Corto Maltese Tom 10 Tango

Opis:

Michał Lipka

CORTO I POLACY

 

„Corto Maltese” to kultowa seria, która pierwotnie ukazywała się od 1967 do 1988 roku. Zakończona na dwunastu albumach, na siedem lat przed śmiercią autora na raka (ostatnie lata życia Hugo Pratt spędził na podróżach, jednej z największych swoich pasji, której echa są mocno wyraźne w tworzonych przez niego komiksach), po latach powróciła w serii tomów stworzonych przez kontynuatorów cyklu, Juana Díaza Canallesa i Rubena Pellejero. I po latach do „Corto Maltese” powróciło też wydawnictwo Egmont, przypominając nam klasyczne przygody tytułowego bohatera. Niedawno na rynku pojawił się jej dziesiąty tom, równie dobry co poprzednie, ale ze względu na silne polskie akcenty, szczególnie wart polecenia czytelnikom znad Wisły.

 

Tytułowy Corto Maltese to marynarz awanturnik, który na początku XX wieku przeżywa swoje niezwykłe przygody, odwiedzając różne zakątki świata i spotykając na swej drodze wiele postaci historycznych. W dziesiątym tomie, tradycyjnie, pakuje się w kolejne kłopoty. Tym razem jednak może nie poradzić sobie z nimi tak łatwo, jakby tego oczekiwał.

 

Jest rok 1923. Corto, po powrocie z Azji, wyrusza w kolejną wyprawę, by pomóc przyjaciółce z Buenos Aires. Kobieta przyjechała do Argentyny, żeby pracować dla zarządzanej przez Polaków firmy „Warszawa”, a teraz zaginęła. Jak szybko nasz dzielny podróżnik się przekonuje, „Warszawa” to jedynie przykrywka dla organizacji przestępczej. Powstała w 1906 roku na zasadach obywatelskiej spółdzielni wzajemnej pomocy, ale zmieniła się w firmę czerpiącą zyski z prostytucji. Teraz to gigant posiadający dwa tysiące burdeli i zatrudniający trzydzieści tysięcy dziewczyn – większość z nich zwiedzionych została obietnicami ślubu. „Warszawa” nie lubi jednak, kiedy ktoś dopytuje się o należące do niej kobiety. Corto wpada w sam środek kryminalnej afery, nie mogąc liczyć na pomoc policji. Ofiar przybywa, zagrożenie rośnie, a co więcej winny może być ktoś zupełnie inny…

 

Seria „Corto Maltese” na polskim rynku zaczęła ukazywać się po raz pierwszy w roku 2004, nakładem wydawnictwa Post. Tak oto mieszkający nad Wisłą czytelnicy mogli przeczytać pierwsze pięć tomów – wtedy jeszcze w wersji czarnobiałej. Post przerwał publikację w 2011 roku, wkrótce przed swoim upadkiem. Sześć lat później wydawnictwo Egmont podjęło się wznowienia całości i wydania brakujących tomów – wszystko w kolorze – i w tym momencie dobrnęło do dziesiątej części przygód naszego bohatera. Przyznam szczerze, że patrząc na okładki „Corto Maltese” nigdy nie zapałałem większą sympatią do cyklu i nie ciągnęło mnie do niego. Teraz muszę powiedzieć, że to był błąd, bo rzecz okazała się dojrzała, ciekawa i zupełnie inna, niż się spodziewałem. Intrygujące zagadki, ciekawy klimat, nieźle skrojone postacie i dobrze poprowadzona akcja złożyły się na intrygujące dzieło.

 

Ale świetna jest też szata graficzna. Zapomnijcie o okładkach, prawdziwy talent Hugo Pratta widoczny jest dopiero w środku. Jego kreska przypomina mi połączenie stylu Joe Kuberta z wczesnymi pracami Davida Muzzucchellego. Jest tu też ten europejski sznyt, którego wpływy widać w licznych późniejszych dziełach. Do tego dochodzi oszczędny, ale doskonale pasujący do całości kolor i naprawdę dobre wydanie w twardej oprawie. Miłośnikom europejskiej klasyki i dobrych opowieści, gdzie przygody łączą się z kryminałem, tak jak fikcja łączy się w nich z historią, polecać nie muszę. Całą resztę jednak zachęcam, bo to zadziwiająco świetna rzecz i poznać ją nie tyle wypada, ile najzwyczajniej w świecie jest warto.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Corto Maltese Tom 10 Tango

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Hugo Pratt
 • Rysunek: Hugo Pratt
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 6/2019
 • Tytuł Oryginału: Corto Maltese Vol.10 Tango
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 112
 • Format: 215x285 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328142688
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 79,99 zł
 • Papier: Kredowy
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!