Cztery Śledztwa Sherlocka Holmesa

Opis:

Uleczkaa38

Każdy czytelnik marzył z pewnością nie raz o tym, by móc stać się bohaterem czytanej książki. Stać aktywnym uczestnikiem wydarzeń, podejmującym trudne decyzje i ponoszącym wynikające z nich konsekwencje. I oto ów marzenie może się ziścić za sprawą świetnego cyklu komiksowych opowieści w postaci gier paragrafowych, oferowanych nam przez Wydawnictwo Foxgames. Jedną z nich jest książka pt. "Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa", o której to chciałabym opowiedzieć więcej z niniejszej recenzji.

 

Co oferuje nam spotkanie z tym tytułem...? Otóż wspaniałą, niezwykle intrygującą i wypełnioną wielkimi emocjami zabawę dla całej rodziny, bądź też grupy przyjaciół. Oto wraz z otwarciem tej książki, wkraczamy do świata komiksowej przygody i pasjonującej zagadki kryminalnej, rozwiązywanej u boku najsłynniejszego detektyw wszech czasów - Sherlocka Holmesa! Fabuła komiksu skupia się na kilku odrębnych i niezwykle intrygujących historiach, powstałych na podstawie scenariuszy sir Arthura Conana Doyle'a. Historiach, podzielonych na poszczególne zagadki kryminalne, które odkrywamy wcielając się - do wyboru, w postać Sherlocka Holmesa lub Dr Watsona. I tak oto stajemy się bohaterem tej komiksowej opowieści, której to przebieg i finał, zależą wyłączny od naszych decyzji...

 

Co kryje się za tajemniczym hasłem "paragrafowa"...? Otóż to, iż każda decyzja bohatera komiksowej opowieści, czyli de facto nas, wiąże się z licznymi wyborami, przynoszącymi graczowi odpowiednią ilość punktów, zdobywanych za rozwikłanie danej zagadki śledczej. Rozwikłanie oparte m.in. na wyborze właściwych pytań do kluczowego świadka z oferowanej nam tu puli, zwrócenia uwagi na najważniejsze i najbardziej kluczowe drobiazgi z miejsca zbrodni, czy też chociażby odnajdywanie tajemniczych przycisków maszyn do pisania, ukrytych w ilustracjach komiksu. Nagrodą są punkty, ale też i cenne nowe umiejętności, niezwykle przydatne podczas lektury kolejnych stron tej pozycji. To tylko szczypta całej góry zagadek, łamigłówek i tajemnic, jakie oferuje nam ta literacka gra. Wygrywa naturalnie ten z czytelników i graczy w jednej osobie, który zdobędzie największą ilość punktów. Na duży plus należy położyć to, iż jej zasady i reguły są niezwykle proste i zrozumiałe dla każdego gracza, nawet tego który dopiero rozpoczyna swoją barwną przygodą z tego typu rozrywką.

 

Skoro zasady gry już znamy i oceniamy je niezwykle pozytywnie..., przejrzyjmy się stronie fabularnej tej komiksowej opowieści. Otóż jak już wspomnieliśmy, oferuje nam ona cztery intrygujące historie, odnoszące się kolejno do tajemniczego zniknięcia kotki pewnej starszej damy, okrutnych tortur Johna Doe, kradzieży cennego skarabeusza, jak i też zabójstwa madame Yvette. To intrygujące, pełne zwrotów akcji i bardzo inteligentnie przedstawione historie, nawiązujące swoją treścią często także do słynnych dzieł sir Arthura Conana Doyle'a. Co prawda, lektura tych opowieści nie jest być może najpłynniejsza z uwagi na liczne przeskoki do wcześniejszych lub późniejszych fragmentów komiksu, związanych z trafnymi bądź błędnymi decyzjami w naszym śledztwie i grze zarazem, to i tak poznawanie ich niesie nam moc wrażeń i styczność z tym niepowtarzalnym duchem opowieści o Sherlocku Holmesie i jego barwnej profesji...

 

Słów kilka warto poświęcić także osobom głównych bohaterów tej komiksowej gry, czyli Sherlockowi i Watsonowi. Najogólniej rzecz ujmując, są oni dokładnie tacy, jakich znamy z literatury powieści i opowiadań z nimi w rolach głównych. I tak oto słynny detektyw jest niezwykle inteligentny, bystry, spostrzegawczy, ale przy tym i odrobinę nazbyt pewny siebie... Z kolei jego przyjaciel - Dr Watson, cechuje się również wielką bystrością umysłu, ale przy tym także i swoistą łatwowiernością. Te cechy charakteru obu panów wpływają również na przebieg naszej gry, gdy oto Sherlock ma nieco trudniejsze zadanie, gdyż z racji doświadczenia i renomy może zadać mniej pytań niż jego przyjaciel, jak i też w odróżnieniu od swojego kolegi, nie może liczyć na jego pomocne wskazówki. W roli Sherlocka jest trudnej, ale za to chyba znacznie ciekawie...;) Niemniej, to bardzo ciekawy zabieg autorów tej gry, dający nam tym samym znacznie trudniejszy orzech do zgryzienia, przy wyborze postaci którą chcemy się stać w tej komiksowej intrydze...;)

 

Na wielkie słowa uznania zasługuje również szata komiksowa tej książki, która prezentuje się naprawdę niezwykle efektownie. Płynna, wyrazista i bardzo naturalna kreska, doskonały kadrowanie rysunków, mocne, najczęściej ciemno-szare, ale przy tym bardzo sugestywne dla fabuły kolory oraz wielka dbałość o najmniejsze szczegóły i drobiazgi - wszystko to czeka na nas na stronach tego dzieła, jak i też czyni go bardzo atrakcyjnym pod kątem komiksowym. Całości dopełnia zaś twarda okładka książki i doskonałej jakości papier, które to przekładają się na spektakularny efekt końcowy.

 

Gra paragrafowa "Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa", to brawurowe połączenie komiksu i gry dla całej rodziny, oferujące sobą moc przedniej zabawy, doskonałej rozrywki i niezapomnianych wrażeń. To także spełnienie marzeń wielu czytelników, którzy to wraz z tą lektura mogą stać się bohaterami literatury, decydującymi o tym jak ona ostatecznie wygląda. Polecam - emocje i wielka frajda gwarantowane!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Cztery Śledztwa Sherlocka Holmesa

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Ced
 • Rysunek: Ced
 • Wydawnictwo: FoxGames
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2017
 • Rok Wydania Oryginału: 2014
 • Tytuł Oryginału: 4 Enquêtes De Sherlock Holmes
 • Wydawca Oryginalny: Makaka
 • Gatunek: Komiks, Komiks Paragrafowy, Gra Paragrafowa
 • Liczba Stron: 200
 • Format: 150x215 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788328046108
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 34,99 zł
 • Ocena: 5.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 2 votes
Liternictwo: 100% - 2 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial