Baboon!

Opis:

Uleczkaa38

Era niemego kina przeszła bezpowrotnie do historii, gdyż dziś nikt nie chciałby już podziwiać fabularnych filmów, które wypełnia sam obraz. To naturalne, logiczne i w pełni uzasadnione stwierdzenie, które chyba wszyscy rozumiemy i w pełni akceptujemy. A jak ma się adekwatne odniesienie na grunt literackiego komiksu, w którym to głos zastępują słowa i dialogi...? Czy wypełnione samymi ilustracjami ów dzieło ma szansę zaintrygować i oczarować sobą współczesnego czytelnika? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji komiksu pt. "Baboon!", którego to autorem jest Pau Rodríguez Jiménez-Bravo, i który to właśnie oferuje nam sobą tylko i wyłącznie znakomite ilustracje.

 

Ten wydany w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy komiks, przedstawia sobą barwną opowieść o miłości. Miłości, która rodzi się w sercu młodego pawiana, a której to adresatką jest piękna przedstawicielka jego gatunku. Tyle tylko, że Baboon - tak ma na imię nasz bohater, wychowywał się po śmierci matki u boku lamparcicy, która przygarnęła malca po tym, gdy sama straciła swoje potomstwo. Ten fakt nie podoba się samcom z plemienia pawianów, które widząc w nim obcego i gorszego, nie chcą pozwolić na związek z wybranką jego serca. Wówczas to Baboon, by pokonać przeciwników i zyskać uznanie w oczach przedstawicieli swojego gatunku, postanawia opanować trudną sztukę walki kung fu!

 

Po lekturze niniejszego komiksu mogę bardzo szybko i z jak największym przekonaniem odpowiedzieć na zawarte na wstępie pytanie. Otóż TAK! Komiks bez słów i dialogów może oczarować, zachwycić i porwać sobą bez reszty współczesnego czytelnika w każdym wieku. Porwać pomysłem, niepowtarzalnym klimatem, dynamiką oraz przystępnością odbioru obrazkowej historii, jak i wreszcie emocjami, które są piękne i niezwykle uniwersalne. Pau Rodríguez Jiménez-Bravo oferuje nam tutaj bowiem prostą opowieść o miłości i walce o to uczucie, która to rozgrywa się w świecie zwierząt, a tym samym rzeczywistości wolnej od kłamstw, podstępów i gry pozorów, ukazując tym samym prawdziwą wartość tego uczucia. To komiks dla dzieci, młodzieży i dorosłego czytelnika, gdyż każdy z nich odnajdzie tu jego niezwykłą wartość, mądrość i cenny morał...

 

Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia z naprawdę ciekawą, podzieloną na kolejne etapy i intrygującą historią obrazkową, która czasami nas sobą wzrusza, nierzadko rozśmiesza, jak i przede wszystkim nieustannie intryguje tym, jak potoczą się losy naszego zwierzęcego bohatera. A te wiążą się z jego dzieciństwem, zakochaniem w uroczej samicy pawianów, jak i wreszcie próbom zyskania siły, sprytu i szacunku w oczach jej pobratymców, co ma przynieść mu nauka sztuk kung fu, pod okiem doświadczonego instruktora. I choć jest to naprawdę prosta i w dużej mierze przewidywalna historia, to jej poznawanie niesie nam naprawdę wielką frajdę, wspaniałą rozrywkę i moc niezwykłych emocji.

 

Siłą rzeczy, paliwem napędowym tej opowieści jest jej szata ilustracyjna, którą to stworzył tu dla nas Pau Bravo. Stworzył, oferując nam piękne, pociągnięte łagodną i płynną kreską, a przy tym bardzo bajkowe rysunki. Rysunki, które wypełnia wielka szczegółowość, naprawdę wspaniałe kolory, jak i też niezwykły, ciepły klimat, czyniący tę opowieść wielką, familijną przygodą. Całości pozytywnego wrażenia dopełnia tu również znakomite kadrowanie, które czyni lekturą tego dzieła podobną do oglądania filmowej bajki. Cóż tu więcej dodać - to perfekcyjna i stojąca na bardzo wysokim poziomie szata ilustracyjna!

 

Warto zatrzymać się tu przez chwilę także przy owej familijności tej komiksowej opowieści, która wiąże się nie tylko z ciepłymi, wzruszającymi, a nierzadko także i przezabawnymi emocjami, ale także i z cenną nauką dla młodego czytelnika. Nauką życia, która mówi o tym, że każdy ma prawdo do szczęścia i miłości, niezależnie od tego, czy jest kimś innym, bądź też wyróżniającym się z ogółu. To wspaniała lekcja tolerancji, która w dzisiejszych czasach wydaje się mieć szczególnie wielkie znaczenie. Oczywiście, spotkanie z tą pozycją stanowi również skarbnicę wiedzę i fascynującą podróż do świata zwierząt, która ma nam sobą tak wiele do zaoferowania.

 

Reasumując - komiks "Baboon!", to uczta dla oka i zmysłów, która niesie sobą wspaniałą rozrywkę, wielką przyjemność i przednią zabawę. I naprawdę cieszy to, ze wszystko to zawdzięczamy samym ilustracjom pozbawionych słów, co ma w sobie niezwykły urok, jak i też powiew swoistego romantyzmu. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli gorąco zachęcić wszystkich - tak najmłodszych, jak i starszych czytelników, do poznania tego niezwykłego komiksu. Polecam - naprawdę warto!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Baboon!

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Pau
 • Rysunek: Pau
 • Wydawnictwo: Timof I Cisi Wspólnicy
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2019
 • Tytuł Oryginału: Baboon!
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 120
 • Format: 165x230mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788366347021
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 49,00 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto