Criminal Tom 1 Tchórz; Lawless

Opis:

Uleczkaa38

Najlepszy kryminalny komiks XXI stulecia, status bestsellera na wszystkich kontynentach świata, moc wyróżnień i nagród na czele z Eisner i Harvey Awards oraz uwielbienie tysięcy czytelników - to tylko wierzchołek góry pochwał i słów uznania, jakie to spłynęły na fascynującą opowieść graficzną pt. "Criminal: Tchórz/Lawless. Tom 1", autorstwa duetu: Ed Brubaker i Sean Phillips! Dziś, dzięki niezawodnemu Wydawnictwu Mucha Comics, to niezwykłe dzieło mogą poznać również i polscy czytelnicy. Zatem uczyńmy to i dowiedzmy się tego, jakie wrażenia to spotkanie nam sobą niesie!

 

Jak na klasyczny, klimatyczny i porywający kryminał przystało, opowieść ta oferuje nam sobą spotkanie z niezwykle charakternym i nietuzinkowymi bohaterami z przestępczego światka... Spotkanie pod postacią dwóch na pozór niepołączonych ze sobą mini opowieści o tytułach "Tchórz" i "Lawles".

 

Pierwsza z nich przedstawia losy tchórzliwego przestępcy z zasadami - Leo, który jest znakomitym, stroniącym od przemocy i zbytniego ryzyka, które może doprowadzić go do więzienia, włamywaczem. Jednak oto pewnego dnia trafia mu się zlecenie, które od samego początku nie idzie tak, jak powinno. Ot, pozornie zwykła kradzież diamentów zamieni się w piekło przemocy, które na zawsze już odmieni życie Leo...

 

Druga opowieść skupia się zaś na losach niezwykle inteligentnego, charakternego i pałającego żądzą zemsty Tracy'ego Lawless. Zemstu na zabójcach jego brata, których Lawless musi najpierw odszukać, następnie wkraść się w ich łaski, by wreszcie wykonać wyrok. Jednak by cel ten mógł się powieść, musi on najpierw stać się kimś zupełnie innym, jak i też powrócić do trudnej i bolesnej przeszłości, w której to przestępstwo i bycie gangsterem stanowiło jej codzienność...

 

Spotkanie z niniejszym komiksem, to spotkanie z mocną, bezkompromisową, wypełnioną przemocą i niezwykle inteligentną kryminalną opowieścią dla miłośników tego gatunku. I tak oto dane nam będzie poznać tu złych, ale też i budzących swoistą sympatię bohaterów, przeżyć u ich boku całą gamę spektakularnych przygód, jak i również zakosztować tego niepowtarzalnego klimatu, którego nie powstydziliby się najwięksi kinowi twórcy kryminalnej opowieści... To także relacja o ludzkim upadku, postawieniu człowieka w sytuacji ekstremalnej i wyborach, z których to każdy jest zły, ale niektóre mogą dać szansę na przeżycie, inne zaś nie... I można tu pokusić się o stwierdzenie, że tytuł ten należy bezsprzecznie do grona najlepszych kryminalnych komiksów w całej historii literatury!

 

Ed Brubaker, to bezsprzecznie jeden z najlepszych komiksowych scenarzystów na świecie, o czym dobitnie przekonuje nas ta pozycja. Przekonuje swoją spektakularnością ukazania klasycznych i dość prostych w swej konstrukcji historii, w których to dwaj główni bohaterowie muszą podjąć niezwykłe ryzyko, by odpowiednio przeżyć i uniknąć odsiadki, jak i by wyrównać rachunki z zabójcami brata. A czyni on to za sprawą konkretów, mocnych i sugestywnych scen, realistycznych dialogów oraz umiejętnego lawirowania pomiędzy tym, co widowiskowe i efektowne, a tym, co jak najbardziej realistyczne. To również świetne potęgowanie napięcia, uzasadnienie obecności wypełnionych przemocą scen oraz nieprzewidywalność zakończenia każdej z tych dwóch historii, które to stoją na absolutnie najwyższym poziomie komiksowej sztuki.

 

Spektakularnej fabule nie ustępuje w niczym pola również znakomita szata ilustracyjna tego komiksu, za którą to odpowiada Sean Phillips. To właśnie ten ceniony rysownik dał nam tutaj bardzo klimatyczne, pociągnięte surową linią, niezwykle realistyczne i sugestywne w swym przekazie emocjonalnym ilustracje, które dodatkowo wypełniają znakomite, mroczne kolory. I tu podobnie jak w przypadku samej fabuły, tajemnica sukcesu tkwi w prostych środkach i perfekcji ich wykonania, gdyż rysunki tą są po prostu wspaniałe pod względem technicznym, jak i też dopełniają w idealny sposób narracji o tym przestępczym świecie. Tylko tyle i zarazem, aż tyle!

 

Co jeszcze fascynuje nas podczas lektury tej pozycji...? Otóż wyśmienita kreacja postaci z drugiego planu, które swoją charyzmą, przekonującym sposobem bycia i naprawdę tylko i wyłącznie złą naturą, czynią spotkanie z tymi dwoma historiami jeszcze ciekawszym. Podobnie ma się rzecz z kreacją miejsca akcji - w szczególności fikcyjnego, zdeprawowanego i wypełnionego codzienną przestępczością miasteczka Center City, które zachwyca nas swoją aurą, klimatem i raz jeszcze realizmem. I wreszcie emocje, czyli autentyzm ludzkich reakcji, zachowań i odczuć, podany nam wprost i bez żadnych upiększeń, co nadaje tej opowieści charakteru.

 

Reasumując - jeśli tylko jesteście fanami i miłośnikami mocnej, męskiej kryminalnej odsłony komiksowej sztuki, to bez wahania sięgajcie po niniejsze dzieło Eda Brubakera i Seana Phillipsa. Komiks ten przyniesie wam bowiem wspaniałą rozrywkę, moc przyjemności i bagaż emocji, o których nie sposób zapomnieć. "Criminal: Tchórz/Lawless. Tom 1" to arcydzieło gatunku, które zasługuje w pełni na wszystkie nagrody i wyróżnienia, jakie mu przypadły. Polecam - ten komiks po prostu poznać trzeba!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Criminal Tom 1 Tchórz; Lawless

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Ed Brubaker
 • Rysunek: Sean Phillips
 • Tłumaczenie: Paulina Braiter
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2019
 • Tytuł Oryginału: Criminal, Vol. 1: Coward / Vol. 2: Lawless
 • Tytuł Serii: Criminal
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 280
 • Format: 180 mm x 275 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788365938435
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 110
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!