Nieumarły Las

Opis:

Michał Lipka

PEWNEGO RAZU W DZIKIEJ PUSZCZY

 

Nasza polska puszcza niczym Dziki Zachód? I to taki z prawdziwego zdarzenia, wypełniony na dodatek zwierzęcymi (ok, ptasimi) indywiduami i niebezpieczeństwami rodem z filmów o rewolwerowcach (i nie tylko!)? Czemu nie! W czym niby taki nasz pierwotny las miałby być gorszy? Jest akcja, są przygody, jest niebezpieczeństwo, twardzi faceci, piękne kobiety, wróg do pokonania i przesłanie, zawsze aktualne, ale szczególnie właśnie teraz, kiedy puszcza doznała takiego uszczerbku z powodu działań Ministra Środowiska.

 

Dzięcioły dotychczas zamieszkiwały miasteczko Umarły Las na Dzikim Wschodzie Puszczy, niestety w wyniku działań szpaków skończyły w czystym lesie gospodarczym. Miejsce wbrew ich naturze nie daje jednak szczęścia, tęsknią za dawnym domem, popadają w depresję… Szeryf Triko ma jednak plan, jak wrócić do Umarłego Lasu, a jest nim przepowiednia o kornikowej zagładzie, którą doskonale znają wszystkie ptaki – i to od pisklęcia. „Kiedy nadejdzie kornikowa masa / nic nie zostanie z naszego lasa” – tak podaje skrócona wersja ludowa. Nikt już w to wprawdzie nie wierzy, ale Triko wie, że inwazja tych owadów jest tuż-tuż, więc mogliby wykorzystać ten fakt i przekonać szpaki, że przepowiednia jednak jest prawdziwa i że czeka je zagłada. Wtedy mieliby szansę odzyskać swój dom. Skąd to wie? Kiedy wyznaje, że dowiedział się od tym od jednego z korników, czarny dzięcioł Martius nie chce go słuchać. Tylko zakała rodu dzięciołów mogłaby rozmawiać z takimi istotami – już lepiej jest pomrzeć tutaj, niż słuchać kogoś takiego. Jednakże pozostałe dzięcioły nie podzielają jego zdania, każdy chce żyć, a przecież i tak nie mają nic do stracenia. Niewielu jednak jest gotów wyruszyć z niebezpieczną misją, ale Triko, waleczna dzięciolicaTrida i kowalik Bargiel nie zamierzają się poddać. Czy jednak ich plan ma szansę powodzenia?

 

Kiedy kilka lat temu w moje ręce trafił pierwszy komiks narysowany (a także napisany) przez Tomasza Samojlika, nie byłem zachwycony. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wszystko wyglądało tak prosto, tak kolorowo, tak infantylnie, że aż zaniepokoiłem się o jakość treści. Zacząłem jednak czytać i stwierdziłem: „Ej, to naprawdę jest fajne”. Sympatyczni bohaterowie, ciekawe przygody, pouczająca treść. Szata graficzna także szybko przekonała mnie do siebie. Od tamtej pory przeczytałem wiele innych albumów Samojlika, sięgnąłem też po jego książki o żubrze Pompiku i jego bliskich, a teraz wróciłem do świata Umarłego Lau i znów zrobiłem to z dużą radością.

 

Co dobrego ma do zaoferowania ta seria? Wszystkie plusy twórczości autora, które wymieniłem powyżej można odnieść także do tej historii. W przygotowaniu całości pomógł mu Adam Wajrak, prywatnie jego sąsiad, z którym zajmują się badaniem puszczy (każdy innych jej aspektów, ale o tym bliżej w przedmowie do komiksu). Ten sam Adam Wajrak, któremu zawdzięczamy kilku znakomitych książek o zwierzętach i poświęconej im rubryki "Zwierzaki Wajraka" w „Komiksowie”, zapomnianym już trochę dodatku do „Gazety Wyborczej”, który ukazywał się do czerwca 2004 roku. To on zadbał, by album wypełniony był jeszcze większą ilością ciekawostek na temat puszczy i dopisał kilka tekstów z tego gatunku. Całość została znakomicie, w przystępny dla dzieci sposób zilustrowana i ładnie wydana (bonus w postaci zakładki jest naprawdę uroczy), ale to, co w niej najważniejsze, to próba pokazania dzieciom czym jest puszcza, jak niezwykła w skali światowej jest ta nasza, polska, i jak ważne jest to, by człowiek nie ingerował w jej byt. W dzisiejszych czasach, o czym wspominałem na początku, wydaje się to bardziej istotne niż dotychczas. Dobrze więc, że są takie dzieła, które uczą tego w tak zachęcający sposób – pozostaje tylko mieć nadzieję, że i dorośli się opamiętają.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Nieumarły Las

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Tomasz SamojlikAdam Wajrak
 • Rysunek: Tomasz Samojlik
 • Wydawnictwo: Agora S.A.
 • Rok Wydania Polskiego: 10/2017
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 128
 • Format: 190x245 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788326825712
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,99 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto