Wielki Zły Lis

Opis:

Uleczkaa38

Jakoś tak już się przyjęło w powszechnej ludzkiej opinii, że lis jest cwany, przebiegły i niezwykle chytry... Cóż - raz jeszcze pomówienia biorą górę nad faktami, czego najlepszym przykładem niechaj będzie tytułowy - lisi bohater świetnego komiksu Benjamina Rennera pt. "Wielki zły lis", który to ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu. Jak bowiem dowodzi lektura tej pozycji, lis jest przede wszystkim pechowy i wielce nieszczęśliwy...:)

 

Oto on - lis nieudacznik i pośmiewisko miejscowej zwierzyny, który od lat żyje na przymusowej wegetariańskiej diecie z uwagi na nieumiejętność radzenia sobie z kurami, gdy każda jego próba wtargnięcia do kurnika, kończy się dla niego bardzo boleśnie... Ale oto na horyzoncie pojawia się intrygujący sojusznik w osobie naprawdę przebiegłego i doświadczonego życiem wilka, który to wpada na iście genialny, co i szatański pomysł... Otóż przekonuje on lisa, iż wystarczy ukraść same kurze jaja, następnie je wysiedzieć, po czym zasiąść do uczty nad nowo wyklutymi kurczętami...! Decyzja zapada i kroki ku realizacji ów celu zostają podjęte..., tyle tylko, że w praktyce nic nie jest tak proste, jak w wilczej teorii...;)

 

Niniejsze dzieło Benjamina Rennera, stanowi sobą bardzo ciekawą, przyjemną i wypełnioną świetnym humorem komiksową propozycję dla młodszego czytelnika. Propozycję, która charakteryzuje się przede wszystkim interesującą historią, której to rozpoznawczym znakiem oraz kluczowym motywem jest sytuacyjny i słowny dowcip - często z obszaru absurdu i groteski, który to jednak jednocześnie niesie sobą także kwintesencję narracji dla dzieci i młodzieży - morał. Intrygujące postacie, ciekawie zarysowana zwierzęca rzeczywistość, inteligentna opowieść oraz komediowych charakter - to wszystko, plus charakterystyczna forma ilustracyjna, czynią ten tytuł naprawdę godnym uznania i uwagi!

 

Jeśli chodzi o sam aspekt fabularny, to ten prezentuje się tu naprawdę okazale. To na pozór prosta, ale przy tym wciągająca opowieść o losach i przygodach naszego tytułowego liska, któremu to mimo chęci, wsparcia wilka i naprawdę nie najgorszych pomysłów, nic a nic się nie udaje. To historia z humorem, wypełniona dobrym emocjami i przede wszystkim wielce klimatyczna, tak iż już po lekturze kilku pierwszych stron, żyjemy codziennością tego świata i tych zwierzęcych bohaterów. Oczywiście, jak już wspominałam powyżej, cechuje ją potężna doza absurdu, ale dzięki temu jest jeszcze bardziej intrygująco, gdyż kompletnie nieprzewidywalnie. A przygody lisa są iście wyborne, gdyż nacechowane tak wielką dynamiką i niezwykłością wydarzeń, iż ani przez moment nie możemy się tu nudzić. Całość wieńczy zaś bardzo efektowny, jak i też pouczający finał!

 

Znakomicie przedstawia się tu także i szata ilustracyjna tego komiksu, oparta w głównej mierze na niewielkich rozmiarów rysunkach, które to jednak zachwycają nas swoją charakterystyczną kreską, bajkowo-satyrycznym kształtem i pięknymi kolorami, jakie to je wypełniają. To wielka szczegółowość, łatwość przekazu emocji oraz komediowy charakter tychże ilustracji, które to tak świetnie dopełniają treści tej narracji. Te rysunki po prostu są piękne, ciekawe i niezwykle klimatycznie, przez co też nie możemy oderwać od nich naszego wzroku. Myślę, a właściwe to jestem w pełni przekonana, że każdy dziecięcy, jak nieco starszy czytelnik, będzie tą komiksową szatą w pełni oczarowany...:)

 

Wielką siłą tego dzieła są bez wątpienia także jego wspaniali bohaterowie - na czele z naszym lisem, wilkiem, czy też choćby młodymi kurczakami. To zwierzęta, obdarzone całym wachlarzem ludzkich zachowań, wad i przywar, które w mniejszym lub większym stopniu doskonale ich charakteryzują. Dzięki temu bohaterowie ci są naprawdę intrygujący, przezabawni, budzący nasze ciepłe odczucia, jak i również - co niezwykle ważne w kontekście grupy wiekowej odbiorców tej opowieści, z miejsca stają się naszymi dobrymi przyjaciółmi, u boku których to nudzić się nie sposób.

 

Zabawa, przyjemność, przednia komiksowa rozrywka - to wszystko funduje nam sobą spotkanie z tym tytułem, ale jednocześnie i obok temu niesie ono również piękną lekcję dobrego wychowania. Lekcję dobrych manier, naukę o wartości przyjaźni, czy też chociażby rozwijanie ciepłych odczuć względem zwierząt, co zawsze będzie owocować w przyszłości. Myślę, że także morał zawarty na ostatnich stronach sprawi, iż każdy młody czytelnik będzie mógł zastanowić się nad tym, czy w życiu nie lepiej jest postępować w zgodzie z własnym sumieniem i podszeptami serca, aniżeli cały czas kombinując, oszukując i starając się wykorzystać słabość innych. Tym samym też każdy rodzic może być pewny tego, iż oferując ten komiks swoim dzieciom, dokonuje także bardzo dobrej inwestycji w ich wychowanie.

 

"Wielki zły lis" to bardzo ciekawa, intrygująca, przezabawna i niosąca sobą cenne wartości wychowawcze komiksowa propozycja dla młodego czytelnika. Propozycja efektowna także pod względem swojego okazałego wydania, za co należą się duże słowa uznania pod adresem Kultury Gniewu. Dlatego też z pełnym przekonaniem zachęcam wszystkich do zwrócenia uwagi na ten tytuł wśród naprawdę wielu komiksowych propozycji na naszym rynku, gdyż dzieło to z pewnością na to zasługuje!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Wielki Zły Lis

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Benjamin Renner
 • Rysunek: Benjamin Renner
 • Tłumaczenie: Krzysztof Umiński
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 11/2018
 • Rok Wydania Oryginału: 2015
 • Tytuł Oryginału: Le Grand Méchant Renard
 • Wydawca Oryginalny: Delcourt
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 162
 • Format: 165x235 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788366128040
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 49,90 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 3 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial