Bonneville

Opis:

Michał Lipka

WYŚCIG MARZEŃ

 

Marvano, a dokładniej Mark Van Oppen, autor takich komiksów, jak „Wieczna wojna”, „Wieczna wolność” czy „Dallas Barr”, powraca z nowym albumem. „Bonnville”, bo o nim mowa, to komiks całkiem świeży nie tylko na polskim rynku, skoro w oryginale ukazał się nieco ponad rok temu. Na dodatek, w odróżnieniu od wspomnianych powyżej opowieści, które napisał znany autor science fictionJoe Haldeman, „Bonnvile” to w pełni autorska historia. A jakby tego było mało Marvano porzuca w niej fantastyczne klimaty na rzecz inspirowanej faktami przygodówki osadzonej w naszej przeszłości. Jak wyszła mu ta zmiana frontu i samodzielność?

 

Witajcie w Bonneville, słonych równinach będących pozostałościami po prehistoryczny jeziorze, gdzie od lat 30. XX wieku śmiałkowie zbierali się by bić rekordy prędkości. Wielu z nich straciło przy tym życie, inni ponieśli mniej lub bardziej trwałe uszczerbki na zdrowiu, niemniej nie zniechęciło to kolejnych żądnych przygód i sławy osobników do próbowania swoich sił. Czas mija, nadchodzą lata 60., a co za tym idzie era silników odrzutowych i kolejnych niebezpiecznych wyzwań…

 

I tu na scenę wkracza pewna dziewczynka, która wraz z rodzicami przybywa dopiero do Stanów Zjednoczonych. Jej szarą codzienność zmienia napotkanie na swojej drodze pierwszego w jej życiu podjazdu wyścigowego. To jej oczami i dzięki prowadzonemu przez nią pamiętnikowi oglądamy to, co działo się w Boneville, a także śledzimy rozwój marzeń dorastającej dziewczyny, która pewnego dnia sama chciałaby wziąć udział w podobnym wyścigu…

 

Zacznijmy od odpowiedzi na postawione na wstępie pytania: jak wyszła Marvano ta opowieść z przeszłości, na dodatek samodzielnie przez niego napisana, a nie tylko zilustrowana? Jak się można było spodziewać, znajomicie. Chociaż ten belgijski artysta znany jest przede wszystkim z prac z Joe Heldmanem, w swojej karierze przygotował niejedną autorską opowieść, zaczynając od „Berlina”, przez „Brygadę żydowską” na wznowionym niedawno w Polsce albumie „Grand Prix” skończywszy. Każdy z nich, jak się domyślacie, podobnie jak „Bonneville” daleki jest od fantastyki – dwa pierwsze przenoszą nas w czasy drugiej wojny światowej, ostatni do przełomu lat 20. i 30. XX wieku, gdzie świat żyje wyścigami samochodowymi. W „Bonneville” ta tendencja jest rozwijana – i nie ma co ukrywać, że ze znakomitym skutkiem.

 

Owszem całość nie jest tak porywająca, jak wspomniane już „Dallas Barr”, ale to nadal kawał świetnego komiksu. Patrząc obiektywnie, równie dobrego, co pozostałe tytuły autora. Jedynie subiektywne odczucia (nie jestem fanem ani motoryzacji, ani wyścigów – ani tym bardziej historycznych klimatów) sprawiają, że podchodzę do „Bonneville” tak, a nie inaczej. Ale tym bardziej należy docenić całość, skoro nawet człowieka nieprzekonanego do poruszanych wątków opowieść ta autentycznie kupiła i wciągnęła. Ale co się dziwić. To po prostu dobrze napisany, znakomicie zilustrowany (uwielbiam tę pozorną prostotę kreski Mavano, w której kryje się tak wiele klimatycznych scen i świetnie uchwyconych detali, sprawiających że każdą stronę ogląda się z naprawdę wielką przyjemnością) komiks, który warto poznać.

 

A zatem jeśli kusi Was tematyka tego albumu, lubicie dobre komiksy (nie tylko europejskie) albo twórczość Marvano, nie wahajcie się. „Bonneville” to bardzo dobry komiks, który nie zawiedzie Waszych oczekiwań. Polecam naprawdę gorąco. I mam nadzieję, że wydawnictwo Egmont wznowi wkrótce „Wieczną wojnę” i „Wieczną wolność”, skoro przypomina nam tyle dzieł autora i wydaje kolejne.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Bonneville

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Marvano
 • Rysunek: Marvano
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2019
 • Tytuł Oryginału: Bonneville - Tome 1 / Tome 2
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 112
 • Format: 216x285mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788328142541
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 69,99 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto