Bękarty z Południa Tom 4 Motywacja

Opis:

Uleczkaa38

Sensacja, kryminał, ścielący się gęsto trup oraz amerykański futbol... - te elementy składają się automatycznie w głowie każdego miłośnika komiksu na jeden tytuł: "Bękarty z południa"! I słusznie, gdyż dokładnie to wszystko serwuje nam od lat w swojej opowieści duet Jasona Aarona i Jasona Latour'a, której to najnowsza i zarazem już czwarta odsłona - "Motywacja", ukazała się właśnie w naszym kraju nakładem wydawnictwa Mucha Comics! I jak nie trudno się domyślić - będzie się działo...!

 

Fabuła komiksu - po dwóch poprzednich tomach obrazujących bardziej okoliczności, aniżeli główną oś wydarzeń, powraca tym tytułem do kwintesencji tej narracji, czyli konfrontacji Earla Tubba z królującym w okolicach hrabstwa Eulessem Bossem - a dokładniej rzecz ujmując, echa tychże wydarzeń... Po kolei jednak... Oto Boss zmaga się z coraz większym problemem z grą ukochanej miejscowej drużyny - Rebeliantów, która po ostatnich kompromitujących porażkach, stacza się niemalże na samo dno, budząc tym samym pytania o dalszy los zawodników i ich trenera... Wielkimi krokami zbliża się decydujący mecz z drużyną Locus Fork, który to Boss musi wygrać za wszelką cenę i wszelkimi możliwymi środkami! Tymczasem w okolicy pojawia się także Roberta Tubb, która pragnie poznać prawdę o śmierci ojca, a następnie wymierzyć karę tym, którzy się do niej przyczynili...

 

Najnowsza odsłona niniejszego cyklu, raz jeszcze zabiera nas swoimi stronami do dusznej Alabamy, gdzie to jesteśmy świadkami chorej, niebezpiecznej i niezwykle ekscytującej rywalizacji na boisku, jak i poza nim. Rywalizacji o władzę, wpływy, pieniądze i popularność wśród mieszkańców hrabstwa Craw, dla których liczy się przede wszystkim miejscowa drużyna, a dopiero daleko potem cała reszta spraw... I tym samym też komiks ten ukaże nam w barwny, mocny i charakterny sposób ów zmagania, które wypełnia walka, przemoc, oszustwo, jak i też wystrzał karabinowej broni. I tak - można powiedzieć tu z pełnym przekonaniem, iż autorzy cyklu powracają tym tomem do samych źródeł, dając nam - zarówno za sprawą scenariusza, jak i szaty graficznej, ten klimat i te emocje, które oczarowały nas sobą podczas lektury komiksu "Był facet, co się zowie"...

 

Opowieść ta z pewnością stoi na wysokim poziomie pod względem swojej scenariuszowej fabuły, ukazującej kolejne barwne losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka, w tym oczywiście z losami Eulessa Bossa, na czele. To wątek kryminalny, sensacyjny i sportowy, które tu wzajemnie się ze sobą przeplatają, tworzący tym samym intrygującą i spójną całość. Z jednej strony dane jest nam poznać nowe wyzwania dla drużyny Rebeliantów i jej trenera, z drugiej zaś historia ta nawiązuje do zbrodni z przeszłości i zemsty, jaka się z niej rodzi na naszych oczach. I w obu przypadkach jest naprawdę dobrze, ciekawie, inteligentnie i charakternie, czyli dokładnie tak, jak przyzwyczaił nas do tego Jason Aaron poprzednimi odsłonami tego popularnego cyklu.

 

Co do szaty graficznej, to ta jak zawsze jawi się doskonale, wielce klimatycznie i charakterystycznie dla tego cyklu. To mroczne, duszne i naprawdę przygnębiające swoją formą rysunki, które idealnie oddają anturaż miejsca akcji tej opowieści. Jason Latour użył tu ostrej, kanciastej i bardzo surowej kreski, która idealne oddaje mroczną stronę samego miasteczka, jak i też ludzi w nim żyjących. Całości efektu dopełniają równie mroczne kolory - czerń, czerwień i wszelkie odcienie szarości, które wspólnie tworzą piękny, ale też i naprawdę duszny koloryt tej komiksowej historii. I można tu powiedzieć z pełnym przekonaniem, że mamy do czynienia z absolutnym mistrzostwem komiksowego rysunku, które zasługuje na jak największe słowa uznania!

 

Lektura "Motywacji" przypomina na swój sposób oglądanie mrocznego filmu sensacji, który z jednej strony zachwyca nas swoimi dialogami, klimatem i zdjęciami, ale z drugiej przyprawia o pewne zniesmaczenie tym, jak bardzo naturalną jest przemoc tu ukazana. Autorzy tego komiksu postawili tu bowiem przede wszystkim na emocje i realizm, który porusza nas sobą w naprawdę mocny i bezpośredni sposób, czyniąc tę pozycję jedną z najlepszych odsłon gatunkowej sensacji. Dobrze się też stało, że jego twórcy powrócili do głównej osi wydarzeń, domykając tym samym rozpoczęte wątki, jak i też otwierając furtki dla ciągu dalszego. I jeśli miałabym oceniać, to moim zdaniem ten tom stanowi co najmniej równie dobrą odsłonę "Bękartów", jak najlepsza - pierwsza ich część!

 

Na końcu komiksu - oprócz kilku interesujących bonusowych dodatków w postaci grafik, znajdziemy także poruszający list Jasona Aarona, w którym to odnosi się on do dramatycznych wydarzeń z prywatnego życia, będących przyczyną tak długiej przerwy w ukazaniu się kolejnej części tego cyklu. I powiem szczerze, iż lektura tych słów ma ogromny wpływ na odbiór całości tego komiksu, czyniąc go jeszcze ważniejszym, lepszym i cenniejszym. Piszę o tym dlatego, iż czasami trudno jest nam pojąć to, jak wielką pracę i poświęcenie muszą włożyć autorzy naszych ulubionych opowieści, byśmy i my mogli cieszyć się nimi w zaciszu naszych domów. Z tego też względu bardzo doceniam ten tytuł, jak i też zachęcam gorąco wszystkich czytelników do jego poznania. Naprawdę warto!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Bękarty z Południa Tom 4 Motywacja

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jason AaronJason Latour
 • Rysunek: Chris BrunnerJason Latour
 • Tłumaczenie: Robert Lipski
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 12/2018
 • Rok Wydania Oryginału: 2018
 • Tytuł Oryginału: Southern Bastards Vol. 4: Gut Check
 • Tytuł Serii: Bękarty z Południa (Tom 4)
 • Wydawca Oryginalny: Image Comics
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 168
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788365938299
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 65 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!