Hrabstwo Harrow Tom 5 Porzucony

Opis:

Michał Lipka

POLOWANIE NA WIELKIEGO ZWIERZA

 

„Hrabstwo Harrow” to dobra seria – tylko tyle i aż tyle, w zależności od tego, jak na to spojrzeć. Dla mnie, po wszystkich tych pochwałach, które czytałem na jej temat, zachwytach, wzdychaniach i superlatywach, fakt, że nie jest to komiks wybitny, a przynajmniej rewelacyjny, stanowił pewne rozczarowanie. Wciąż jednak mamy tu do czynienia z dobrą opowieścią, która nawet jeśli nie jest przełomowa – tak w swoim gatunku, jak i w medium obrazkowym w ogóle – warta jest poznania, choćby dla przekonania się o co tyle szumu.

 

Zacznijmy jednak od tego o czym właściwie opowiada ta seria. Wydarzenia w niej opisane przenoszą nas do lat 30. XX wieku, kiedy to żyć przyszło osiemnastoletniej Emmie. Jak się domyślacie nie jest to zwykła dziewczyna. Kto zatem? Najnowsze wcielenie zabitej w Harrow przed laty wiedźmy Hester Beck. Nie dość jednak, że mieszkańcy okolicy chcą się jej pozbyć, to jeszcze dzieją się tu najróżniejsze, coraz dziwniejsze rzeczy...

 

W piątym tomie Emma zaczyna odkrywać coraz więcej faktów ze swojej przeszłości, wszystko dzięki napotkanym na swojej drodze ludziom spoza jej mieściny. Tymczasem równie ważne staje się odkrywanie tajemnic Porzuconego, olbrzymiego stwora, który praktycznie nie wychodzi ze swojej leśnej chaty w Harrow. Rzecz w tym, że pojawiają się kłopoty, kiedy w hrabstwie zjawiają się myśliwi. Nie spodziewają się jednak, co takiego czeka na nich w lasach...

 

CullenBunn nie należy do czołówki najwybitniejszych współczesnych scenarzystów komiksowych. To raczej typowy wyrobnik, który miewa dobre pomysły, potrafi je przekuć w udaną pod względem wykonania historię i robi to w sposób rzemieślniczo bardzo sprawny, niemniej w tym miejscu kończy się jego talent. Może to wina wydawców, którzy najczęściej nie pozwalają autorom rozwinąć skrzydeł, zamykając ich w ramach opowieści, które na pewno się sprzedadzą, ale na rozwój już nie pozwolą, a może Bunn nie potrafi wybić się ponad to – w końcu „Hrabstwo Harrow” wyszło w Stanach nakładem Dark HorseComics, czyli oficyny mocno niezależnej – ale faktem jest, że twórca ten nie wznosi się ponad innych twórców zajmujących się podobnymi komiksami. Niemniej należy pamiętać, że „Hrabstwo”, nawet jeśli nie jest wybitne, oferuje kawał dobrej rozrywki dla miłośników horrorów utrzymanych w stylu jakże popularnego serialu „American Horror Story”.

 

Fabularnie seria ta jest udana, skupiona bardziej na ludziach, niż niezwykłych wydarzeniach czy grozie, ale i tych elementów tutaj nie brakuje. Akcja nie pędzi jednak na złamanie karku, jest stosunkowo spokojnai stonowana, co należy zaliczyć jej in plus, jednak kiedy trzeba, Bunn potrafi zaatakować nas krwawymi, mocnymi sekwencjami. Największą siłą całości pozostają jednak znakomite ilustracje w wykonaniu Tylera Crooka. Prace CarliSpeedMcNeil też są niezłe, ale to właśnie Crook, z tym swoim klasycznie kładzionym kolorem, pełnym ciepłych, pastelowych barw, zrobił na mnie największe wrażenie.

 

Warto też docenić samo wydanie. Twarda oprawa, papier kredowy... To już co prawda standard, ale zawsze jakże miły. W tomie nie brakuje także dodatków: szkice z komentarzami, fragment scenariusza jednego z zeszytów, do tego całkiem udany materiał zza kulis, ukazujący postępy pracy nad poszczególnymi elementami komiksu robią wrażenie. Całość warto więc polecić miłośnikom dobrych, lekkich horrorów, w których znajdą coś z prac Stephena Kinga. „Hrabstwo Harrow” ma swój urok, nawet jeśli nie wyszło do końca tak, jak bym tego oczekiwał.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Hrabstwo Harrow Tom 5 Porzucony

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial