Descender Tom 3 Osobliwości

Opis:

TomG

Descender jest serią stworzoną przez Jeffa Lemire’a i Dustina Nguyena, niezwykle utalentowanych twórców, z których Nguyen jest zdobywcą nagrody Eisnera. W poprzednich tomach cyklu historia opowiadała o Żniwiarzach, ogromnych robotach, które niespodziewanie pojawiły się na orbitach dziewięciu Planet Rdzenia skupionych w Radzie Zjednoczonej Galaktyki. Roboty te aktywowały się równocześnie i zaczęły siać zniszczenie wśród istot żywych, aby… równie niespodziewanie jak się pojawiły, zniknąć. W efekcie tego nieszczęsnego zdarzenia przez całą galaktykę przetoczyła się fala antyrobotycznych czystek, co najbardziej odbiło się na milionach robotów zatrudnianych przez Radę Zjednoczonej Galaktyki w charakterze robotników i towarzyszy ludzi. Wydarzenia te miały miejsce dekadę wcześniej.

 

Młody android o nazwie Tim-21 jest w pewien sposób wyjątkowy. Jak różne zwaśnione frakcje Rady Zjednoczonej Galaktyki odkryły, Tim-21 jest posiadaczem niepowtarzalnego maszynowego DNA, w którym – jak przypuszczano – mogą skrywać się tajemnice śmiercionośnych Żniwiarzy. Obecnie więc Tim-21 oraz jego towarzysze: szczękobot o imieniu Zbój, oficer Rady Zjednoczonej Galaktyki kapitan Telsa, ciężki robot górniczy Wiertacz i genialny doktor Quon są ścigani przez złomiarzy polujących na roboty i inne grupy, które chcą przejąć kontrolę nad Timem-21. Na uciekinierów wszędzie czyha niebezpieczeństwo, a stopień zagrożenia nie maleje, gdyż wrogowie są cały czas o krok za nimi. Tim-21 i jego towarzysze zostają zabrani na ukrytą sztuczną asteroidę, siedzibę podziemnego ruchu oporu robotów – ugrupowania o nazwie Hardwire.

 

Na trzeci tom Descender, cyklu chwalonego przez krytykę, bestsellerowego i niewątpliwie bardzo intrygującego, składają się zeszyty #12 – 16. Osobliwości są tomem wciągającym już od samego początku, dzięki znakomitemu scenariuszowi Jeffa Lemire’a i niezwykłej, bardzo oryginalnej kresce Dustina Nguyena, robiącym wręcz piorunujące wrażenie na czytelniku i bardzo sprawnie poruszającym jego emocje. Rysownik odpowiedzialny jest tutaj również za kolory i muszę szczerze napisać, że Nguyen stworzył zeszyt, który wizualnie na długo zapada w pamięć i cechuje się wysoką oryginalnością. Jego oszczędność i chaotyczna, bardzo oryginalna kreska idealnie wręcz pasują do napisanej przez Lemire’a historii, w wyniku czego czytelnik otrzymuje zadowalający efekt końcowy. Nie można się więc wcale dziwić, że seria Descender zdobyła sobie tak duże uznanie krytyków i ich poklask.

 

Nie tylko jednak świetny warsztat Nguyena zasługuje tutaj na docenienie, bo przecież i sposób opowiadania historii jest niezwykle ważny. Scenariusz napisany przez Jeffa Lemire’a nosi co prawda pewne znamiona schematyczności, a niektóre jego aspekty mogliśmy już widzieć w innych dziełach fantastyczno-naukowych, jednak należy przyznać, że ów scenarzysta potrafi grać na emocjach czytelnika, budzić je i gasić w odpowiednich momentach, przez co całość zyskuje na oryginalności.

 

Descender 3: Osobliwości należy więc uznać za zeszyt niezwykle udany, wydany w sposób bardzo profesjonalny, do czego zresztą w przypadku publikacji sygnowanych logo wydawnictwa Mucha Comics polski czytelnik zdążył się już przyzwyczaić. Jego lektura nie powinna zawieść żadnego spragnionego solidnej dawki fantastyki naukowej czytelnika, a przygody Tima-21 i jego towarzyszy spodobają się prawdopodobnie każdemu. Na mnie Osobliwości zrobiły bardzo duże wrażenie, głównie dzięki niezwykłej kresce Nguyena i pracy Steve’a Wandsa, który włożył wiele serca w opracowanie graficzne całej serii, jak również dzięki bardzo sugestywnemu wyrazowi całości. To właśnie ta niezwykła sugestywność i oddziaływanie na wyobraźnię czytelnika jest w moim mniemaniu największym atutem serii Descender. Atutem, który sprawia, że zdecydowanie warto było poznać tą publikację.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Descender Tom 3 Osobliwości

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jeff Lemire
 • Rysunek: Dustin Nguyen
 • Kolor: Steve Wands
 • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 3/2019
 • Rok Wydania Oryginału: 2016
 • Tytuł Oryginału: Descender Vol. 3: Singularities
 • Wydawca Oryginalny: Image Comics
 • Gatunek: Fantastyka, Fantasy, Science Fiction
 • Liczba Stron: 120
 • Format: 180x275 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788365938336
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 55 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto