Kot Rabina Tom 7 Wieża Bab-El-Oued

Opis:

Uleczkaa38

"KOT RABINA" - nie ma chyba miłośnika komiksu, który nie znałby tego znakomitego, przezabawnego i przesyconego orientem cyklu autorstwa francuskiego rysownika i scenarzysty - Joanna Sfara. Ta przezabawna, intrygująca i niezwykle barwna opowieść od lat bawi i porywa sobą rzesze czytelników na całym świecie, w tym także i w Polsce. I oto dziś mamy przyjemność poznać najnowszą odsłonę tej znakomitej sagi, czyli komiks pt. "Kot Rabina. Tom 7: Wieża Bab-El-Oued", który ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy!

 

Jako słowo się rzekło, lektura tego dzieła przenosi nas swoimi stronami raz jeszcze do świata codzienności życia rabina, dysput na temat wiary oraz kłopotliwego losu mówiącego kota, któremu przybył nowy konkurent do płynącej ze strony domowników miłości i uwagi. Oto w klimacie algierskiej rzeczywistości, Rabin Sfar i jego kuzyn imam Sfar prowadzą niekończące się dysputy na temat wiary i roli Boga w życiu człowieka, które to przerywa kataklizm powodzi... Powodzi, będącej punktem wyjścia do współdziałania dwóch religijnych światów, gdy oto wobec zalania miejscowego meczetu, rabin wyraża zgodę na modlitwy muzułmanów w gmachu synagogi. Tymczasem kot rabina staje przed trudnym zadaniem, jakim to jest odnalezienie się w nowych okolicznościach życia pod jednym dachem z małym dzieckiem, jak i też dzielenia miejsca z małym kociętami, które przybłąkały się do synagogi...

 

Niniejsza opowieść stanowi sobą kolejną udaną, niezwykle klimatyczną i przede wszystkim interesującą odsłonę cyklu o przygodach brzydkiego kota, która w tak doskonały i barwny sposób łączy sobą egzystencjalną dysputę filozoficzną, z przednim humorem i efektowną przygodą. Otóż tak, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich zeszytów tego cyklu, tak i tym razem znajdziemy tu ciekawe spojrzenie na kwestię wiary, różnic pomiędzy religiami i wspólne płaszczyzny do dialogu z jednej strony, z drugiej zaś potężną dawkę humoru, moc efektownej akcji i kilka naprawdę dramatycznych scen, których nie powstydziliby się twórcy komiksów spod znaku sensacji!

 

Fabularnie rzecz ma się bardzo okazale, dzieląc tę opowieść na zasadnicze dwa wątki - ten związany z powodzą i będącymi jej następstwami dramatami, jak i również obrazującym przedziwne losy tytułowego kota, któremu to m.in. będzie dane wziąć udział w poszukiwaniach zaginionego malca. I jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić podczas spotkań z tą komiksowa sagą, bardziej statyczne i wypełnione filozoficznymi dysputami sceny przeplatają się tu z pędzącą do przodu akcją, która niejednokrotnie nas sobą porywa, jak i też zaskakuje. Całość wieńczy mocny, jak i też na swój sposób moralizatorski finał, będący także zapowiedzią ciągu dalszego, który tym razem w jeszcze większym stopniu sięgnie do fantastycznej strony tej opowieści...

 

Bardzo wiele dobrego możemy powiedzieć także o szacie ilustracyjnej tej pozycji, na którą to składają się klimatyczne, pociągnięte niedbałą kreską i dość proste w swej formie rysunki, które to jednak mają w sobie to coś, co każe uznawać nam je za piękne, wbrew wszelkim przyjętym kanonom. Piękne poprzez swą niedoskonałość oraz przypominającej szkice i dopełnionej dość wyblakłymi kolorami formie, którą tak bardzo lubimy i cenimy od wielu lat. I można pokusić się tu o stwierdzenie, że lepszego charakteru komiksowej sztuki rysowniczej nie można byłoby sobie wymarzyć, dla oddania tak specyficznej opowieści, jaką niewątpliwie jest ten cykl.

 

Nie mogłabym nie poświęcić słów kilku głównemu bohaterowie tego dzieła - kotu. Nasz brzydki, charakterny i mówiący kociak nie zawodzi nas w żadnej mierze, fundując moc zabawy i radości poprzez dzielenie się swoim humorem, filozofią życia i pokrętną, kocią logiką. Co ciekawe, tym razem trudno uciec od wrażenia, że nasz przemądrzalec jakby nieco łagodnieje, poświęcają więcej uwagi innymi, aniżeli tylko i wyłącznie sobie samemu. Oczywiście, wciąż rozmyśla on o Bogu, wierze, niesprawiedliwości swojego losu, który nie oferuje mu tego, na co on niechybnie zasługuje, ale jednocześnie także i daje z siebie wszystko, gdy małemu dziecku grozi niebezpieczeństwo...

 

Tak..., oto kolejny raz udało się przełożyć na karty rozrywkowej literatury komiksowej rzeczy tak trudne i raczej małe popularne, jak dysputa na temat wiary, Boga i różnić międzywyznaniowych. Udało się dokonać tego raz jeszcze autorom tej opowieści - Joannowi Sfarowi i Brigitte Findakly, którzy dali nam ciekawą historię, wspaniałych bohaterów, zjawiskową kreację orientalnego Algieru , jak i przede wszystkim piękne emocje. Do tego oczywiście humor, któremu nie oprze się choćby i największy ponurak.

 

"Kot Rabina. Tom 7: Wieża Bab-El-Oued", to kolejna udana, ciekawa i mająca nam sobą wiele do zaoferowania odsłona tego znakomitego cyklu. Spotkanie z nią znów nas rozbawi, przyniesie wielkie emocje, jak i też w jakimś stopniu skłoni do refleksji nad tym, jak bardzo wszyscy jesteśmy do siebie podobni, niezależnie od tego, jaką wiarę wyznajemy. Polecam - naprawdę warto!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kot Rabina Tom 7 Wieża Bab-El-Oued

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Joann Sfar
 • Rysunek: Joann Sfar
 • Kolor: Brigitte Findakly
 • Tłumaczenie: Wojciech Birek
 • Wydawnictwo: Timof I Cisi Wspólnicy
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2019
 • Tytuł Oryginału: Le Chat du Rabbin: La Tour de Bab-El-Oued
 • Tytuł Serii: Kot Rabina (Tom 7) / Le Chat Du Rabbin #7
 • Wydawca Oryginalny: Dargaud
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 84
 • Format: 210x285 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788365527950
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 49,00 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial