Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Tetris: Ludzie I Gry

Opis:

Michał Lipka

TETRA I TENIS

 

Czy jest ktoś, kto nigdy nie grał w „Tetris”? Ręka do góry, proszę. Nie widzę. No właśnie, bo ta świętująca w tym roku swoje trzydziestopięciolecie gra to światowy fenomen, którego nie zabił nawet rozwój technologiczny, pozwalający miłośnikom cyfrowej rozrywki przenieść się na nieosiągalny dotąd poziom. Ale jak w ogóle powstał „Tetris”? Na to pytanie z nawiązką odpowiada niniejsza powieść graficzna, która jednocześnie dostarcza nam krótkiej historii gier jako takich, podanej w jakże lekkiej, przystępnej formie.

 

Jest rok 1984. Młody Aleksiej Pażytnow pracujący w Centrum Komputerowym Akademii Nauk ZSRR wciąż rozmyśla o grach. A konkretnie o swojej ulubionej „Pentomino”, zwodniczo prostej rozrywce polegającej na układaniu drewnianych elementów tak, by zmieściły się w małym pudełku. Pomysł przeniesienia jej na cyfrowe medium i zmienienia w cos autorskiego nie daje mu spokoju, aż w końcu rozpoczyna jego realizację. Chociaż pierwsze próby nie są w pełni zadowalające, gra zaczyna wciągać twórcę, a wkrótce także jego kolegów, którzy przez nią zaniedbują nawet obowiązki służbowe. Tak powoli rodzi się gra, której nazwa zaczerpnięta zostaje ze słów „tetra” i „tenis”. Gra niezwykła, bo w dobie dominacji Nintendo na światowym rynku, wybicie się, nie wydawało się łatwe. A jednak Poażytnow i jego koledzy zdołali osiągnąć coś, o czym nawet nie śnili. A wszystko zaczęło się od pasji…

 

I przede wszystkim opowieścią o pasji właśnie jest „Tetris” Boxa Browna, cenionego autora, którego oszczędna stylistyka znakomicie pasuje do tej opowieści. Jedynie same rozważania nad historią gier i ich genezą mogłyby być poprowadzone inaczej, bo wydają się zbyt oczywiste, ale to naprawdę drobiazg. Cała reszta bowiem to kawał świetnej powieści graficznej, którą czyta się szybko, przyjemnie i nostalgicznie. Przecież niejedno pokolenie graczy wychowało się już na „Tetrisie” (we mnie samym odżyły wspomnienia pierwszej konsoli z tą grą, kupioną mi w dzieciństwie przez ojca) i wciąż kolejne dołączają do tego grona.

 

Brown stworzył autentycznie intrygujący i zajmujący komiks. Coś dla miłośników cyfrowej rozrywki, jak i zupełnych laików, którzy chcieliby po prostu przeczytać dobrą opowieść biograficzną, niestroniącą od ukazania nam paru wydarzeń z historii ludzkości, wracając właściwie do zarania dziejów. A wszystko to ukazane w sposób oszczędny, ale udany. Bo szata graficzna, choć dość prosta, utrzymana w typowej dla współczesnych komiksów niemainstremowych stylistyce, gdzie za cieniowanie służy jedynie nałożenie dodatkowej barwy, pozostaje miła dla oka i – jak już wspominałem – dobrze pasuje do całości. Wydanie też nie zawodzi, więc rzecz dodatkowo ładnie prezentuje się na półce.

 

Miłośnikom tego typu komiksów „Tetris” polecać nie muszę, sięgną i bez tego. Fanów gier jednak zachęcam do poznania całości. Naprawdę warto.

Jarosław Drożdżewski

Czy gra polegająca na układaniu spadających z nieba klocków może być wciągająca? Czy historia o tym, jak powstała rzeczona gra, wciągnie czytelnika? Czy jest w ogóle sens tworzenia tego typu historii? Przed lekturą „Tetris. Ludzie i gry” Boxa Browna miałem, przez głowę przechodziły mi takie pytania i związane z tym spore obawy. Teraz gdy już jestem po lekturze, mogę stwierdzić śmiało, że komiks ten to jedna z ciekawszych rzeczy, które czytałem w tym roku.

 

Co chciałbym podkreślić, na wydanie tego dość specyficznego komiksu zdecydowało się nowe na rynku wydawnictwo (oczywiście w kwestii wydawania komiksów) Marginesy. Za tą inicjatywą stoi doskonale znany w światku Szymon Holcman więc pogratulować mu można odwagi i rozeznania. Jednocześnie zachęcam go do pójścia za ciosem i powalczenia o prawa do biografii wrestlera Andre The Gianta, za którą również odpowiada Brown. Wracając jednak do „Tetrisa” i Marginesów to jest szansa, że dzięki opowiedzianej w komiksie historii trafi on do szerszego grona odbiorców, również tych, którzy niekoniecznie na co dzień czytają historie obrazkowe. Społeczeństwo graczy w Polsce jest ogromne i jest to doskonała baza do tego, aby trafić do szerszej świadomości. Okazja by tak się stało, jest tym większa, że „Tetris” to kawał naprawdę dobrej lektury i nie może dziwić fakt, że Brown otrzymał za nią nominację do nagrody Eisnera.

 

Tetris jest grą, która zawładnęła umysłami nie tylko hardcorowych graczy, ale i tzw. casuali już wiele, naprawdę wiele, lat temu. Spadające klocki, które trzeba odpowiednio układać, aby zdobywać kolejne poziomy i utrzymywać się w grze okazały się tak wciągające, że do dziś powstają jej kolejne wersje, że choćby wspomnę o pierwszej w historii wersji „battle royale”, którą za darmo (sic!) otrzymali fani Nintendo Switch. Myślę, że warto więc dowiedzieć się, jak się to wszystko zaczęło, kto wpadł na pomysł stworzenia takiej gry i jak to się stało, że opanowała ona cały świat od komunistycznej Rosji, poprzez demokratyczne stany Zjednoczone a kończąc na zupełnie odmiennej Japonii. Mając w świadomości w jak trudnych i dziwnych czasach Tetris powstawał, możecie przygotować się na pasjonującą historię, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało.

 

Aby móc handlować Tetrisem, sprawy rozgrywały się nie tylko w salonach biur, ale też na najwyższych państwowych (serio!) szczeblach, a pewnym momencie też na sali sądowej. Świat dosłownie walczył o to, aby nabyć prawa do tej gry, batalie były zacięte, a jak zwykle szary człowiek – tym razem pod postacią twórcy Tetrisa – został wydymany...

 

I właśnie o tym wszystkim w swoim komiksie opowiada Brown. Opowiadając o Tetrisie nie sposób jest pominąć historię branży gejmingowej jako takiej. I w recenzowanym komiksie i tych elementów nie brakuje. Szczególnie dużo miejsca poświęca on Nintendo, co mnie osobiście szczególnie cieszy. Oczywiście nie ma tutaj tak rozległej wiedzy, jak w książce „Wojny konsolowe” Blake'a J. Harrisa, ale i tak jakiś pogląd historia ta nam daje. Brown stworzył ciekawy i intrygujący scenariusz, który nie tylko ma za zadanie wypunktować najważniejsze momenty związane z tą grą, ale też, który wciąga czytelnika podczas lektury. Świetnie odnajduje się on w ówczesnych realiach, wyjaśniając w naturalny sposób, skąd bierze się całe to zamieszanie i jak działał rynek w komunistycznej Rosji. W komiksie opowiada on o bezwzględnej machinie biznesowej, bezpardonowych walkach gigantów, ale nie zapomina też o najmniejszych trybikach tej całej branży, czyli samym twórcy. Przedstawia go on jako marzyciela, nieco naiwnego, ale bardzo pozytywnego w swoim działaniu. Połączenie tych wszystkich elementów dało czytelnikowi okazję poznania bardzo wciągającej i wbrew pozorom dynamicznej historii, ocierającej się niekiedy o komiks sensacyjny. Nie brakuje w nim nie tylko dynamiki, ale też intryg i spisków. Słowem rzecz ujmując, jest co czytać.

 

Graficznie jest to rzecz mocno oszczędna w swojej formie. Bardzo prosty, minimalistyczny styl Browna nie stara się walczyć z fabułą o uwagę czytelnika, będąc niejako z boku. Jednocześnie, choć nie jest to kreska, którą można uznać za piękną, to jednak w żaden sposób nie wpływa negatywnie na odbiór całości. Mimo wszystko Brown nie idzie na łatwiznę i umieszcza na swoich kadrach nie tylko pewne smaczki do odkrycia, ale też stara się nimi ukazywać m.in. towarzyszące bohaterom emocje. Całości dopełnia - i podkreśla minimalizm - użycie bardzo skromnej palety barw.

 

Krótko podsumowując - „Tetris. Ludzie i gry” są dużym tegorocznym zaskoczeniem. Nie spodziewałbym się, że historia Tetrisa potrafi być tak intrygująca i że ktokolwiek potrafi z niej wyciągnąć tak wiele. Brownowi się to udało, tworząc elektryzującą i interesująca historię. Jestem przekonany, że dla graczy powinna być to lektura obowiązkowa, ale też ci, którzy nie do końca lubią tę formę rozrywki, powinni się tutaj odnaleźć. To bowiem historia dobra sama w sobie i bardzo dobrze opowiedziana. Czytajcie i grajcie. Game over.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Tetris: Ludzie I Gry

Additional Info:

 • Scenariusz: Box Brown
 • Rysunek: Box Brown
 • Tłumaczenie: Marcin Wróbel
 • Wydawnictwo: Marginesy
 • Rok Wydania Polskiego: 5/2019
 • Rok Wydania Oryginału: 2016
 • Tytuł Oryginału: Tetris: The Games People Play
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 248
 • Format: 152x203mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366140752
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial