Słoń Na Księżycu

Opis:

Małgorzata Pawlak

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Na to pytanie na razie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, zajmijmy się więc innym - czy na Księżycu może mieszkać słoń? Pewnej astronomce - znawczyni srebrnego globu - którejś nocy udaje się zaobserwować zwierzę przez teleskop. Następnego dnia kobieta opowiada o swoim odkryciu członkom Towarzystwa Księżycowego, ale oni nie dają wiary jej słowom. Na tym jednak nie koniec - wkrótce całe miasteczko zaczyna uważać ją za szaloną i naśmiewać się z niej, ukradkiem albo całkiem otwarcie. Jednak dzielna astronomka nie zamierza się poddać. Postanawia udowodnić wszystkim, że są w błędzie, a ona mówiła prawdę.

 

"Słoń na Księżycu" - komiks autorstwa Gosi Herby i Mikołaja Pasińskiego - to krótka, ale czarująca opowiastka o tym, że nie warto poddawać się presji otoczenia. Główna bohaterka zwycięża, bo nie wątpi w to, co zobaczyła, nie pozwala, by inni ludzie dyktowali jej, co ma myśleć. To ogromnie ważne przesłanie, bo przecież niełatwo jest iść pod prąd, zwłaszcza kiedy ma się jeszcze niewiele lat, a co za tym idzie skromny zasób życiowego doświadczenia. Zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu stykamy się z ludźmi, którzy, czasem sądząc, że działają w imię naszego dobra, zabierają się za podcinanie nam skrzydeł, próbują "sprowadzić nas na ziemię" i w ten sposób pozbawiają pewności siebie tak potrzebnej do odniesienia sukcesu. Ta książeczka może pomóc dzieciom zrozumieć, że większość nie zawsze ma rację i że warto z determinacją dążyć do obranego celu, wytrwale walczyć o to, w co naprawdę się wierzy i spełniać swoje marzenia bez oglądania się na innych. Autorzy zachęcają, by mierzyć wysoko i sięgać po to, co wydaje się nieosiągalne.

 

Już pierwszy rzut oka na twardą, kwadratową okładkę książeczki pozwala odgadnąć, że w środku na małych czytelników czeka nader optymistycznie nastrajająca historia - okrągła, lekko uśmiechnięta twarz Astronomki zdaje się przekazywać komunikat w rodzaju: "A nie mówiłam?". Nie widzimy jej oczu, ukrytych za ciemnymi szkłami okularów, ale możemy się domyślać, że jej spojrzenie byłoby pełne radości i dumy. Ten obrazek naprawdę przyciąga wzrok. Myślę, że z łatwością przykuje uwagę najmłodszych odbiorców. Jestem przekonana, że żadnego dziecka nie będzie trzeba namawiać na sięgnięcie po tak świetnie prezentującą się lekturę.

 

Rysunki Gosi Herby kojarzą się trochę z twórczością Pabla Picassa - głównie ze względu na to, że autorka używa prostych, geometrycznych form. Jeśli chodzi o kolorystykę, na obrazkach widzimy jedynie cztery barwy - czerń, biel, czerwień i barwę niebieską; może dzięki temu poszczególne scenki wyglądają tak interesująco i tak bardzo zapadają w pamięć. Rysunki wcale nie muszą przecież być pstrokate, żeby spodobać się dzieciom.

 

Urzekająca historia z cennym morałem, który nigdy nie straci na aktualności i oryginalna szata graficzna - to wystarczyło, by uczynić ze "Słonia na Księżycu" naprawdę godny polecenia komiks, wspaniały prezent dla wszystkich małych marzycieli i marzycielek, pozycję równie istotną pod względem wartości estetycznych, co edukacyjnych. Jeśli aktualnie w biblioteczce Waszej pociechy na próżno szukać tej pięknej książeczki, gorąco zachęcam, byście uzupełnili ten brak, nawet jeśli w domowych zbiorach macie mnóstwo innych ładnie zilustrowanych i pouczających bajek. Myślę bowiem, że takich sympatycznych, a przy tym mądrych opowieści nigdy nie za wiele. Dla "Słonia na Księżycu" warto znaleźć miejsce na półce.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Słoń Na Księżycu

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Mikołaj Pasiński
 • Rysunek: Gosia Herba
 • Wydawnictwo: Centrala
 • Rok Wydania Polskiego: 12/2016
 • Tytuł Oryginału: Słoń Na Księżycu
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 40
 • Format: 250x250 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788363892487
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 34,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5.5/6
 • Okładka: Gosia Herba

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial