiór treści zawartych w Vademecum złego ojca, to zdecydowanie historie te trafią najbardziej do ojców wychowujących swoje pierwsze dziecko. Niektóre z nich mogą pomóc w codziennym życiu, inne zobrazować aspekty przebywania z kilkulatkiem, których jeszcze młodzi ojcowie nie doświadczyli, a jeszcze inne po prostu rozbawić. Z typową dla siebie ironią Guy Delisle przedstawia w Vademecum złego ojca to, co ważne nie tylko dla rodzica, ale również dla dziecka.

 

Pod względem merytorycznym publikacja ta jest bardzo ciekawa i zajmująca, tym bardziej, że niektórzy z czytelników w trakcie lektury będą porównywać własne doświadczenia macierzyńskie i tacierzyńskie z tymi opisywanymi przez Guya Delisle, co naturalnie może okazać się świetną, pełną humoru zabawą. Wydanie komiksu to nieco inna kwestia, bo jego niewielkie rozmiary i stronice wypełnione czarno-białymi, nie wyglądającymi zbyt ciekawie obrazkami nie imponują. Wydawnictwo opatrzyło Vademecum złego ojca obwolutą, ale miękka okładka i strony co prawda o nieco grubszej gramaturze, ale nie kredowe, decydują o tym, iż jest to wydanie broszurowe. I dokładnie tak się prezentuje.

 

Jednakże aspekty wizualne w tym przypadku mają o wiele mniejsze znaczenie niż kwestie merytoryczne zawarte we wnętrzu Vademecum złego ojca, więc nie ma się co dziwić, że komiks wygląda jak zbiór zebranych razem gazetowych historii obrazkowych. Siła tej publikacji tkwi w zawartym na jej stronach przekazie i dlatego właśnie warto ją przeczytać. Zwłaszcza, jeśli posiada się niesforną pociechę, która wymaga od Was wiele uwagi. Polecam.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Vademecum Złego Ojca 1

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Guy Delisle
 • Rysunek: Guy Delisle
 • Tłumaczenie: Ada Wapniarska
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2019
 • Tytuł Oryginału: Le Guide Du Mauvais Père
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 192
 • Format: 127×180 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788366128149
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!