Neurokomiks

Opis:

Michał Lipka

W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI

 

Ileż to już było opowieści o wyprawie w głąb ludzkiej głowy, umysłu etc.? Czy jeszcze jest szansa, że autorzy powiedzą w temacie coś oryginalnego? Albo chociaż ciekawego? O oryginalność może być trudno, jednak jak pokazuje „Neurokomiks” wciąż coś jeszcze można wykrzesać z tematu. I to coś naprawdę udanego, bo nawet jeśli nie jest to wybitne dzieło (za to jest bardzo dobre, nie martwcie się), powieść graficzna duetu doktorów, Hany Roš i Matteo Farinelli, warta jest poznania i przekonania się, co kryje się pod kośćmi naszej czaszki.

 

Główny bohater tego komiksu trafia do ludzkiej głowy. Przyciągnięty przez dziwną siłę, najpierw wrzucony do książki a potem przez oczy wchłonięty do mózgu, zaczyna swoja niezwykłą przygodę. W ten oto sposób trafia do lasu neuronów, zostaje zamknięty we wnętrzu komórki, przekonuje się jak wygląda od środka synapsa i natrafia na gigantyczne ośmiornice. A wszystko to w towarzystwie pionierów neurologii, których spotyka na swej drodze.

 

Chyba nie ma czytelnika komiksów, który nie znałby opowieści graficznych spod szyldu bawiąc uczy, ucząc bawi. To w końcu dzieła bardzo popularne, także w naszym kraju, gdzie legenda „Tytusa, Roma i A’Tomka” pozostaje wiecznie żywa. A „Neurokomiks” to tytuł takiego właśnie typu, przygodowy, rozrywkowy, pełen niezwykłości i fantazji, ale przede wszystkim skupiony na przekazaniu konkretnej wiedzy – w tym akurat przypadku jest to wiedza z dziedziny neurologii, jak mówi sam tytuł. Istotne jest jednak to, w jaki sposób to robi.

 

A twórcy „Nerokomiksu” robią to w sposób, którego nie da się nie docenić. Ich powieść graficzna to intrygująca historia fantasy, gdzie wraz z bohaterem wędrujemy przez niezwykłe miejsca, przeżywamy szalone przygody i odkrywamy jak niezwykłe jest to, co kryje się w naszym ciele. Pod pewnymi względami album przypomina mi serial „Był sobie człowiek”, z tym, że tu ciekawostki biologiczno-medyczne zostały osadzone w realiach bliższych fantastyce, niż dziecięcej cartoonowości tamtego serialu. Do tego nie brak tu historycznych faktów i spotkań z postaciami ważnymi dla neurologii.

 

Jeśli chodzi o szatę graficzną, w wykonaniu Matteo Farinelli – doktora, ale i ilustratora publikacji naukowych - „Neurokomiks” jest rzeczą dość typową dla współczesnych komiksów niemainstreamowych. Czarnobiałe ilustracje, brak przywiązania do zbytniego realizmu, perspektywy czy proporcji, prostota… Ale to wpada w oko i dobrze pasuje do tej historii, gdzie neurony wyglądają jak drzewa, a postacie wydają się na równi dwu- co trójwymiarowe. Dodajcie do tego dobre wydanie w dobrej cenie i dostaniecie ciekawy komiks, po który warto sięgnąć. Marginesy na rynek opowiecie graficznych wkraczają w ciekawym stylu, serwując nam dobre, nieoczywiste tytuły i jestem ciekaw, co będzie dalej.

Sosnowaigielka

Połączenie obrazu i słowa to doskonały sposób na wsparcie procesu uczenia się i uczynienie go ciekawszym. Zamiast czytania naukowych, zlewających się w jedno treści tworzy się przystępne, barwne i wymagające kreatywności mapy myśli, wykresy oraz schematy. Nic więc dziwnego, że ktoś wpadł na pomysł wykorzystania komiksu do zaprezentowania w jaki sposób funkcjonuje ludzki mózg. Hana Ros oraz Matteo Farinella zapraszają czytelnika w bardzo realną podróż po ludzkiej głowie, czego efektem jest pełen wiedzy i dający do myślenia „Neurokomiks”. W tej książce mózg staje się niezwykle ciekawą i pełną tajemnic krainą czarów, w której jeszcze nie wszystko zostało odkryte i dokładnie zbadane.

 

Bohaterem komiksu jest anonimowy, przypadkowy mężczyzna, który zupełnie niespodzianie zostaje wciągnięty do ludzkiego mózgu. Chociaż nie ma pojęcia o tym, gdzie się znajduje, postanawia za wszelką cenę znaleźć wyjście z tego dziwnego, przypominającego las miejsca. Podróżując po wnętrzu człowieka, spotyka różne osoby, które wyjaśniają mu dokąd dotarł oraz co to takiego i jak działa. Postacie robią to z wyraźnym entuzjazmem, którego nie podziela strwożony, zagubiony wędrowiec. On chciałby jak najszybciej znaleźć się jak najdalej stąd. Tymczasem, oprócz wyjątkowych spotkań, czekają na niego jeszcze różne przygody m.in. wejście do wnętrza neuronu czy towarzyszenie naukowcom w ich eksperymentach. To połączenie przygody z wiedzą sprawia, że książka wciąga nie tylko własnego bohatera, ale również osobę czytającą i przez chwilę można poczuć się prawdziwym odkrywcą.

 

Mimo formy komiksu, którą przyjęli autorzy, główną rolę w „Neurokomiksie” gra jednak tekst i to w dość sporej ilości. Jest on niezbędny do zrozumienia treści, a bez niego rysunki nie miałyby większego sensu. W książce znajdują się liczne informacje naukowe, wyniki badań i teorie dotyczące działania ludzkiego mózgu. Oprócz tego autorzy przedstawili krótkie życiorysy naukowców, Noblistów, którzy poświęcili się prowadzeniu eksperymentów celem odkrycia w jaki sposób działa i jak jest zbudowany mózg. Rola neuroprzekaźników, jak działają neurony, wpływ antydepresantów, elektryczność w mózgu, co jest odpowiedzialne za działanie pamięci- to nie jedyne zagadnienia, o których mowa w książce. Jest tu słynny pies Pawłowa wraz ze swoim panem, a autorzy stworzyli nawet rozdział, w którym zdradzają, w jaki sposób komiks jest odbierany przez czytelnika!

 

Lektura „Neurokomiksu” wymaga jednak podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu, bądź posługiwania się dodatkową literaturą, ze względu na używanie specjalistycznego słownictwa. To nie odbiera jednak „Neurokomiksowi” jego wartości. Nawet przy niepełnym zrozumieniu zawartych wiadomości, można czerpać z samego przyglądania się od środka tajnikom umysłu. Duża liczba informacji naukowych z pewnością posłuży między innymi uczniom liceów oraz studentom. Książka Hany Ros to także nieoceniona pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i wykładowców, umożliwiająca zilustrowanie trudnych do zrozumienia teorii naukowych. Dodatkowo, wskazanie na zagadnienia, na które dotąd nie odnaleziono odpowiedzi stanowi formę poruszenia i zaangażowania umysłu, a także doskonale rozbudza ciekawość i głód wiedzy.

 

Analizując „Neurokomiks”, nie sposób pominąć kwestii estetycznej. Kontrastowa grafika, twarda oprawa i dobrej jakości papier bardzo ze sobą współgrają. Do tego obiecująca, przypominająca secesyjne zdobienia okładka. W „Neurokomiksie” znajdziemy czarno-białe, przywołujące na myśl kreskówki, ilustracje. Niezbyt skomplikowane, ciekawe, dynamiczne, w obrazowy sposób uzupełniają wyrażone w słowach treści. Matteo Farinella bazuje na skojarzeniach, upodobniając to, co wewnątrz głowy do rzeczy ze świata na zewnątrz m.in. neurony do lasu, a neuroprzekaźniki do superbohaterów. Po wprowadzeniu elementów fantastycznych daje on czytelnikowi ciekawą podróż w klimacie przygód Alicji w Krainie Czarów.

 

Idea utworzenia komiksu o mózgu jest niewątpliwie godna podziwu, również ze względu na to, że nie jest łatwym zadaniem zaprezentować tak skomplikowaną teorię. Pomysł i sposób jego realizacji wciągają czytelnika i pozwalają na aktywne zdobywanie wiedzy. Ponadto lektura zachęca do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na postawione przez autorów pytania. Mózg ma sporo tajemnic, a „Neurokomiks” wiele z nich odkrywa.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Neurokomiks

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Hana Ros
 • Rysunek: Matteo Farinella
 • Tłumaczenie: Jacek Konieczny
 • Wydawnictwo: Marginesy
 • Rok Wydania Polskiego: 4/2019
 • Rok Wydania Oryginału: 2013
 • Tytuł Oryginału: Neurocomic: A Comic About The Brain
 • Wydawca Oryginalny: Nobrow Ltd
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 144
 • Format: 145x210 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788366140769
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 3.5/6 // 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!