Encyklopedia Wczesnej Ziemi

Opis:

TomG

Wydawnictwo Kultura Gniewu, dobrze już znane polskiemu czytelnikowi, opublikowało w ostatnim czasie swoistą perełkę, album o świetnej warstwie tekstowej autorstwa Isabel Greenberg. Dzieło to nosi tytuł Encyklopedii Wczesnej Ziemi i zostało wydane w dużym formacie, a także opatrzone twardą okładką, więc wizualnie prezentuje się po prostu rewelacyjnie. Ze względu na swoją specyfikę zostało skierowane głównie do młodszego pokolenia, ale oryginalna w dużym stopniu i niezmiernie intrygująca warstwa tekstowa sprawia, że Encyklopedia Wczesnej Ziemi może urzec nawet tych starszych czytelników, którzy już niejeden warty uwagi tom w życiu czytali.

 

Publikacja Isabel Greenberg jest – mówiąc wprost – oryginalnie zilustrowaną (przez samą autorkę zresztą) księgą baśniowych opowieści, które bardzo pobudzają wyobraźnię czytelnika. Teoretycznie znajdziemy w opowiadanych historiach poniekąd szablonowe pomysły, jednakże należy zwrócić uwagę na ich niebagatelne przedstawienie oraz bardzo sprawne wplecenie w całościowy zarys fabularny, co – w efekcie – nadaje całości charakteru i oryginalności. Autorka w bardzo pomysłowy sposób przedstawia kolejne opowieści, wciągając czytelnika w opisywany świat z imponującą wprawą, a zależności i nawiązań znajdziemy w kolejnych historiach całe mnóstwo. Koncepcyjnie więc Encyklopedia Wczesnej Ziemi przedstawia się równie intrygująco, co wizualnie.

 

Historie zaprezentowane w Encyklopedii Wczesnej Ziemi składają się na urzekającą opowieść o wielu przygodach młodego bohatera, który opuszcza swój dom na Biegunie Północnym w jednym konkretnym celu – chce mianowicie powiosłować na Biegun Południowy i właśnie tam spotkać swoją jedyną i najprawdziwszą miłość. Złośliwy los jednak – czy też pech, jak kto woli – sprawia, że zdumiewające pole magnetyczne Wczesnej Ziemi oddziałuje w sposób o tyleż silny, co tragiczny, gdyż w efekcie jego działania chłopak nigdy nie będzie mógł dotknąć swojej ukochanej.

 

Encyklopedia Wczesnej Ziemi wywarła na mnie duże wrażenie głównie ze względu na urzekającą fabularnie historię i świetnie napisany scenariusz. To właśnie warstwa tekstowa jest największą zaletą tego niecodziennego albumu, już od pierwszych stron czytelnik zagłębia się w opowiadaną przez Isabel Greenberg historię i zupełnie się w niej zatraca. Jeśli zaś chodzi o kreskę autorki, to rzeczywiście, pasuje do całości, lecz nie do końca mnie przekonuje. Wizualnie moim zdaniem mogło być nieco lepiej, całość zresztą została przedstawiona w raczej stonowanych, ciemnych kolorach, choć kolorystyka została tutaj dobrana całkiem odpowiednio. To właśnie ta nieco chaotyczna i mocno specyficzna kreska autorki jedynie nie do końca tutaj pasuje, lecz jest to – oczywiście – tylko moje własne subiektywne zdanie, więc nie musicie się nim definitywnie kierować. Polecam zagłębić się w lekturę Encyklopedii Wczesnej Ziemi i samemu ocenić, cóż takiego stworzyła Isabel Greenberg. Na pewno tego nie pożałujecie, album będzie się podobać, wierzcie mi. Może mniej lub bardziej, może nie pod każdym względem, ale na pewno spodoba się w dużym stopniu.

 

Na koniec dodam jeszcze, że wydawnictwu Kultura Gniewu należy się spora pochwała za decyzję o publikacji albumu Isabel Greenberg. To jedna z najlepiej napisanych historii obrazkowych, jakie zdarzyło mi się ostatnimi czasy czytać. Niezbyt często zwolennicy komiksów natrafiają na historie nie dość, że mocno intrygujące, to jeszcze ambitne i urzekające. Takie zestawienie to zdecydowana rzadkość, nawet na tak obszernym rynku. Co prawda Encyklopedia Wczesnej Ziemi trochę kosztuje, bo zapłacimy za album prawie sto złotych, jednak będą to zdecydowanie dobrze wydane pieniądze. Polecam. Nie tylko kolekcjonerom historii komiksowych, ale również wszystkim innym czytelnikom, bez względu na wiek.

Opis Wydawcy

Fantastycznie ilustrowana księga baśniowych opowieści o wczesnej i zapomnianej historii świata. Nim nadeszły nasze czasy, na świecie kwitła inna, dziś już zapomniana cywilizacja. Mieszkańcy Wczesnej Ziemi byli całkiem do nas podobni: ciekawscy, uczuciowi, zabawni, ambitni i delikatni.

 

Spisane i zilustrowane przez Isabel Greenberg historie składają się na porywającą opowieść o licznych przygodach pewnego młodzieńca, który opuszcza swój dom na Biegunie Północnym, by powiosłować na Biegun Południowy i spotkać najprawdziwszą miłość. Pech w tym, że kapryśne i zdumiewające pole magnetyczne Wczesnej Ziemi sprawia, że chłopak nigdy nie będzie mógł dotknąć swej wybranki.

 

Książka ta zawiera wiele historii, krótszych i dłuższych, odnoszących się do takich zjawisk jak: bóstwa, monstra, obłąkani królowie, stare mądre wiedźmy, szamani i uzdrawiacze, bracia i siostry, zmagania, tajemnice, zła nauka i jeszcze gorsza geografia, oraz, jak już chyba wspomnieliśmy, najprawdziwsza miłość.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Encyklopedia Wczesnej Ziemi

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Isabel Greenberg
 • Rysunek: Isabel Greenberg
 • Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 3/2019
 • Rok Wydania Oryginału: 2013
 • Tytuł Oryginału: The Encyclopedia Of Early Earth
 • Wydawca Oryginalny: Jonathan Cape
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 180
 • Format: 210x295 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788364858956
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 99,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial